GP Rakouska – Sprint MotoGP™ vyhrál Bagnaia a srovnal krok s Martinem

Druhým dnem jedenácté Grand Prix sezony 2024 byla sobota. Ve Spielbergu jeli jezdci Moto3™ kvalifikaci, kterou vyhrál Ivan Ortola (MT Helmets - MSI). Pole position Moto2™ získal Celestino Vietti (Red Bull KTM Ajo), Filip Salač (Elf Marc VDS Racing Team) byl šestnáctý. První místo na startu třídy MotoGP™ získal Jorge Martin (Prima Pramac Racing), který do sprintu královské kubatury startoval první, nicméně první v cíli byl Francesco Bagnaia. Oba jezdci mají v průběžném hodnocení po 250 bodů a kdo sérii po Rakousku povede rozhodne hlavní závod, který je společně s kláním Moto3™ a Moto2™ na programu v neděli.

Moto3™ - 2.trénink

V polovině rozhodujícího tréninku, který určí nejrychlejších čtrnáct s přímým postupem do druhé kvalifikace, vedl tabulku časů David Alonso (CFMOTO Aspar Team) s maximem na 1’40,602 sekundy. Druhý Ivan Ortola (MT Helmets - MSI) ztrácel 0,052 sekundy, třetí Ryusei Yamanaka (MT Helmets - MSI) byl o 0,081 sekundy pomalejší, a v desetině byl také čtvrtý David Muňoz (BOE Motorsports) a pátý Angel Piqueras (Leopard Racing). Muňoz byl navíc vyšetřován za incident v deváté zatáčce, kde měl kontakt s italským jezdcem Matteo Bertellem (Kopron Rivacold Snipers Team). Pád měl Tatsuki Suzuki (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), který ale motorku dostal zpět na dráhu a dojel do boxů.

Trénink vyhrál Joel Kelso (BOE Motorsport), který v závěru spadl ve druhé zatáčce, aby následně dostal motorku zpět na trať a nastavil nový rekord 1’39,921 sekundy. Neuvěřitelný výkon od australského závodníka, jenž tak do druhé kvalifikace postupuje přímo z první pozice. Na druhé pozici skončil David Alonso, který byl o 0,087 sekundy pomalejší. Třetí Collin Veijer (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) ztratil 0,336 sekundy. Angel Piqueras a Daniel Holgado (Red Bull GASGAS Tech3) uzavřeli Top5. Přímý postup má také šestý David Muňoz, sedmý José Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo), osmý Ivan Ortola, devátý Joel Esteban (CFMOTO Aspar Team), který to měl v závěru s drsným pádem, desátý Stefano Nepa (LEVELUP-MTA), jedenáctý Jacob Roulstone (Red Bull GASGAS Tech3), dvanáctý Xabi Zurutuza, čtrnáctý Matteo Bertelle a osmnáctý Ryusey Yamanaka, který byl díky pátečnímu času kombinačně desátý nejrychlejší.