GP Evropy: Double pro Herlingse a Jonasse

Tovární týmy KTM mají už delší dobu velkou převahu v motokrosovém mistrovství světa, ale co jezdci na oranžových mašinách předvedli v neděli v nizozemském Valkenswaardu, to se zapíše do historie. Ve všech čtyřech jízdách totiž obsadili první dvě místa. Velkou cenu Evropy ve třídě MXGP vyhrál domácí Jeffrey Herlings, dvěstěpadesátky patřily Lotyši Paulsu Jonassovi.

Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory) vyhrál první jízdu třídy MX2 prakticky způsobem start-cíl. Po prvním kole vedl před svým týmovým kolegou, mladičkým Španělem Jorge Pradem, Dánem Thomasem Kjerem Olsenem (Husqvarna) a domácím talentem Davy Pootjesem (KTM). Daleko dozadu se propadli Britové Ben Watson (Yamaha) a Adam Sterry (Kawasaki). Australan Hunter Lawrence (Honda), který tak zazářil na úvod MS v Argentině, a také domácí Bas Vaessen (Honda) brzy havarovali, odstoupil i Američan Darian Sanayei (Kawasaki). Po sedmém kole bylo pořadí Jonass, Prado, Olsen, velká belgická naděje Jago Geerts (Yamaha), Brit Conrad Mewse (KTM) a Pootjes. V závěru už to byla docela nuda, Jonass stále zvyšoval svůj náskok a Olsen byl příliš daleko, než aby zaútočil na druhého Prada. Zaujala tak velká stíhačka Lawrence, který se po pádu vyškrával zpět na šesté místo v cíli.

Druhá jízda byla skoro jako přes kopírák. Jonass se opět brzy ujal vedení, následovaný Pradem. Po třech kolech byli týmoví kolegové stále na sobě, až po šestém kole získal Jonass aspoň dvě sekundy náskoku. Ale Prado opět zabral a dotáhl se zpět. Lotyš ale vítězství velmi těsně uhájil, na Španěla ale měl v cíli jen 0,4 sekundy. I třetí místo patřilo nakonec stejnému jezdci jako v jízdě první – Dánu Olsenovi. Z toho vyplývá i pořadí na bedně Velké ceny Evropy – Jonass, Prado, Olsen. Celkově po dvou závodech vede s plným počtem 100 bodů obhájce titulu Jonass, druhý Olsen má ztrátu 18 bodů. Třetí je Australan Lawrence.

Z dalšího přímého souboje továrních jezdců KTM Antonia Cairoliho a Jeffreyho Herlingse ve třídě MXGP tentokrát vyšel lépe ten mladší - tedy Herlings. Ze začátku první jízdy ale vedl devítinásobný mistr světa Cairoli před Glennem Coldenhoffem (KTM), majitelem pole position Belgičanem Jeremy Van Horebeekem (Yamaha) a Francouzem Romainem Febvrem (Yamaha). Herlings odstartoval kolem desáté pozice, ale brzy se vyšvihl na pátou. Van Horebeek šel brzy přes Coldenhoffa a Herlings se posunul o další pozici, tentokrát přes Febvrea.

Cairoli zajížděl nejrychlejší kola a brzy si Van Horebeeka udělal malý náskok. To už byl Herlings třetí, v šestém kole pak druhý. Pak došlo k situaci, kdy Cairoli byl rychlejší v první sekci, zatímco Herlings vše doháněl v odlehlé pasáži trati. Vše rozhodlo desáté kolo, kdy se Herlings přiblížil Cairolimu nadosah, Italovi vzápětí ujel předek motorky a lehce upadl. To stačilo domácímu favoritovi, aby si udělal pětisekundový náskok. Chvílemi se zdálo, že se mu Cairoli bude moci znovu přiblížit, ale nakonec se tak nestalo. Od 15. kola naopak Herlings začal svůj náskok navyšovat a cílem projel nikým neatakován. Cairoli měl nakonec ztrátu přes 17 sekund, Van Horebeek na třetím místě dalších třináct.

Cairoli získal holeshot druhé jízdy před Slovincem Timem Gajserem (Honda), Van Horebeekem a Švýcarem Jeremy Seewerem (Yamaha). Herlings vyrazil do závodu kolem osmé pozice. Ital si brzy vyjel třísekundový náskok, Herlings se zatím posunul o dvě místa dopředu. Nedařilo se mistru světa z roku 2016 Gajserovi, který nejméně dvakrát havaroval. Po dvou kolech měl Cairoli slušný náskok, za něj se vyšvihl Coldenhoff, Herlings už byl třetí. Sotva se "The Bullet" dostal ve třetím kole před Coldenhoffa, začal stíhačku na Cairoliho. Mezitím vypadl třetí z první jízdy Van Horebeek. Po čtvrtém kole měl Cairoli na Herlingse dvanáct sekund, po šestém to bylo šest sekund. Hnaný domácím publikem Jeffrey jel neskutečně. Cairoli několikrát málem vyjel z tratě a rázem to byly jen dvě sekundy náskoku. Když Nizozemec Cairoliho dojel, docela snadno se před něj i dostal. Cairoli se pak snažil svého kolegy udržet, ale při Herlingsově formě a odhodlání to bylo tentokrrát nemožné.

Jeffrey Herlings tak vyhrál ve Valkenswaardu Velkou cenu už poosmé, což se podle magazínu MXLarge zatím nepodařilo žádnému jezdci na žádné trati mistrovství světa. Spolu s ním vyskočili na bednu Antonio Cairoli (2-2) a Gautier Paulin (7-3). Nizozemec se rovněž ujal vedení v seriálu MS. Na druhého Cairoliho má náskok šesti bodů. Další Velká cena se jede za týden ve Španělsku pod názvem GP of La Comunitat Valenciana. V neděli byly na programu také druhé jízdy  vložených závodů mistrovství Evropy. Český jezdec Petr Polák (KTM) zajel fantasticky na třetí místo ve stopětadvacítkách a celkově skončil šestý. Petr Bartoš (KTM) se ve třídě do 300 ccm umístil se ztrátou jednoho kola jako sedmadvacátý, Václav Kovář (Gas Gas) se oproti sobotě zlepšil a byl klasifikován na 18. pozici s plným počtem kol.