MXoN 2015: Francouzi zatím bez ztráty desítky

Devětašedesátý ročník Motokrosu národů přivítal francouzský Ernee, kde se sjela světová motokrosová elita změřit své síly. V sobotu byly na programu volné tréninky tříd MXGP, MX2 a Open plus kvalifikační závody. Dřív než ale toto všechno začalo proběhlo ráno losování v jakém pořadí si jezdci daných států budou vybírat pořadí na startu. Jedničku si poprvé od roku 1994 vylosovali jezdci z Velké Británie, Češi měli jednadvacítku. Kvalifikační tréninky pak rozhodly o postupujících devatenácti národních týmech. O poslední dvacáté místo bude bojovat třináct zemí ve Finále-B, které je na programu v neděli dopoledne, kde pojedou také Češi, kteří byli v sobotu čtyřiadvacátí.

Závodní dráha v Ernee již hostila Motokros národů v roce 2005, ale jen málokdo z dnešních mladých závodníků by čerpal z tehdejších zkušeností. Samozřejmě Francouzi obhajují titul a domácí podpora je žene dopředu, což byl také případ třídy MXGP. V kvalifikačním klání s přehledem vyhrál Gautier Paulin (FRA, Honda), když porazil Nizozemce Bena Townleyho (NED, Honda) a Američana Justina Barcia (USA, Yamaha). Smůlu měl britský zástupce Shaun Simpson (GBR, KTM), když bojoval o pozice na stupních vítězů, ale chyba z posledního kola ho poslala na jedenácté místo. Českým zástupcem v této kategorii je Jaromír Romančík (CZE, Suzuki), který jen nedávno jel Šestidenní. V kvalifikaci byl Romančík třiadvacátý.

MXGP - Kvalifikační závod (TOP10): 1. Gautier Paulin (FRA, Honda), 24:12.728; 2. Ben Townley (NZL, Honda), +0:11.703; 3. Justin Barcia (USA, Yamaha), +0:15.272; 4. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:18.237; 5. Ken de Dycker (BEL, KTM), +0:30.278; 6. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:39.429; 7. Jose Butron (ESP, KTM), +0:50.594; 8. Filip Bengtsson (SWE, Honda), +0:53.112; 9. Todd Waters (AUS, Husqvarna), +1:02.719; 10. Priit Ratsep (EST, Honda), +1:04.952

Také v kategorii MX2 dominoval francouzský závodník Marvin Musquin (FRA, KTM), který nenechal nikoho na pochybách, že to Francouzi myslí s obhajobou naprosto vážně. Musquin porazil Američana Jeremy Martina (USA, Yamaha) a třetího Švýcara Jeremy Seewera (SUI, Suzuki). Většinu závodu ale jezdil na třetí pozici Rakušan Pascal Rauchenecker, který byl nakonec čtvrtý. Britové pokračovali v naprosto zdrcujícím směru, když závod nedokončil Max Anstie. Českým zástupcem je Filip Neugebauer (CZE, Kawasaki), který v závodě dosáhl na patnácté místo.

MX2 - Kvalifikační závod (TOP10): 1. Marvin Musquin (FRA, KTM), 24:03.050; 2. Jeremy Martin (USA, Yamaha), +0:04.798; 3. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:59.410; 4. Pascal Rauchenecker (AUT, KTM), +1:08.214; 5. Julien Lieber (BEL, Yamaha), +1:10.541; 6. Jorge Zaragoza (ESP, Honda), +1:11.143; 7. Harri Kullas (EST, Husqvarna), +1:12.702; 8. Nick Kouwenberg (NED, Honda), +1:21.290; 9. Toshiki Tomita (JPN, Honda), +1:26.685; 10. Henry Jacobi (GER, KTM), +1:27.690

V kategorii Open je skutečně nabito. Američané nasadili rychlého Coopera Webba , Austrálii zastupoval výborný Dean Ferris, za Slovince jel mistr světa MX2 Tim Gajser a francouzské barvy hájil mistr světa MXGP Romain Febvre. Smůlu měl Tim Gajser, který v prvním kole předjel Australana Ferrise, ale později havaroval. Pak zabojoval Romain Febvre, který v jednu chvíli využil Australanova zaváhání a dostal se za vedoucího Američana Webba. Tato dvojice dostávala diváky do varu a Francouz znovu díky chybě soupeře dokázal převzít vedení a závod vyhrát. Francie tak slavila naprostý úspěch. Na třetím místě závod dokončil Belgičan Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha). Britové tentokrát zásluhou Deana Wilsona bodovali pátým místem v cíli. České barvy reprezentuje Martin Michek (CZE, KTM), který byl jednadvacátý.

OPEN - Kvalifikační závod (TOP10): 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 23:57.211; 2. Cooper Webb (USA, Yamaha), +0:04.255; 3. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:37.415; 4. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:40.987; 5. Dean Wilson (GBR, KTM), +0:41.580; 6. Dennis Ullrich (GER, Suzuki), +0:48.674; 7. Dean Ferris (AUS, Husqvarna), +1:05.787; 8. Cody Cooper (NZL, Honda), +1:13.566; 9. Tanel Leok (EST, Kawasaki), +1:15.185; 10. Günter Schmidinger (AUT, Honda), +1:33.317

Výsledkem je, že po kvalifikačních závodech jsou první Francouzi, druzí Američané a třetí je tým Belgie. První pětici uzavírají Němci a tým Nového Zélandu. Do hlavního závodu postupuje rovnou devatenáct prvních týmů. O dvacáté místo budou týmy bojovat v dopoledním Finále-B. Odpoledne pak Motokros národů vyvrcholí trojicí klání.