Motokrosovým mistrem světa třídy MX2 je Jonass

Vítězem Velké ceny francouzského kraje Montbéliard, devatenáctého a posledního závodu motokrosového mistrovství světa, se v královské třídě MXGP stal Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory). Dvěstapadesátky vyhrál Američan Thomas Covington (Husqvarna), který tak definitivně umlčel kritiky po své nominaci do týmu USA pro Motokros národů. Důležitější ale je, že titul mistra světa ve slabší třídě vybojoval tovární jezdec KTM Lotyš Pauls Jonass.

Motokrosové mistrovství světa, ročník 2017, je za námi. Finále obstarala Velká cena kraje Montbéliard ve francouzském Villars sous Ecot na 1550 metrů dlouhé, kopcovité a ošidné trati s tvrdým povrchem. Na Francii byla netypická zima, pouhých 15 stupňů s dešťovými přeháňkami, které trať pořádně rozbahnily. Sobotní kvalifikační závod třídy MXGP vyhrál Brit Max Anstie (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) před mistrem světa z roku 2015 Francouzem Romainem Febvrem na tovární Yamaze. V minulém závodě předčasně korunovaný šampion Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing) už neměl takovou motivaci a po pádu obsadil až 13. místo. Ve třídě MX2, která ještě rozhodnuta nebyla, se prosadil způsobem start-cíl Australan Hunter Lawrence (Team Suzuki World MX2). Oba kandidáti na titul se vlezli do první desítky. Lotyš Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing) skončil druhý, Švýcar Jeremy Seewer (Suzuki World MX2) osmý.

Kvalifikační závod MXGP: 1. Max Anstie (GBR, Husqvarna), 25:02.964; 2. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:02.476; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:25.133; 4. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:29.552; 5. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:34.938; 6. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:43.723; 7. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:46.307; 8. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +1:01.105; 9. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +1:01.751; 10. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +1:10.508
Kvalifikační závod MX2: 1. Hunter Lawrence (AUS, Suzuki), 25:37.327; 2. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:24.073; 3. Brian Bogers (NED, KTM), +0:53.782; 4. Jed Beaton (AUS, Honda), +1:05.076; 5. Davy Pootjes (NED, KTM), +1:14.108; 6. Thomas Covington (USA, Husqvarna), +1:16.127; 7. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +1:19.374; 8. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +1:19.976; 9. Julien Lieber (BEL, KTM), +1:30.481; 10. Stephen Rubini (FRA, Kawasaki), +1:38.397

Trojnásobný mistr světa dvěstěpadesátek Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory) to po přestupu do vyšší třídy neměl jednoduché. Kvůli nedoléčenému zranění nepřišly ze začátku sezony výsledky, které se od něj očekávaly, ale druhá polovina roku už patřila výhradně jemu. Ve Francii korunoval své dílo, když vyhrál šestý ze sedmi posledních závodů, včetně jednoho mimo MS v USA. Ačkoli je písečným specialistou a složité podmínky ve Villars sous Ecot mu určitě radost nedělaly, Nizozemec bilancí jízd 3-1 potvrdil titul vicemistra světa třídy MXGP. Druhý v hodnocení GP of Montbéliard byl loňský mistr světa Slovinec Tim Gajser (Honda HRC), který první jízdu vyhrál a ve druhé dojel třetí, Na bednu oba jezdce doprovodil majitel pole position Max Anstie s bilancí 4-2.

Dvacetiletý Lotyš Pauls Jonass narozdíl od Cairoliho neproměnil svůj mečbol před týdnem v nizozemském Assenu, a tak musel zabojovat ještě jednou. Boje o vítězství v jednotlivých jízdách nechal (i nedobrovolně) jiným a soustředil se sám na sebe. Nemusel moc panikařit, na druhého v průběžném pořadí šampionátu dvěstěpadesátek, Švýcara Jeremyho Seewera (Suzuki), měl slibný náskok 41 bodů. V první jízdě, kterou vyhrál Covington, Jonass po startu krátce vedl, ale ve druhé zatáčce upadl. Stačil si však ještě dojet pro potřebný počet bodů, aby získal vytoužený titul. “Ano!” zakřičel si Jonass v cíli. “Víte, byla to pro mne moc těžká jízda. Cítil jsem se dobře a měl jsem dobrý start, ale pak jsem udělal chybu a vzápětí ještě jednu. I když mě v jednu chvíli předjeli o kolo, dokázal jsem to!” dodal.

Druhou jízdu načnul holeshotem Covington, Jonass projel cílem prvního kola desátý. Před Američana šel ve druhém kole Nizozermec Brian Bogers (KTM), pak se Covington do čela vrátil. Oba potom převálcoval Australan Lawrence. Tovární jezdec Suzuki také druhou jízdu vyhrál před Covingtonem a skvěle finišujícím Jonassem. Triumf ve Velké ceně si ale připsal Covington, který vyrůstá ve skvělého jezdce. "Je to neuvěřitelné. Musím poděkovat mému týmu a Husqvarně. Celý rok nám připravovali opravu skvělé motocykly," uvedl v cíli zámořský mladík. Seewerovi jeho druhé a páté místo stačilo jen na titul vicemitra světa.  Ve vloženém závodě evropských dvěstěpadesátek získal sedm bodů český mladík Petr Polák na stroji KTM.