MX3 Slovensko: Michek prohrál světový titul o šest bodů

Poslední závod světového seriálu třídy MX3 vyhrál ve slovenských Šenkvicích český motokrosař František Smola na stroji KTM. Sledovaný souboj o titul mezi Martinem Michkem a Klemenem Gercarem skončil bohužel pro celý český sport ve prospěch Slovince. Michkovi titul utekl o nitěrných šest bodů.

Týden po jihočeském Pacově se konal ve slovenských Šenkvicích u Pezinku historicky poslední závod třídy MX3, která byla rozhodnutím FIM a promotéra Youthstream s koncem tototo roku zrušena. Na 1800 metrů dlouhé trati se střídavě hlinětým a jílovým podkladem se muselo rozhodnout, kdo získá poslední titul této odepsané kategorie. Průběžné pořadí po osmi závodech vedl Slovinec Klemen Gercar z českého týmu UFO Racing s náskokem 13 bodů na českého jezdce, loňského vicemistra světa Martina Michka (RSC Buksa/Ados Team - KTM). Třetí byl loňský šampion Rakušan Matthias Walkner (Hillinger KTM), ale jeho naděje na obhajobu byly už jen vyloženě v teoretické rovině. V sobotním kvalifikačním závodě, který rozhodl o postavení na nedělním startu, se Michkovi nedařilo. Vyhrál Ital Pier Filippo Bertuzzo, který se dostal do čela po krátkém boji s majitelem holeshotu Němcem Christianem Brockelem (KTM GST Berlin Racing) a už si nenechal své první kvalifikační vítězství v MS vzít. Druhý nakonec dojel se ztrátou téměř čtyř sekund Gercar, který se po špatném startu dokázal probít přes osm jezdců a nakonec dokázal získat znatelnou výhodu pro nedělní start na Michka, který dojel až osmý.
O tom, že to oba kandidáti na titul myslí vážně, svědčil už nedělní warm-up. V zahřívacím tréninku zajel nejrychlejší čas Michek (1:49,428 min.), hned za ním skončil Gercar (1:50,017) a třetí byl vítěz včerejšího kvalifikačního závodu a majitel pole position Ital Pier Filippo Bertuzzo na Yamaze (1:50.423). Naděje Michka stouply po první jízdě, ve které dojel druhý, o tři sekundy za vítězným Rakušanem Walknerem. S přibližně stejným odstupem dorazil do cíle Smola, zatímco favorizovaný Gercar bral až sedmé místo. Přimotal se totiž do hromadného pádu v prvním kole, a pak musel dramaticky dotahovat z posledního místa. To znamenalo, že Michek snížil náskok na rychlého Slovince v boji o titul na pět bodů. O všem rozhodla jízda druhá. Tu vyhrál po suverénním holeshotu a skvělém výkonu Michkův stájový kolega a vítěz z Pacova Francouz Florent Richier před Smolou, kandidáti na světovou korunu dojeli daleko za nimi. Bohužel Gercar dřív – jako šestý o jedno místo před Michkem. Vše bylo jasné – posledním mistrem světa kategorie MX3 se stal Gercar. Můžeme mít radost alespoň z toho, že jezdí v barvách českého týmu UFO Racing. Michek obhájil svůj loňský titul vicemistra světa.