Na Silverstone vyhrál dnes dvakrát Alex Lowes

První závod počítaný do britského šampionátu superbiků vyhrál na okruhu Silverstone Alex Lowes, náš Kuba Smrž pro poruchu motocyklu do cíle nedojel. Jezdec s motocyklem Honda CBR 1000RR A. Lowes potom vyhrál i druhý dnešní závod, Smrž se tentokrát umístil na 12. místě a připsal si tak 4 body a zároveň zaznamenal své nejlepší umístění v seriálu BSB ve čtyř doposud absolvovaných závodech.

Do prvního dnešního závodu na 14 kol nejlépe vystartoval a po prvním kole vedl M. Laverty před A. Lowesem a Byrnem, dále jeli Brookes a Hill - 11. Smrž.

Ve 3 .kole šel do čela A. Lowes, za ním pak M. Laverty, Byrne, Brookes, Bridewell a Hill - 11. jel stále Smrž.

O kolo později předjel Byrne M. Lavertyho a byl druhý, ovšem toto pořadí už neplatilo další kolo: Vedl A. Lowes před Bridewellem a M. Lavertym, dále Brookes, Westmoreland, Byrne, Burell a Hill...- 11. Smrž

V polovině závodu byl následující pořadí: Vedl A. Lowes, druhý  jel Bridewell (+0.341), třetí M. Laverty (+1.055), čtvrtý lídr šampionátu Brookes (+1.500), pátý Westmoreland (+1.956) a dále v Top-10 Byrne, obhájce titulu Hill, Walker, Burell a Lowry. Následovali Scassa, Muff, Harms, Kirkham a Hickman. Náš Jakub Smrž jel 16. se ztrátou 12.632 sekundy na A. Lowese.

Bohužel vzápětí zajel Kuba Smrž do svého boxu a závod vzdal. Jen pro ty, kteří nesledovali včerejší kvalifikaci, tak Smrž havaroval v QP2 na olejové skrvně z motocyklu Kawasaki Danyho Buchmana, motocykl Aprilia českého superbikera se ocitl v plamenech a tým Splitlath Redmond musel přes noc doslova postavit úplně nový motocykl Aprilia.
Vítězem se stal Sam Lowes na Hondě celkem jasně před Shane Byrnem s Kawasaki (+ 5.021) a Martinem Lavertym (+5.451). Čtvrtý dojel Josh Brookes (+8.437) a Top-5 dokompletoval James Westmoreland (+8.716). Následovali Bridewell, obhájce titulu Hill, Scassa, Lowry a Walker, což bylo složení elitní desítky. V bodech dále dojeli Harms, Kirkham, Harris, Hickman a Muff.

Do čela šampionátu se nyní probojoval Byrne se ziskem 588 bodů. Druhý je Brookes (583), třetí Lowes (559), čtvrtý Hill (557), pátý Laverty (548) a Top-6 uzavírá Bridewell (531).

24- Aaron Zanotti – A-Plant Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’30.495
25- Jenny Tinmouth – Hardinge Sorrymate.com Honda – Honda CBR 1000RR – + 1’33.535
Do druhého dnešního závodu - samozřejmě opět na 14 kol - nejlépe vystartoval Byrne před M. Lavertym a Brookesem. Následovali A. Lowes, Bridewell, Hill, Westmoreland, Lowry, Walker a Harms. Kubu Smrže zaregistroval Live Timing po prvním kole na 15. pozici.

Po čtyřech odjetých kolech už ale vedl už M. Laverty o 0.114 sekundy před Byrnem, A. Lowesem a Bridewellem. Kuba Smrž sice už ztrácel 7.756 sec., ovšem probojoval se mezitím už na 11. místo za Kirkhama.

V polovině závodu pak bylo následující pořadí: Na čele jel o 0,219 sekundy Byrne před M. Lavertym a A. Lowesem. Bridewell a Brookes pak kompletovali Top-5, a za nimi následovali Westmoreland, Hill, Walker, Scassa a Kuba Smrž, který se už probojoval hodně dopředu a aktuálně uzavíral tuto elitní desítku, když na lídra M. Lavertyho ztrácel 11.052.

Tři kola před koncem jel na čele stále Byrne, který vedl o 0.275 sekundy před Lowesem a Brookesem. Smrž uzavíral Top-10 se ztrátou 14.942 sekundy na Byrneho , za ním ale s minimální ztrátou následovali Hickman, Burrell a Haga.

Ve 12 .kole předjeli Smrže Hickman a Burrell, takže jsme našeho pilota z Českých Budějovic zaregistrovali na 12. pozici, když na Hagu a Lowryho měl aktuálně náskok přes 2 sekundy.

Konec závodu: Vítězí dnes už podruhé Alex Lowes o pouhých 0,042 sekundy před Byrnem a Brookesem (+0.516). Tommy Bridewell (+4.125) a M. Laverty (+5.332) kompletují Top-5. Ital Scassa, obhájce titulu Hill, Walker, Westmoreland a konečně Hickman pak doplnili elitní desítku druhého dnešního závodu na okruhu Silverstone.

Z českého působení dobře známý Burrell, náš Kuba Smrž, Lowry, Kirkham a ex-star WSBK Nori Haga si potom připisují poslední mistrovské body do šampionátu BSB.

Na čele "Showdown" zvýšil Byrne svůj bodový náskok a vede nyní se ziskem 608 bodů. Druhý je Brookes (599), třetí pak A. Lowes (584). Čtvrtý Hill nasbíral doposud 566 bodů, pátý je M. Laverty (559) a Top-6 kompletuje Bridewell (544). Jakub Smrž je s 5 získanými body ze čtyř závodů na 30. místě v bodovací tabulce.

Do konce šampionátu chybí ještě tři finálové závody na okruhu Brands Hatch, které se jedou 12.-14. října.
"Neděle nezačala zrovna dobře, kdy jsem ve warm upu objel jen jedno měřené kolo kvůli poruše zadní brzdy. Do první jízdy se mi moc nepovedl start, ale v prvním kole jsem se probojoval zpět. Moje snažení ale bylo zhruba po třech kolech ovlivněno špatným průběhem motorky. Postupně to bylo horší a horší, takže jsem byl nucen závod předčasně ukončit. Závada byla na palivové pumpě. Bohužel jsem ani nemohl zajet žádný lepší čas a do druhé jízdy jsem musel startovat až z 15. místa. Start se mi v druhé jízdě povedl a během prvního kola jsem byl zhruba na své pozici a postupně jsem se začal probojovávat dopředu. Bohužel po kontaktu a pádu dvou jezdců v šikaně jsem se opět propadl, když jsem se vyhybal. Opět jsem se dokázal probojovat zpět, ale skupina předemnou už byla moc daleko a sice jsem jí chvíli stahoval, ale po polovině závodu mi odešla zadní guma a v závěrečných kolech jsem ještě ztratil 2 pozice. Mrzí mě, že se nepovedla top 10, ale závod jsem si hodně užil, dobře jsem si zazávodil a motorka byla rychlá. Bohužel jsme přišli o nějaké důležité informace kvůli poruše v první jízdě, ale oproti Assenu fungovala motorka o 100% líp. Momentálně nás nejvíc trápí průběh. Motorka nefunguje, jak by měla, ve středních otáčkách, což mi hodně komplikuje výjezdy. Když motorka přejde do vyšších otáček, ustřelí mi najednou zadní kolo a to zároveň likviduje zadní gumu. Naše RSV4 ještě není ve stádiu, aby se s ní dalo bojovat o vítězství, ale je to druhý víkend a udělali jsme velký krok kupředu. Už se těším na Brands Hatch, kde bych se rád zase posunul o krok dál...", hodnotí na svém webu dnešní den Kuba Smrž.