U.S. Grand Prix – neděle

Na okruhu v Laguna Seca bývají vždy k vidění skvělé závody. Nejinak tomu bylo i letos, když na této kalifornské horské dráze suverénním výkonem zvítězil vedoucí muž šampionátu, Australan Casey Stoner.

Australan Casey Stoner vyhrál Grand Prix USA v Laguně Seca. Ve velmi inteligentním závodě - kdy dokonale ze začátku závodu na 32 kol pošetřil gumy - dokázal tovární jezdec Repsol Hondy letos už popáté vyhrát a jeho náskok v mistrovství světa je nyní 20 bodů. Mistr světa Jorge Lorenzo vedl od samého začátku až do okamžiku, kdy ho 6 kol před koncem Stoner předjel a Španěl už "Klokanovi" nedokázal vzdorovat.

Lorenzo začal celý závod ve velkém stylu a vypadalo to, že to bude One-Man-Show. Ovšem brzy se k němu dostali Dani Pedrosa se Stonerem a také Andrea Dovizioso s Marcem Simoncellim dokázali držet Lorenzovo tempo.

Pak ale začaly úvodní pády, které začal Simoncelli. Ten jel těsně za Doviziosem a v 8. kole havaroval.

Vedoucí trojice mezitím ujížděla, ovšem když Pedrosa nestačil tempu mistra světa, tak musel Stoner reagovat a v 18. kole předjel na brzdy v populární Corkscrew svého týmového kolegu a začal tak opravdový souboj s Lorenzem. Několikrát naznačil Stoner Španělovi, že s ním musí počítat a ve 27. kole zaútočil a dostal se do vedení, když ho předjel na cílové rovince, což je na tomto okruhu taková mírná levá zatáčka.
Pedrosa sice nestačil tempu vedoucího dua, ale o třetí místo se strachovat nemusel, neboť měl náskok přes 10 sekund. Na čtvrtém místě jezdil bezpečně Dovizioso a za ním rovněž bezpečně Spies. Před koncem závodu se ale tovární pilot Yamahy Ben Spies přiblížil na dostřel Doviziosa - dostal ho pod tlak - a 2 kola před koncem ho dokázal předjet a projel cílem jako čtvrtý.

Až do samého konce byl velmi otevřený boj o 6. místo mezi dvěma továrními jezdci Ducati, Valentinem Rossim s motocyklem Ducati GP11.1 a Nicky Haydenem s GP11. Nakonec ho vyhrál Ital Rossi, který odrazil veškeré útoky domácího Haydena.

Ze začátku závodu se drželi za nimi také Alvaro Bautista na Suzuki a Hector Barbera na privátní Ducati, a zatímco Bautista spadl ve 14. kole, tak Barbera se propadl až za Colina Edwardse na místo 9.
Náš Karel Abraham byl ještě dvě kola před koncem na 10. místě a stahoval náskok před ním jedoucího Barbery, v samém závěru se ale musel spokojit s místem jedenáctým, když ho předjel i Hiroshi Aoyama. Důvodem byl dvě kola před koncem prasklý tlumič, motorka dosedla úplně na zadní kolo a Abaja jen tak tak poslední kolo dokončil, přičemž nedojel ani do boxů.

Za Abrahamem dojeli s kolem ztráty Loris Capirossi a Toni Elias, zatímco Ben Bostrom svůj závod ukončil v kačírku, ovšem v tu dobu byl už 1 sekundu před španělským mistrem světa Moto2. A předčasný konec závodu měl i Cal Crutchlow, který havaroval už ve 4. kole ve druhé zatáčce.