Pole position má Dalla Porta, Hanika pátý, Salač jednatřicátý

Jezdci světového šampionátu juniorů FIM CEV Repsol Moto3 a evropského seriálu FIM CEV Respol Moto2 a FIM CEV Repsol Superbike měli v sobotu na programu dvě kvalifikační jízdy. Kombinace časů obou kvalifikací pak určily pozice na startovních roštech nedělních klání. V třídě Moto3 má pole position na startu italský závodník a lídr průběžného hodnocení Lorenzo Dalla Porta. Stejná situace je v Moto2, kde do závodu odstartuje první Steven Odendaal. V kategorii Superbike kvalifikaci vyhrál domácí Carmelo Morales. Český závodník Karel Hanika zajel velmi dobře a do závodu odstartuje pátý. Talent z Rookies Cupu Filip Salač byl jednatřicátý.

Jezdci a týmy mistrovství světa juniorů FIM CEV Repsol Moto2 dnes, stejně jako ostatní kategorie evropského seriálu Moto2 a Superbike, absolvovali dvoje kvalifikační jízdy. Rozhodující byla ta první, protože odpoledne už bylo takové horko, že až na pár výjimek nikdo z jezdců své maximum z první kvalifikace nepřekonal.

Výborně si vedl Lorenzo Dalla Porta (Laglisse Academy), který juniorský šampionát vede náskokem jednatřiceti bodů. Časem 1'34,552 sekundy porazil všechny své soupeře a získal letos čtvrtou pole position z pěti možných. Na druhé pozici je Andi Farid (Astra Honda) a třetí Marcos Ramirez (Leopard J.Stratos). Všichni tito jezdci zajeli jako jediní časy pod minutu a čtyřiatřicet sekund.

Na čtvrté místo dosáhl vítěz posledních dvou závodů Red Bull Rookies Cupu v Assenu Raul Fernandez (Laglisse Academy), jehož maximum na kolo je 1'35,127 sekundy. Společně s ním odstartuje z druhé řady Karel Hanika (Freudenberg Racing Team), jenž má na kontě pátý čas 1'35,149 sekundy. Český závodník je po odchodu z mistrovství světa znovu v akci a před závodem v dobré formě. Rozhodně bude mít v plánu využít veškerých svých dovedností, aby získal výrazný výsledek jak pro sebe, tak také pro tým, který mu podal pomocnou ruku. Hanikův týmový kolega Tim Georgi (Freudenberg Racing Team) zajel třiatřicátý čas.

Španěl Albert Arenas (MRW Mahindra Aspar), který nahradil minulý týden v TT Assen zraněného Jorge Martina, je zpátky v juniorském šampionátu a v kvalifikaci si vybojoval sedmé místo na startu. Jezdci z Red Bull Rookies Cupu Kaito Toba a Ayumu Sasaki (oba – Asia Talent Team) uzavírají první desítku. Druhý český zástupce Filip Salač (HMA Llimsual Racing) zajel v první kvalifikaci 1'36,937 sekundy. Odpolední kvalifikace zlepšení kvůli vysokám teplotám nepřinesla, takže s dopoledním maximem se Filip Salač kvalifikoval na jednatřicátou pozici. Závod nebude mít snadný, protože nemá tovární materiál, ale při své premiéře v juniorském MS je to především o získávání zkušeností.

FIM CEV Repsol Moto3 – Kombinace QP1+QP2
Sobota, 2.července 2016 - Circuito de Albacete (SPA)

11 - Stefano Manzi – Mahindra Aspar Junior Team – Mahindra MGP3O – + 0.865
12 - Jeremy Alcoba – Junior Team Estrella Galicia 0,0 – Honda NSF250RW – + 0.902
29 - Maximilian Kappler – SaxoPrint RZT – KTM RC 250 GP – + 2.314
30 - Aleix Viu – Team Larresport – Honda NSF250R – + 2.335 (Production)
31 - Filip Salac – HMA Llimsual Racing – KTM RC 250 GP – + 2.385
32 - Gabriel Martinez – MotoMex Team Moto3 – Mahindra MGP3O – + 2.397
33 - Tim Georgi – Freudenberg Racing Team – KTM RC 250 GP – + 2.425
34 - Hector Garzo – XC Tech – Honda NSF250R – + 2.692 (Production)
35 - Marc Garcia – H43 Team BeOn Blumaq – BeOn Moto3 – + 2.803
36 - Matteo Ghidini – Cruciani Racing – Cruciani CR016H – + 3.045
37 - Johnny Rotvik – Starol Racing – KTM RC 250 GP – + 4.386
38 - Lyvann Luchel – Team Larresport – TSR3 Honda – + 5.061 (Production)
39 - Chandler Cooper – XCTech – KALEX-KTM – + 5.719
40 - Lukas Wenderborn – Robnor And Made- Honda NSF250R – + 6.053 (Production)

Co se týče vysokých teplot dráhy a dosažených časů, tak na to byli jezdci evropské série šestistovek Moto2 stejně jako v Moto3 nebo Superbike, protože až na drobné výjimky byl u všech první trénink tím nejrychlejším. Pole position na startu vybojoval časem 1'31,970 sekundy lídr šampionátu Jihoafričan Steve Odendaal (AGR Team). Čtyři desetiny ztratil druhý Španěl Iker Lecuona (Race Experience) a třetí Augusto Fernandez (Targobank CNS) byl o téměř šest desetin pomalejší. Druhý muž průběžného hodnocení šestistovek Francouz Alan Techer (NTS T PRO) byl čtvrtý a do závodu odstartuje z druhé řady společně s Brazilcem Ericem Granadem (Promoracing) a Japonským závodníkem Tetsuta Nagashima (Ajo Motorsport).

V superbicích slaví start z první pozice zkušený Carmelo Morales (Yamaha Laglisse), který své soupeře porazil časem 1'31,017 sekundy. Hodně blízko měl ale na špici startovního pole vedoucí závodník průběžného hodnocení Maximilian Scheib (Targobank Easyrace), jenž byl pomalejší o desetinu. Zároveň je to také poslední jezdec v jedné sekundě. Bitva o první místo tak bude dost vyrovnaná, ale zřejmě jen mezi dvěma jezdci. Třetí v pořadí je jezdec Suzuki Anthony Delhalle (JEG Racing).

Co se týče dne závodů, což je neděle 3.července 2016, tak jezdci Moto3 a Moto2 mají jedno klání a celkem dva závody pojedou jezdci Superbike. Přenosy lze sledovat živě ZDE plus časomíra ZDE. Především závod juniorského šampionátu bude pro české fanoušky zajímavý, protože můžou fandit dvěma svým krajanům. Do závodu Moto3 startuje v jednu odpoledne pátý Karel Hanika a jednatřicátý Filip Salač.