"Shakey" Byrne potřetí šampionem

Teprve poslední závod celého šampionátu rozhodl o novém mistru, kterým se stal Shane "Shakey" Byrne s Kawasaki. Stříbro patří Josh Brookesovi na Suzuki a bronz si vybojoval obhájce titulu Tommy Hill s Yamahou. V neděli vyhrál první závod Byrne před Brookesem a M. Lavertym, ve druhém dominoval Byrne před Brookesem a Hillem. Náš Kuba Smrž dojel v úvodním nedělním závodě 14., ve finálovém závodě pak těsně za body jako 16.

Lowes, Byrne, ..........v 5.řadě pak Kuba Smrž - to bylo pořadí na startu první dnešní jízdy dle nejrychlejších kol jednotlivých jezdců ze sobotního závodu.

Na jezdce čekalo 20 kol, ovšem hned na začátku jsme viděli hromadný pád ve kterém byli Smržův týmový kolega Mark Aitchison (Aprilia - Splitlath Redmond) a dále Patric Muff (BMW - Supersonic Racing ), Karl Harris (Kawasaki - Quattro Plant Kawasaki) a Danny Buchan (Kawasaki - MSS Bathams Kawasaki).

Náš Smrž začal jako 18., když vedl Byrne před Brookesem.

Po dalším pádu Tristana Palmera ve třteím kole závodu vyjel na trať Safety Car, ovšem závod za dvě kola opět pokračoval v pořadí Byrne, Lowes a M. Laverty.

Po polovině vedl Byrne před Burellem, Lowesem a Brookesem. Ovšem o dvě kola později vzdává pro poruchu svého motocyklu Alex Lowes, takže Brookes byl už třetí. Smrž jel aktuálně 16.

Na trať musel opět safety car, a závod tak byl prodloužen. na konečných 23 kol. A znamenalo to i zmenšení rozestupů mezi ejzdci.

Po 18. kolech tak stále vedl Byrne před Burellem a Brookesem, Lavertym a Bridewellem. Smrž jezdil v tuto dobu 15.
Dvě kola před koncem předjel Brookes Burella a byl tak aktuálně druhý. A v zápětí předjel Burella i M. Laverty.

Vyhrál tedy Byrne a dále dojeli Josh Brookes, Michael Laverty, Barry Burell a Tommy Bridewell, což bylo Top-5. Hill, Easton, Kirkham, Haga a Hickman pak dokompletovali Top-10. Body v první dnešní jízdě ještě získali O´Halloran, Robbin Harms, John Laverty, náš Jakub Smrž jako 14. a jako poslední Luca Scassa.

21. Jenny Tinmouth GBR Hardinge Honda CBR1000RR +38.164

Před závěrečným finálem vedl o 2 body Byrne, takže matematicky mu stačilo dojet na 13. místě a stal by se po 2003 a 2008 už potřetí šampionem BSB.

Pořadí na startovním roštu bylo následující: Brookes, Burell, Westmoreland, a až ve druhé řadě lídr Byrne. Nejlépe odstartoval Brookes, ovšem fantastický start se podařil Byrnemu a ten tak byl okamžitě druhý. Následovali Lowes, Laverty a Hill.16. jel Smrž.

Po 7 kolech pořadí v Top-5 nezměněno, Brookes vedl o 0,5 sekundy před Byrnem. Smrž ale až 18.

V 9. kole předjel Laverty Lowese a byl třetí. 19. jel Smrž a hned za ním jeho týmový kolega Aitchison. Vzápětí byl Smrž předjet Aitchisonem a to znamenalo až 20. místo.

Vedoucí trojice jezdila v rozmezí 0,7 sekundy v pořadí Brookes, Byrne a Laverty.
Polovina závodu, tedy 10 kol: Brookes vedl o 0.392 sekundy před Byrnem a o 0.748 před Lavertym. Lowes a Hill kompletovali Top-5. A dále jeli Bridewell, Burrell, Hickman, Westmoreland a Kirkham. V bodech byli virtálně ještě Easton, Walker, Haga, O´Halloran a Rutter. Náš Kuba Smrž byl aktuálně 20. se ztrátou 18.645 sekundy na Brookese.

Po 13 kolech jel Smrž 19., na Brookese ztrácel 20.459 sekundy.

5 kol do konce:  Vedoucí trojice Brookes, Byrne a Laverty jede v rozmezí 0.423 sekundy. Ještě čtvrtý Lowes ztrácel pouhých 0.977. Smrž postoupil na 18. místo, to už chyběl v závodě jeho týmový kolega Aitchison.

V předposledním kole zautočil Byrne úspěšně na Brookese a dostal se do čela závodu.

Vjezd do posledního kola. Hned v první zatáčce se Lowes snažil předjet Lavertyho a spadli bohužel oba dva.

Konec závodu: Vítězí Byrne a slaví tak v Brands Hatch nejen hattrick, ale také titul letošního šampiona BSB. Druhý končí Josh Brookes se ztrátou 0.328 sekundy a třetím je odstupující mistr Tommy Hill (+4.445). Tommy Bridewell (+4.511) a Barry Burrell (+17.899) kompletují Top-5. Westmoreland (+20.199), Hickman (+20.265), Kirkham (+20.389), Walker (+20.974) a Haga (+22.736) pak vytvořili druhou polovinu elitní desítky druhého dnešního závodu.

V bodech dojíždějí ještě O´Halloran (+22.744), Easton (+24.788), Muff (+26.326), Scassa (+27.448) a Rutter (+28.236).

Jako 16. dojel Jakub Smrž (+34.280) a šachovnicový praporek viděli ještě Buchan, J. Laverty, Seeley, Smart, Waters, Tunstall a Tinmouth.