MX3 v Pacově: Pole position pro Smolu

Kvalifikační závod na předposlední, osmý podnik mistrovství světa třídy MX3 vyhrál v jihočeském Pacově náš motokrosař František Smola před vedoucím mužem šampionátu Slovincem Klemenem Gercarem. Další uchazeč v boji o titul Martin Michek si bude v neděli vybírat místo na startu jako pátý.

Nastal očekávaný finiš mistrovství světa třídy MX3. Poslední dva závody, v České republice a na Slovensku, rozhodnou o tom, kdo se stane vůbec posledním šampion třídy, která na konci roku navždy zanikne. Loňský vicemistr světa Martin Michek má tedy poslední čtyři jízdy na to, aby stáhl náskok 15 bodů, který na něj má po závodu v Anglii leader šampionátu Slovinec Klemen Gercar z českého týmu UFO Racing. Do boje o titul chce ale ještě promluvit úřadující šampión Matthias Walkner z Rakouska, který je zatím třetí. V Michkův prospěch měla v Pacově hrát výborná znalost místní trati a podpora domácího publika. „Jsem Jihočech a Pacov je pro mě v podstatě domácí trať. Mám rád, když mi lidi fandí a v Pacově je vždycky perfektní divácká kulisa. Jedu tam s plným elánem a chci se poprat s Klemenem Gerčarem o světový titul,“ uvedl před víkendem Martin. Součástí pacovkého podniku je i pátý závod mistrovství světa žen. V tomto seriálu vedla před Pacovem Italka Chiara Fontanesi s náskokem 31 bodů na Irku Natalii Kane, která vyhrála poslední závod v britském Matterley Basin. Z našich jezdkyň se asi nejvíc čekalo od Lucie Simonové, která chtěla do Top 10.
Trať v Pacově na Pelhřimovsku, která byla v šedesátých letech minulého století postavená svépomocí, přivítala v sobotu 34 jezdců do třídy MX3. Pravidelné účastníky seriálu doplnila řada českých jezdců. Tvrdá trať od rána nejlépe seděla Gercarovi (Honda), který v úvodním volném tréninku zajel nejrychlejší čas 2:01.700 min. Za ním se seřadili Michek (RSC BUKSA-ADOS/KTM) časem 2:03.160, Smola (Orion-RS Petrol Team/KTM) 2:04.130 a z domácích tratí dobře známý Francouz Florent Richier (KTM) 2:05.090. Podobné pořadí bylo i v předkvalifikačním tréninku, jen Smola se dostal v pořadí před Michka. V první desítce se z Čechů ještě umístili Petr Bartoš (Orion-RS Petrol Team/KTM) a Jaromír Romančík (Suzuki).
Kvalifikařní závod, který rozhoduje o postavení na nedělním startu, se pak stal kořistí Františka Smoly. Pátý muž průběžného pořadí mistrovství světa třídy MX3 získal holeshot, stačil v časovém limitu ujet jedenáct kol a vyhrál suverénně s náskokem sedmi sekund na Gercara, který zřejmě nechtěl riskovat a spokojil se s druhým místem. Také třetí v pořadí, Francouz Florent Richier, dojel do cíle osamoceně. Jeho ztráta na vítěze činila téměř dvacet sekund. O čtvrté místo se poprali bývalí týmoví kolegové Bartoš a Michek, prvně jmenovaný byl v cíli o 0,8 sekundy dříve. Za Michkem se jako šestý umístil jeho věčný soupeř Rakušan Walkner. Kvalifikační závod žen vyhrála Australanka Meghan Rutledge na Kawasaki pře Irkou Natalií Kane (KTM), Češky se do desítky neumístily. Nejlepší z našich byla Lucie Simonová (KTM) na 14. místě. Jelo se za slunečného počasí a optimální teploty 22 stupňů. Nedělní program třídy MX3 začíná warm upem od 10:30 hodin. První jízda odstartuje v 13:30, druhá pak 16:30.