GP Texasu – Kvalifikaci vyhrál Márquez, Kornfeil má druhou řadu

Sobotní program tréninků a kvalifikací byl dlouhý a pro všechny jezdce a týmy nesmírně náročný s ohledem na proměnlivé podmínky. Bitvu o pole position vyhrál v třídě Moto3 německý závodník Philipp Öttl, český jezdec Jakub Kornfeil má parádní čtvrté místo v druhé řadě. Karel Hanika nastavil devatenáctý čas. V královské kubatuře slavil vítězství Marc Márquez, který v Texasu zatím získal všechny dostupné pole position. Kvalifikace Moto2 byla přerušena červenými vlajkami, když medici pracovali s Efrenem Vazquezem, který havaroval deset minut před koncem a nyní je v nemocnici s podezřením na úraz hlavy. Kvalifikace pak pokračovala ztečí rychlých časů a z pole position se nakonec radoval Alex Rins.

Moto3 – 3.volný trénink

Jezdci Moto3 zahájili trénink na suchém povrchu dráhy Okruhu Amerik, nicméně černé mraky nad Austinem naznačovaly, že situace může být během minuty zcela jiná. Byla poměrně dost velká zima, takže nikdo nečekal, že by dopoledne jezdci nějak výrazně překonávali páteční maxima. Hned v úvodu měl technický problém s motorkou Jorge Martin (Aspar Mahindra Team Moto3), na zemi skončil Ital Stefano Valtulini (3570 Team Italia).

Po dvaceti minutách už traťoví komisaři signalizovali možnost deště a změnu podmínek na trati. Zatím ale nijak zvlášť nepršelo. Vedl Brad Binder (Red Bull KTM Ajo), současný lídr průběžného hodnocení nejnižší kubatury. Druhý Philipp Öttl (Schedl GP Racing) ztrácel jen šestnáct tisícin, třetí Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3) byl o necelé dvě desetiny pomalejší. Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) figuroval s časem 2'18,880 sekundy na čtrnácté pozici, Karel Hanika (Platinum Bay Real Estate) byl s časem 2'19,546 sekundy dvacátý.

Deset minut před koncem třetího tréninku vedl s časem 2'16,904 sekundy Romano Fenati (SKY Racing Team VR46). Ital překonal rozdílem necelých dvou desetin krajana Niccoló Antonelliho (Ongetta-Rivacold), Jihoafričan Brad Binder byl třetí. Dvanáctý čas 2'18,193 sekundy patřil Jakubovi Kornfeilovi. Jezdec Mahindry Karel Hanika výrazně zrychlil a s časem 2'18,668 sekundy se posunul na sedmnácté místo.

Třetí trénink vyhrál časem 2'16,121 sekundy Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0), jehož převaha byla celkem dost velká, když druhý Romano Fenati ztrácí šest desetin. Na třetím místě je Livio Loi (RW Racing GP), čtvrtý Niccoló Antonelli a pátý nováček v soutěži Bo Bendsneyder (Red Bull KTM Ajo). Holanďan byl také posledním jezdcem v jedné sekundě na prvního Navarra. Výborně zajel Karel Hanika, který své maximum posunul na 2'17,640 sekundy, což znamenalo šestnácté místo. Naopak se příliš nedařilo Jakubovi Kornfeilovi, protože ten je s časem 2'17,692 sekundy osmnáctý.

GP Texasu, Moto3 – 3.volný trénink