Další titul pro Chareyra, Kejmar celkově čtvrtý

Velká cena Rakouska, poslední závod letošního mistrovství světa supermoto, rozhodla o tom, že v pořadí už čtvrtý titul získal francouzský tovární jezdec TM Thomas Chareyre. Český šampion Pavel Kejmar neudržel celkové třetí místo a po bodovém výpadku v první jízdě se posunul o v konečné klasifikaci MS o jedno místo dozadu.

Vyvrcholení letošního společného seriálu mistrovství světa/Evropy supermoto se konalo netradičně v Rakousku. Tamní jezdci se neustále zlepšují a svou Velkou cenu si bezesporu zaslouží. Titul mistra Evropy si už s předstihem zajistil Němec Marc Reiner Schmidt a v Melku chtěl premiérově startovat mezi naprostou elitou v závodě mistrovství světa. K tomu ale nakonec nedošlo, protože si poranil ruku. Trať v Melku měřila 1903 metrů (1677 metrů asfalt, 226 metrů off-road), bylo oblačno, ale teplo. Ještě je třeba dodat, že o světovém titulu se mělo po zranění Fina Mauna Hermunena rozhodnout mezi obhájcem Thomasem Chareyrem a Italem Ivanem Lazzarinim (Honda), který na Francouze ztrácel 13 bodů. Nejlepší Čech posledních let Pavel Kejmar (Husqvarna – 833 Racing) byl průběžně před Rakouskem třetí, na Lazzariniho ztrácel 29 bodů, na čtvrtého Hoellbachera měl náskok pěti bodů.

Hned tři špičkoví domácí jezdci Lukas Hoellbacher (Husqvarna), Rudolf Bauer (KTM) a Hannes Maier (KTM) si vedli skvěle v sobotních trénincích a kvalifikaci. V úvodním volném tréninku byl nejrychejší časem z posledního kola Bauer, ve druhém pak tovární jezdec TM Thomas Chareyre. V měřeném tréninku začal nejlépe Bauer, pak šli do čela výsledkové listiny Lazzarini a Chareyre. Patnáct minut před koncem se na druhé místo dostal Hoellbacher, deset minut před koncem byli na prvních třech místech tři Rakušané. V závěru se přece jenom prosadil favorit, vyhrál Thomas Chareyre před Rudolfem Bauerem, po vlažném začátku se zmátořil třetím nejrychlejším časem Pavel Kejmar. Pro Superchrono (obdoba superpole) doplnili ještě šestici vyvolených Hoellbacher, Ivan Lazzarini a domácí Hannes Maier (KTM).

Pole position si skvělým výkonem v Superchrono zařídil Chareyere: Výsledky Superchrono: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 01:21.203; 2. BAUER Rudolf (AUT, KTM) 01:21.944; 3. MAIER Hannes (AUT, KTM) 01:21.970; 4. HOLLBACHER Lukas (AUT, Husqvarna) 01:21.994; 5. LAZZARINI Ivan (ITA, Honda) 01:22.197; 6. KEJMAR Pavel (CZE, Husqvarna) 01:22.385. V kvalifikaci mistrovství Evropy se prosadil další domácí jezdec Manuel Hagleitner (KTM), skvělé druhé místo vybojoval český matador Petr Vorlíček (Suzuki). Kvalifikace ME: 1. HAGLEITNER Manuel (AUT, KTM) 01:23.042; 2. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) 01:23.381; 3. KLEM Toni (FIN, TM) 01:23.570; 4. GUARDALA' Yuri (ITA, Honda) 01:23.649; 5. BARTOLINI Fabrizio (ITA, Honda) 01:23.884; 6. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) 01:24.097

První nedělní jízda mistrovství světa se stala kořistí Hoellbachera, který převzal vedení ve čtvrtém kole z rukou Thomase Chareyra. Ten zřejmě myslel takticky a nechal domácího jezdce jet, zatímco si hlídal svého soupeře v souboji o titul Lazzariniho. Ital začal až na sedmé pozici a pomalu se probojovával kupředu. Kejmar začal na šestém místě, po čtvrtém kole se objevil na skvělé třetí pozici, ale to byla jeho labutí píseň. Pak se začal propadat a závod pro něj skončil v kole pátém. Hoellbacher nakonec vyhrál o 4,5 sekundy před Chareyrem, Lazzarini ještě stihnul přijet do cíle třetí, takže jeho šance na zisk titulu stále žily. Zato Kejmar průběžně přišel o svou třetí pozici v hodnocení seriálu ve prospěch Hoellbachera. Všechno měla rozhodnout jízda druhá, poslední v letošním seriálu MS.

Druhá jízda byla ze začátku velkým sóličkem Thomase Chareyra, který dokazoval, že mu další titul mistra světa patří po zásluze, Předvedl bleskurychlý start, dostal se do čela a vedl dlouhých osm kol, hlavně zásluhou prvních měřených úseků, které zajížděl nejrychleji ze všech. Neustále ho stíhala trojice Rakušanů, mezi kterou se později začal míchat i Kejmar, jenž odstartoval na 5. až 6. místě. Naopak Lazzarini předvedl další zpackaný start a od začátku se držel až za Kejmarem. Ve zmíněném osmém kole udělal Chareyre chybu a propadl se o několik míst zpět. V 11. kole už vepředu bojovala jen dvojice Hoellbacher-Kejmar, mezi kterou se rozhodovalo také o třetím místě v MS 2015 celkově. Mimochodem oba jsou velcí kamarádi. Ve 11. kole zajel Kejmar nejrychlejší kolo závodu a bylo jasné, že si Rakušana chystá. K případnému předjetí už ale nedošlo, protože pořadatelé museli závod předčasně ukončit o dvě kola dříve. Titul mistra světa tak slavil Thomas Chareyre, vicemistrem je Lazzarini. Kejmar prohrál třetí místo s Hoellbacherem o 19 bodů. I kdyby ho v posledních dvou kolech, která se po červené vlajce nejela, ještě dokázal předjet, nic by se na tom nezměnilo. V závodě mistrovství Evropy bral skvělé třetí místo Petr Vorlíček (Suzuki), vyhrál další Rakušan Manuel Hagleitner.