Křižník BMW R 1200 GS Adventure
Text: Vláďa Novotný | Foto: Jiří Jevický | Zveřejněno: 19.5.2014 | Zobrazeno: 66 171x
Hned po prvních pár kilometrech mám chuť sbalit si saky paky a vyrazit na pořádnej expediční vejlet. Dobrodružné géeso k tomu přímo vybízí a věřte, že se jeho cestovatelským návrhům jen těžko odolává. Kromě ohromného pohodlí a výborných jízdních vlastností láká svými terénními geny. Je víc než jasné, že tohle univerzální cestovní nářadí si nikdo nebude kupovat, aby jezdil kolem komína.
Kapitoly článku
Pro chvíle, kdy Advíku stoupnete do stupaček a ocitnete se mimo asfaltky, dostal slušnou nálož vychytávek. Jsou to prvky, kterými se zásadně liší od „obyčejného“ R 1200 GS, a které ho dělají při dobrodružném cestování silnější. Asi nejdůležitější je pérování s vyššími zdvihy o dva centimetry. Upravila se také geometrie řízení (o jeden stupeň) a o centimetr se zvýšila světlá výška. Dobrodruhovi z německých luhů a hájů byly naordinovány širší zubaté stupačky, stavitelný pedál zadní brzdy, ale i nezbytné padací rámy nebo vyšší stavitelné plexi. Škoda, že nebyl vylepšen kryt motoru, který by chránil prostor bezprostředně za předním kolem. To by si Advík určitě zasloužil.
Všechny expediční jezdce určitě potěší hliníková nádrž, do které naládují 30 litrů benzínu, což jim zaručí delší dojezd. Za víčkem nádrže se našlo malé místo pro odkládací prostor. Do něj se vejde maximálně platební karta, nějaká ta pětka na outratu a občanka s řidičákem nových rozměrů. Jen bacha, schránka se nedá zamknout. Milé je, že Adveture už v základu stojí na drátěných kolech. Díky příplatkové trojici hliníkových kufrů je připraven naložit vše, co je pro delší vejletování potřeba.
Jak známo, BMW R 1200 GS Adventure je prošpikováno elektronikou. Z výrobní linky sjíždí se systémem ABS, kontrolou trakce a dvěma jízdními režimy Road a Rain. Testovací kousek k nim nasázel ještě příplatkové režimy Dynamic a Enduro. Mimo této čtveřice existuje ještě další možný režim Enduro Pro, za který si ovšem budete muset zase připlatit. Ten se šikne pouze v náročném terénu a výhradně s obutými drapáky. Kapalinou chlazený boxer opatřili němečtí inženýři těžším setrvačníkem a přídavným tlumičem vibrací. Tato inovace by se měla postarat o jemnější a plynulejší chod, což hraje do karet hlavně náročnějšímu terénu. O jízdní komfort se stará semi-aktivní podvozek Dynamic ESA, který se mi zamlouval už na „obyčejné“ verzi. BMW si ho ale nechá náležitě zaplatit a figuruje mezi příplatkovou výbavu. Ostatní technologické libůstky jsou víceméně stejné jako u „obyčejného géesa“. Podtrženo sečteno, elektroniky až na půdu, co říkáte? Docela rozumím obavám všem vyznavačům mototuristiky, kteří se chystají na dlouhé expedice v exotických končinách…
Dalším silničním režimem je Road. Dalo by se říct, že je jakýmsi středem mezi předchozími dvěma. Stejně jako loni jsem ho používal během testu poměrně často a myslím si, že pro běžnou cestovačku je režimem naprosto ideálním. Verze Adventure to myslí s offroadem poměrně vážně, a proto režim Enduro je zde ještě více důležitý, než u R 1200 GS. Vyznačuje se jemnou rekcí na plynovou rukojeť, „ábéeskem“ zasahujícím až v krajní mezi a kontrolou trakce zrovna tak. Také pérování změkne a poskytne vyšší zdvihy. Opět musím konstatovat, že jsem režim Enduro používal na všech možných nezpevněných cestách, ale dal mu hodně prostoru i při jízdě ve městě. Jak už bylo zmíněno, kromě čtyř popsaných režimů je možné dokoupit režim Enduro Pro, který je vyloženým offroadákem. Je prý ideální pro terénní pryže a jízdu v náročnějším terénu. Elektronika má během režimu Enduro Pro pohov a nechá tak vyniknout kvalitám jezdce. Testovací Adventure ale neměl tento režim nainstalován, takže vám o něm více nepovím.
BMW R 1200 GS Adventure mě opět fascinuje svou lehkostí řízení a neskutečně pružným motorem. Člověk by ani nevěřil, že takováhle hromada železa dokáže být tak příjemně ovladatelná. Při prvním nasednutí okamžitě vnímám hodně vysokou stavbu a výše položené sedlo. I přes fakt, že ho mám v nejnižší poloze, mám co došlápnout. Při zastavení kolmo ke svahu párkrát zažívám docela slušnou kovbojku. Při nechtěném náklonu dost intenzivně pociťuji váhu tohoto německého drobečka. Jsem docela zvědav, jestli si nějací čahouni sedlo nastaví na vyšší pozici (910 mm), která si (s troškou nadsázky) nezadá s ostrými endury. Na druhou stranu, ze sedla je výborný výhled a skvělý přehled o situaci kolem. Ve městě věc velice příjemná.
Vzpřímená pozice, široká řidítka a pohodlné prostorné sedlo se starají o velký jízdní komfort a jezdce hýčkají i při delších štrekách. K tomu přispívá také vysoké plexi, jehož poloha se nastavuje mechanicky šroubem na pravé straně. Je fajn, že bez větších problémů jde nastavovat i za jízdy. Za jízdy jde pracovat také se všemi ovladači, a že jich není málo. Na umístění ovladačů si poměrně rychle zvykám a po chvilce s nimi pracuji naprosto intuitivně.
Na prázdných okreskách by byl hřích nechat ležet režim Dynamic ladem. Je to právě on, kdo servíruje pořádnou dávku temperamentu a i sebemenší pootočení plynovou rukojetí odměňuje ostrou akcelerací. Výjezdy ze zatáček za typického chrochtání dvouválcového boxeru nemají jedinou chybu a jsou pořádným útokem na emoce. Právě tady jsem očekával, že se při ostrém brzdění bude předek nořit k asfaltu a při akceleraci naopak vzpínat k nebesům. Jenže omyl, i přes vyšší zdvihy se tak neděje. Po této stránce je géeso jedním z nejlepších ve své třídě. To se dá říci také o brzdách, které si dokáží naprosto spolehlivě poradit s tímto německým křižníkem. Páčka přední brzdy jde pěkně zlehka a účinek se dá dobře dávkovat. Systém ABS je naladěn velice citlivě a dává o sobě vědět, až když je opravdu třeba. Šestistupňová převodovka pracuje s germánskou přesností a líbí se mi hlavně její krátké kroky. Je fakt, že nezklamala a řazení je i u nového R 1200 GS doprovázeno typickým lupnutím. Zejména rána při zařazení jedničky stojí za to. Co bych převodovce vytknul, je hledání neutrálu. To bych si totiž dovedl představit o chlup jednodušší.
GSo Adventure nabízí nekonečné množství individuálního nastavení. Je to vlastně takový chameleón. Díky elektronice se totiž dokáže během mžiku stát sporťákem, který na asfaltce prožene kdejaký supersport nebo naopak bahnomilem, který se proklestí lehčím terénem. Je příjemné, že i přes své dovednosti není velkým žroutem a vystačí si s necelými šesti litry na sto kilometrů. Po této stránce tedy velký průvan v peněžence neudělá. Pořádnej průvan proběhne hned u prodejce, protože cena základního modelu je 418.600,- Kč.
Testovaný kousek byl v plné palbě a jeho cena se vyšplhala na 499.925,- Kč. Oproti základnímu modelu dostal Comfort package za 11.175,- Kč (vyhřívané rukojeti, ukazatel tlaku pneumatik a chromovaná výfuková koncovka), Touring Package za 44.225,- Kč (podvozek Dynamic ESA, palubní počítač, přípravu pro navigaci, tempomat, mlhová světla a rychloupínáky pro hliníkové kufry) a konečně Dynamic Package za 25.925,- Kč (LED světlo s denním svícením, jízdní režimy, LED blinkry a manuál v čestině).
Informace o redaktorovi
Vláďa Novotný (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 173 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)