GP Lotyšska pod taktovkou jezdců KTM

Jezdci továrního týmu KTM si zase jednou dělali, co chtěli, a zcela ovládli Velkou cenu Lotyšska, jedenáctý závod motokrosového MS. Ve třídě MX1 se o vítězství podělili Ital Antonio Cairoli a Belgičan Ken De Dycker, o kategorii níž si udržel neporazitelnost nizozemský fenomén Jeffrey Herlings, který vyhrál všechny dosud odjeté GP.

Po Velké ceně Švédska, která skončila minulý víkend dvojitým vítězstvím "jedniček" továrního týmu KTM Antonia Cairoliho (MX1) a Jeffreyho Herlingse (MX2), neměli jezdci žádný čas na odpočinek a hned se začali přesouvat na východ. Jedenáctý závod mistrovství světa se jel jako Grand Prix Lotyšska na již osvědčené trati Zelta Zirgs v Kegumsu asi 50 kilometrů od hlavního města Rigy, kde se mimochodem uskuteční příští rok i Motokros národů. Trať měří 1540 metrů a je sice písková, ale s tvrdým podkladem. Na loňský Kegums má skvělé vzpomínky hlavně Cairoli, který se tady opět ujal vedení v šampionátu MX1 po předchozím výbuchu ve švédské Uddevalle. Právě v Lotyšsku začal svůj soustředěný útok na titul, kterým také později završil téměř bezchybnou druhou polovinu sezony. Letos měl tituly ověnčený Ital před Kegumsem pohodlný náskok 69 bodů na druhého v průběžném pořadí MX1, Francouze a továrního jezdce Kawasaki Gautiera Paulina, který minulý víkend dost bodově ztratil. S ještě větším náskokem přijížděl do Pobaltí lídr třídy MX2 Herlings, který ve Švédsku vyhrál svou 26. Grand Prix kariéry a letos tak posbíral všechny zlaté věnce.
A v sobotu bylo od začátku vidět, že jezdcům týmu Red Bull KTM Factory Racing trať v Kegumsu velmi svědčí. V kvalifikačním závodě MX1 si své druhé pole position sezony zajistil Belgičan Ken De Dycker před Antoniem Cairolim a na Kawasaki jedoucím Gautierem Paulinem, zatímco Jeffrey Herlings dominoval kvalifikaci MX2. Druhé a třetí místo v kvalifikačním závodě za ním brali jeho týmový kolega Francouz Jordi Tixier a další Nizozemec Glenn Coldenhoff (Standing Construct KTM). V kvalifikačním závodě MX1 měl nejlepší start Paulin a dlouho vedl, než ho v osmém kole předjel De Dycker. Když už se zdálo, že Belgičan dojede v klidu do cíle jako první, nalepil se na něj zezadu finišující Cairoli a kdyby měl víc času na útok, asi by Ital i vyhrál. De Dycker měl nakonec na svého kolegu u KTM náskok pouhých 0,343 sekundy. To Herlings zvítězil v sobotu o 16 sekund, vedení převzal v druhém kole od Španěla Jose Butrona (KTM), který se nakonec propadl až na šesté místo.
První jízda třídy MX1 nenabídla žádnou dramatickou podívanou. De Dycker skvěle využil svého pole position a vedl od startu až do cíle. Stejně tak se neměnila místa od druhé do čtvrté pozice, která obsadili Cairoli, lońský vicemistr světa Belgičan Clement Desalle na Suzuki a jeho mladý krajan, neustále se lepšící nováček v třídě Jeremy Van Horebeek (Kawasaki). Cairoli ztrácel na vítěze téměř osm sekund, Desalle dvanáct. Pěkný souboj se rozhořel o páté místo mezi Paulinem a Belgičanem Kevinem Strijbosem (Suzuki), ke kterým se později přidal i Brit Tomym Searle (Kawasaki), který špatně odstartoval a musel špičku dotahovat. V koncovce měl nejvíc sil a štěstí Paulin. Ve druhé jízdě si tovární jezdci KTM své pozice vyměnili. Způsobem start - cíl tentokrát vyhrál Cairoli, pomyslné stříbro bral se ztrátou 5,5 sekundy De Dycker. Třetí místo z první jízdy zopakoval Desalle, na čtvrté se před Van Horebeeka posunul Paulin. Výborně do závodu odstartoval po zranění se vracející Portugalec Rui Goncalves na KTM v satelitním týmu, ale své třetí místo po prvním kole neudržel. Ve třetím kole udělal chybu a propadl se o pár míst dozadu. Nakonec dojel osmý. Protože oba tovární jezdci měli stejnou bilanci jednoho prvního a jednoho druhého místa, rozhodl ve prospěch Cairoliho lepší výsledek v jízdě druhé. Ital také po lotyšské Grand Prix navýšil svůj náskok na druhého jezdce v průběžném hodnocení mistrovství světa třídy MX1 Gauthiera Paulina na bezpečných 82 bodů.
Když dojde na písek, nikdo nemá na Herlingse, to je známá věc. Při jeho současné formě a psychické pohodě bylo jedinou otázkou, jaký náskok si ve dvou jízdách třídy MX2 do cíle přiveze. Byly z toho dva skvělé starty a dvě suverénní vítězství. V jízdě první nejlépe odstartoval nejlépe Španěl Jose Butron (KTM), Herlings si ho dvě kola oťukával a pak nekompromisně zaútočil. Do cíle si vyjel náskok čtyřicet sekund. Butron, který jel nejlepší závod své kariéry, udržel stříbro před dorážejíícm Nizozemcem Glennem Coldenhoffem (KTM). Výsledek Red Bull KTM jistil čtvrtým místem Francouz Tixier. Ve druhé jízdě už nebylo vůbec o čem mluvit: holeshot, start - cíl pro Herlingse a náskok na druhého v cíli, kterým byl jeho týmový kolega Tixier, tentokrát 50 sekund. Skvělý den završil třetí pozicí a celkově druhým místem v hodnocení Grand Prix Lotyšska talentovaný Španěl Butron. Spolu s Herlingsem a Butronem vystoupil na bednu velké ceny ještě i třetí Tixier.
Tony Cairoli: „Dobře jsme si spolu s mým stájovým kolegou zazávodili. Výsledek je skvělý pro vývoj šampionátu, protože Ken dnes vzal hodně bodů mým pronásledovatelům Paulinovi a Desalleovi. Měl jsem trochu obavy, protože od té doby, co jsem si zranil koleno, vůbec netrénuju. Také trať byla hodně tvrdá, brala hodně energie. Vítězství v první jízdě jsem ztratil vlastní chybou. Dlouho jsem nejel úplně naplno, protože jsem čekal, jak se bude chovat moje noha. Ale čekal jsem příliš dlouho a Ken mi mezitím daleko ujel. Ve druhé jízdě už jsem neměl žádné problémy. Věděl jsem, jaká je trať, jaký je stav mého zranění, a tak jsem si mohl dovolit jet tak, jak jsem opravdu chtěl.“
Jeffrey Herlings: “Byl to opravdu vydařený víkend. Vyhrát obě jízdy bylo snadné. Trať tady je fajn, bylo skvělé počasí a užili jsme si spoustu zábavy. Trochu jsem se trápil v prvních 10 až 15 minutách první jízdy, ale stačilo zajet jedno rychlé kolo a chytil jsem svůj rytmus. Teď mám na svém kontě 11 vítězství v letošních GP a takhle to musí pokračovat. Je mým cílem vyhrát všechny letošní Velké ceny, kvůli tomu tak tvrdě dřu a trénuju.“