GP Kataru – páteční tréninky na katarskou GP

Druhý den příprav na Velkou cenu Kataru nabídl celkem čtyři volné tréninky. Po jednom měli v pátek na programu jezdci a týmy tříd Moto3 a Moto2, druhý a třetí volný trénink absolvovali jezdci královské kubatury. Ti také v pátek večer na základě kombinaci časů tří volných tréninků rozhodli o podobě první desítky jezdců, kteří rovnou postupují do boje o pole position v druhé kvalifikaci. Nejrychlejším jezdcem v třídě MotoGP byl Marc Márquez, rekordy v šestistovkách láme Sam Lowes a v Moto3 kraloval Danny Kent. Z českých závodníků zajel sedmnáctý čas Jakub Kornfeil, osmnáctý Karel Hanika a dvacátý byl Karel Abraham.

MotoGP – 2.volný trénink

Po úvodních deseti minutách už Marc Márquez (Respol Honda Team) figuroval s časem 1'54,828 sekundy na prvním místě výsledkové tabulky. Španěl byl první, kdo hranici 1'55s překonal a na druhého Daniho Pedrosu (Repsol Honda Team) měl náskok necelé půl sekundy. Třetí v pořadí byl s časem 1'55,366 sekundy Andrea Dovizioso (Ducati Team), který měl na kapotáži své Ducati aerodynamická “křidélka“. Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) byl s kolem za 1'55,609 sekundy čtvrtý, pátý čas měl na kontě Andrea Iannone (Ducato Team), jenž byl zároveň posledním v jedné sekundě na Márqueze. Karel Abraham se s časem 1'56,843 sekundy zařadil na devatenácté místo.

V polovině druhého tréninku zůstávalo pořadí na předních příčkách beze změny. Jezdci vyjeli na dráhu a začala další série rychlých kol, jimiž chtěli zvýšit své šance postupu do druhé kvalifikace, kde rovnou postoupí jen prvních deset nejrychlejších v kombinaci časů tří úvodních tréninků. Ve třetím tréninku už bude teplota o něco nižší, vlhkost jde rychle nahoru a tak šance na nejlepší kolo bude zřejmě v úvodním tréninku pátečního programu. Na první příčce stále figuroval Marc Márquez, čtyři desetiny ztrácel Dani Pedrosa a třetí Andrea Dovizioso byl o 0,538 sekundy pomalejší. Karel Abraham se časem 1'56,225 sekundy posunul na čtrnácté místo, později s 1'56,178 sekundy na třinácté a už v této chvíli byl rychlejší ve srovnání s čtvrtečním maximem 1'56,651 sekundy.

V době, kdy do konce zbývalo deset minut zůstával na špici Marc Márquez před Danim Pedrosou a Andrea Doviziosem. Čtvrtý čas patři Jorge Lorenzovi, pátý Andrea Iannonemu, šestý byl Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3), na osmé místo se posunul časem 1'55,838 sekundy Hector Barbera (Avintia Racing), který byl zatím nejrychlejším jezdcem kategorie Open. Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar) byl osmý, devátý Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) stále hledal recept na zrychlení a první desítku uzavíral Cal Crutchlow (CWM LCR Honda). Karel Abraham byl čtrnáctý, druhý nejlepší v kategorii Open. Ve druhé zatáčce havaroval Marco Melandri (Aprilia Racing Team Gresini) podobně, jak ještě před rokem jezdci Ducati, z ničeho nic ztráta přilnavosti a pád.

Španěl Aleix Espargaró měl technické problémy a zamířil do boxů z opačné strany pitlane, což by se mu nemuselo vyplatit, protože za to rádi dávají trestné body. V patnáctém měřeném kole předvedl skok z konce první desítky na čtvrté místo Cal Crutchlow, který zajel čas 1'55,397 sekundy a je vidět, že Britovi Honda RC213V viditelně sedí. Jorge Lorenzo s Valentinem Rossim figurovali na v pořadí šesté a sedmé pozici a ne ane se posunou víc dopředu. V samotném závěru tréninku havaroval Mike Di Meglio (Avintia racing), ale Francouz z místa nehody odešel sice bez motorky, ale po svých.

Ve druhém tréninku zajel nejrychleji Marc Márquez časem 1'54,828 sekundy, který nastavil už ve třetím měřeném kole. Na druhé pozici je Dani Pedrosa, třetí Andrea Dovizioso, čtvrtý Cal Crutchlow a pátý Andrea Iannone. Karel Abraham uzavřel druhý trénink sedmnáctý s časem 1'56,178 sekundy.