Piaggio Beverly 250 (2008)

Vlastník Zerog
Vloženo 30.8.2023
Aktualizováno 6.9.2023

Olej a bordel - pokračování

Vloženo: 04.01.2024, Uskutečněno: 22.07.2023, Stav tachometru: 48755 km, Zhlédnuto: 84x

Pokračovaní: nadešel čas servisu. Moto jsem odevzdal, nahlásil jsem, že mám zájem o klasickou údržbu a že je bordel v oleji. Za nějaký čas telefon, že je opravdu bordel v oleji a že podle barvy odchází ojniční ložisko Naklusal jsem tedy do servisu a bylo mi sděleno, že u nich se oprava nevyplatí, protože cena opravy by převýšila cenu skútru a že nejlepší by bylo skútr prodat.

To pro mě byla rána. O prodeji jsem nechtěl ani slyšet. Prodávat ji (že s ní jakože nic není) bych nedokázal a prodávat ji téměř bez motoru by bylo s obrovskou finanční ztrátou a byl bych zase na začátku. Dokonce jsem kontaktoval i prodejce a ten chytře tvrdil, že jsem si motor přidřel sám neodbornou výměnou oleje. Tak jsem se svěřil co s tím tu na fóru a nakonec jsme došli k závěru, ať si zkusím klikovku (ojnice je u tohodle motoru pevně spojena s klikou) vyměnit sám, že to není nic těžkého a náhradní díly jsou.

Předem upozorňuji, že o servise či motorech jsem nevěděl nic. Funkci motoru jsem znal pouze teoreticky a nářadí jako momentový klíč nebo stahovák jsem neměl a předtím nikdy nepoužíval.

Tudiž jsem si stáhl manual a začal studovat (i na YT je hodně návodů co pomohou). Za pár dní jsem se do toho pustil a začal deplastovat. Musím říct, že vytáhnout motor nebylo zas tak obtížné jak jsem očekávál. Ten spletenec hadiček a kabelů nakonec začala i dávat smysl

No nebudu zabíhat do podrobností, stejně by to nikdo nečetl. Každopádně jsem nakonec opravdu motor rozebral a i díky konzultacím zjistil následujíci: ojniční ložisko se zdá v pořádku. Nemá vůle a axialní je v toleranci. Jako zdroj pilin jsem identifikoval matku s pružinkou, která prěnáší energii z klikovky na vodní pumpu. Vodní pumpa se otáčela težce, pružinka se dřela o matku. Pružinka a ojniční ložisko jsou snad jediné měděně vypadající věci v motoru.

Vzal jsem tedy vodní pumpu i s krytem do servisu s představou, že jí vytlačí a zalisují novou. Nakonec jsem koupil přímo nový kryt zapalování i s pumpou. Před složením jsem se ještě pokusil vyčistit píst a ventily, špatně seřídil jejich vůle a pak to vracel zpět. Jako poslední věc jsem měnil/zalisoval silentblok uložení motoru.

Vše složil, vyměnil všechny tekutiny (nezapomenout odvyzdusnit chladič) a k mému úžasu skútr jede

Na závěr bych chtěl poděkovat uživateli Akula, jednak, že mě do toho navrtal (alespoň jsem se něco naučil) a také za nekonečné konzultace a trpělivost

PS: kdyby se někdo do toho chtěl pustit stejně najivně jak já, je ideál koupit následujicí nařadí:

- rázový utahovák (bez něj ani rána, človek se s tím morduje, řeší co kde zapřít a pod. a utahovák to má hned)
- momentový klíč (koupil jsem dvě velikosti, ten silnejší úplně zbytečně)
- stahovák, koupil jsem dva. Jeden univerzální a jeden original na stahování rotoru. Ten jsem zatím nepoužil. Kdyby někdo chtěl pujčit není problém.
- měrky na spáry
- ořech 46mm na matku spojky (drahé), lze koupit ruční klíč za pár korun

• Zabouchlé klíče v kufru

Ha, tak se mi to podařilo (n) zabouchl jsem klíče od motorky do kufru :-( Naštestí v garáži a ne někde po ceste. Řekl jsem si, že se pokusím oddálit víko kufru od té statické části a strčit tam ruku. Plast je pružný, t

Typ: Údržba
    Vloženo: 04.01.2024
    Uskutečněno: 30.06.2023
  • Olej a bordel

Po nějaké době se rozhoduji, že raději vyměním olej. Servis, na který jsem se objednal hned jak jsem skutr koupil je v nedohlednu a přece jenom kdo ví jak je tam dlouho a jak dlouho se s ním jezdilo. Teče opravdu hnu

Typ: Údržba
    Vloženo: 03.01.2024
    Uskutečněno: 12.05.2023
  • Italka z dovozu

Koupil jsem italku, je dotáhlá jak jinak než z Itálie, což teda rozhodně není idealní. Má už něco za sebou včetně pádu (levá strana je mírně otlučená). Stav tachometru je téměř 48 tis km, ale kdo ví, zda-li je to pra

Typ: Koupě
    Vloženo: 08.09.2023