Herlings a Prado vyhráli GP Trentina

Vítězem Velké ceny Trentina, čtvrtého závodu motokrosového mistrovství světa, se v italské Pietramuratě v prestižní třídě MXGP stal Nizozemec Jeffrey Helirings (Red Bull KTM Factory Racing). Ve třídě MX2 skončilo kralování Lotyše Paulse Jonasse ze stejného týmu, který vyhrál všechny dosavadní jízdy seriálu. Tentokrát na nejvyšší stupínek vystoupil další jezdec továrního týmu KTM, Španěl Jorge Prado.

Velká cena Trentina se jela na severu Itálie pod štíty Dolomitských Alp na 1660 metrů dlouhé trati Pietramurata s tvrdým podkladem. V sobotu na tréninky bylo částečně oblačno, ale nepršelo, teploty nepřesáhly 19 stupňů. V kvalifikačních závodech dominovali tovární jezdci KTM Red Bull týmu. Ve třídě MXGP to k lítosti domácích fanoušků nebyl devítinásobný mistr světa Antonio Cairoli, ale jeho týmový kolega Jeffrey Herlings z Nizozemska. Ve dvěstěpadesátkách pole position získal mladý Španěl Jorge Prado. Oba těžili z kvalitních startů. Herlings vyhrál suverénně právě před Cairolim, se kterým se pere i o čelo průběžné klasifikace mistrovství světa, s náskokem 22 sekund. Pradův nejbližší soupeř, Dán Kjel Thomas Olsen (Husqvarna), měl ve třídě MX2 odstup pěti sekund.

Jeffrey Herlings po posledním závodě ve Španělsku prohlásil, že nutně potřebuje zlepšit starty, aby začal znovu vyhrávat. A zřejmě za posledních čtrnáct dní starty tvrdě trénoval, protože v Pietramuratě se mu všechny tři vydařily. Mohl tak oslavit nejen nedělní double, ale také jubilejní 70. vítězství v závodě Grand Prix. Nizozemský rychlík s přezdívkou The Bullet nyní před závodem v Portugalsku vede šampionát třídy MXGP o deset bodů před Cairolim. Ten bral v domácí Velké ceně "jen" čtvrté a druhé místo a v hodnocení GP byl třetí za Belgičanem Clementem Desallem (Kawasaki) s bilancí 2-3.

Herlings získal holeshot první jízdy před Francouzem Romainem Febvrem (Yamaha) a Desallem a potom ho už nikdo až do konce nepředjel. I když zásadní převahu po celou dobu první jízdy neměl. Po čtyřech kolech měl náskok na Desalleho dvě sekundy, po osmi ale jen 1,5 sekundy, v cíli to to bylo vteřin pět. "Na trati, kde se tak špatně předjíždí jako tady, je nejdůležitější být v prvním rohu na vedoucí pozici. Snad se mi takový skvělý start podaří i ve druhé jízdě. Už se na ni moc těším," uvedl v cíli Herlings. Jeho týmový kolega, ale i velký soupeř Cairoli měl hlavně na začátku jízdy problémy a chvílemi se propadl až na osmé místo, nakonec to ale stačil dohnat alespoň na čtvrté.

A Herlingsovi se podařil start i do druhé jízdy, i když holeshot šel za Cairolim. Mladší z dua rivalů šel ale brzy do čela. Pár kol spolu bojovali, ale pak začal mít stále víc navrch Herlings a nakonec také vyhrál o dvacet sekund. Třetí místo bral Desalle, který zajel jeden ze svých nejlepších závodů za poslední dobu, po souboji s dalším továrním jezdcem KTM Nizozemcem Glennem Coldenhoffem. Nedařilo se příliš mistru světa z roku 2016 Timu Gajserovi. Slovinec na tovární Hondě po pádu v prvním kole kvalifikačního závodu byl schopný v neděli pobrat jen 29 bodů za páté a osmé místo. Polák Tomasz Wysocki jedoucí místo zraněného Jaromíra Romančíka v českém týmu JD GUNNEX KTM Racing byl ve druhé jízdě jediné umístění od světového bodu, když obsadil 21.  pozici. V jízdě první byl zaznamenán na 26. místě. Pokaždé měl ztrátu jednoho kola. Ve vloženém závodě evropských stopědvacítek se opět prosadil Petr Polák (JD GUNNEX KTM Racing), když za 13. a  8. místo bral 21 mistrovských bodů. Celkově je sedmý.

Zcela odlišný příběh čekal v Trentinu Herlingsova kolegu z týmu KTM Red Bull Paulse Jonasse. Jezdce, který vyhrál všechny dosavadní jízdy letošního mistrovství světa třídy MX2, trápily v Pietramuratě špatné starty. Svůj nemastný neslaný výkon korunoval pádem ve druhé jízdě a nakonec se ani nevešel na podium. Za  těchto okolností vyhrál GP Trentina španělský supertalent Jorge Prado bilancí 1-2, tu druhou jízdu pro sebe získal Američan Thomas Covington na tovární Husqvarně, Celkově ale stále vede šampionát s velkým náskokem 32 bodů Jonass před Pradem, který se vydatným bodovým přídělem dostal v průběžné klasifikaci před Dána Kjera Thomase Olsena (Husqvarna). Slovák Richard Šikyňa (JD GUNNEX KTM Racing Team) při svém třetím letošním startu v MS skončil 31. a 36.