WSBK Donington Park – Razgatlioglu nedal soupeřům šanci a šampionát vede náskokem 41 bodů

Neděle byla dnem závodu pátého podniku sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2024 v Donington Parku. Dopoledne jeli jezdci všech tří šampionátů zahřívací tréninky, odpoledne následovala série čtyř závodů. Tím prvním byl sprint superbiků, který vyhrál Toprak Razgatlioglu (BMW), který si na konto připsal už druhé vítězství britského víkendu v Donington Parku. Druhým bodem programu byl závod ženského šampionátu WorldWCR, který vyhrála Maria Herrera (Yamaha), lídr průběžného hodnocení. Česká jezdkyně Adéla Ouředníčková (Yamaha) zajela na desátou pozici, její prozatím nejlepší výsledek v šampionátu. Ve tři odpoledne odstartovali druhý hlavní závod superbiků v jehož závěru se z plného počtu bodů za vítězství radoval Toprak Razgatlioglu (BMW). Turek plně ovládl víkend v Donington Parku a nyní je lídrem průběžného hodnocení WSBK s náskokem 41 bodů. Posledním závodem bylo druhé klání WorldSSP, které vyhrál Adrian Huertas (Ducati). Čech Ondřej Vostatek (PTR Triumph) restartovaný závod dokončil dvacátý. Lídrem průběžného hodnocení je Adrian Huertas. Už za týden je na programu šesté kolo sezony, které se jede na dráze Autodromu Most.

MS Superbike – ZÁVOD (2)

Do druhého hlavního závodu WSBK v Donington Parku odstartoval z první pozice Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), druhý Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) a třetí Jonathan Rea (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK). Z druhé řady vyrazil Scott Redding (Bonovo Action BMW), Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati). Z třetí řady startoval Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), Sam Lowes (Elf Marc VDS Racing Team) a Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team).

Po startu si vedení udržel Toprak Razgatlioglu, druhý jel za Turkem Nicolo Bulega, třetí byl Scott Redding. Álvaro Bautista jel sedmý a před sebou měl trojici Andrea Locatelli, Jonathan Rea a Alex Lowes. Ve třetím kole si první Toprak Razgatlioglu najel náskok 1,3 sekundy na druhého Bulegu, šest desetin ztrácel na Itala Scott Redding. V osmé zatáčce havaroval Adam Norrodin (Honda).

Po pěti kolech vedl Toprak Razgatlioglu náskokem 1,8 sekundy. Druhý jel Nicolo Bulega, jemuž se podařilo navýšit výhodu na třetího na hodnotu 1,3 sekundy. Třetím jezdcem v pořadí byl Alex Lowes, který měl těsně za sebou Scotta Reddinga. Pátý Andrea Locatelli bojoval o pozici s jezdci jako Jonathan Rea, Alvaro Bautista, Danilo Petrucci, Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a desátý Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team).

V devátém kole závodu měl první Toprak Razgatlioglu náskok tří sekund a na kontě nejrychlejší kolo závodu 1’25,597 sekundy. Pořadí za Turkem zůstávalo stejné. Druhý Nicolo Bulega, třetí Alex Lowes, čtvrtý Scott Redding a pátý Andrea Locatelli. Španěl Álvaro Bautista se posunul na šestou pozici a s Locatellim bojoval o Top5.

Do druhé poloviny závodu najel první Toprak Razgatlioglu s náskokem 3,9 sekundy a měl velkou šanci získat také v Donington Parku trojité vítězství. Druhou pozici držel Ital Nicolo Bulega, který je ve svém premiérovém ročníku skutečně dobrý. Dobře si vedl v domácím prostředí Alex Lowes, třetí jezdec v pořadí, jemuž na druhého chybělo 1,4 sekundy. Dvě sekundy za Lowesem jel čtvrtý Scott Redding, tři sekundy za Britem byl Álvaro Bautista, jemuž se podařilo překonat Itala Locatelliho. V závěsu za Bautistou jel také Danilo Petrucci a Jonathan Rea.

V sedmnáctém kole předjel Danilo Petrucci krajana Locatelliho a posunul se na šesté místo odkud ztrácel 1,7 sekundy na pátého Álvara Bautistu. Ze závodu odstoupil Andrea Iannone (Team GoEleven), který měl nějaké zdravotní potíže s levou rukou. Pět kol před koncem měl první Toprak Razgatlioglu náskok 6,6 sekundy. Druhý jel Nicolo Bulega, třetí Alex Lowes. Čtvrtý byl Scott Redding, jehož náskok na pátého Španěla Bautistu se postupně snižoval a měl hodnotu 1,8 sekundy. Bylo otázkou, zda si Redding bude schopen pozici udržet až do cíle. Dvě sekundy za Bautistou jel Ital Petrucci. Do předposledního kola najel Brit Redding s náskokem 1,4 sekundy na pátého Bautistu a tím, že držel Španěla za sebou zároveň pomáhal Razgatlioglovi v jeho souboji s jezdci tovární stáje Ducati.

Závod vyhrál náskokem osmi sekund Toprak Razgatlioglu, jemuž se podařilo vítězstvím v Superpole a třemi triumfy v závodech stoprocentně ovládnou závodní víkend MS superbiků v Donington Parku. Druhý projel cílem Nicolo Bulega a z třetího místa se raduje domácí závodník Alex Lowes. Čtvrté místo udržel Scott Redding, pátý byl Álvaro Bautista. Nejvýše postaveným jezdcem netovární stáje byl šestý Danilo Petrucci. Lídrem průběžného hodnocení je Toprak Razgatlioglu, jehož náskok na druhého Bulegu má nyní hodnotu 41 bodů.

Superbike World Championship – ZÁVOD (2)