První britské vítězství v osmihodinovce Suzuka

Obhájci loňského vítězství, tovární tým F.C.C TSR Honda, letos ale v sestavě Jonathan Rea a Kousuke Akiyoshi - doplněni Tadayuki Okadou jako třetím jezdcem, vyhráli suverénně letošní prestižní "Coca-Cola Zero Suzuka 8 hours".

Pilot Honda World Superbike týmu Jonathan Rea se tak stal prvním Britem, který vyhrál závod 8 hodinovka v Suzuce.

Jeho spolujezdcem v týmu F.C.C TSR Honda byl Kousuke Akiyoshi. Toto duo doplněné o japonskou legendu Tadayuki Okadu vyhrálo závod s náskokem čtyř kol před trojící týmu Moriwaki Honda v sestavě Tatsuya Yamaguchi, Yuki Takahashi - vrátil se na tento závod na 4 létech (tehdy se těžce zranil při tréninku) a Yusuke Teshima, což znamenalo double pro motocykl Honda CBR1000RR Fireblade. Na stupních vítězů je doplnilo duo Yamaha France GMT 94 T, které tvořili David Checa (bratr Carlose Checy) a Kenny Foray.

Rea a Akiyoshi, skončili společně v 2010 na třetím místě, tak získali pro Hondu už 25. vítězství v historii tohoto závodu.
Reovým velkým soupeřem byl ale jeho týmový superbikový kolega Hiroshi Aoyama, jedoucí za  MuSASHi RT Harc-Pro Team, bohužel dvě hodiny před koncem závodu v souboji o první místo havaroval Aoyamův týmový kolega Ryuichi Kiyonari. Zajímavostí bylo, že v kvalifikace byl Hiro Aoyama časem 2.08,805 minuty o 0,342 sec rychlejší než Brit, a jen se tím potvrdilo, že Aoyama vůbec neztratil ze svého umění, nýbrž vše je pouze otázkou pneumatik Pirelli, na které si ex-mistr světa dvěstěpadeátek v superbikovém šampionátu neustále stěžuje (zde jel Aoyama oblíbené Bridgestone).
Ostatní jezdci z WSBK či z MotoGP měli méně štěstí, když tým Monster Energy Yamaha-YART ve složení Katsuyuki Nakasuga - of. tester Yamahy v MotoGP, lídr BSB Tommy Hill a Noriyuki Haga byli už po půl hodině ze hry venku, neboť Poleman Nakasuga spadl. Yoshimura Suzuki Racing Team s jezdci Leonem Camierem, Joshuo Watersem a Nobuatsu Aokim zase kvůli ztrátě oleje své motorky museli závod vzdát.

Coca-Cola Zero Suzuka 8 hours 2012

01- F.C.C. TSR Honda – Honda CBR 1000RR – Rea/Akiyoshi/Okada – 215 kol za 8h01’35.450
02- TOHO Racing Moriwaki – Honda CBR 1000RR – Yamaguchi/Takahashi/Teshima – 4 kola
03- Yamaha France GMT94 Michelin Yamalube – Yamaha YZF R1 – Checa/Foray – 4 kola