Honda VFR1200F DCT & VFR1200F
Text: Tomas Mysliveček , Petr Poduška | Foto: Jiří Jevický , Tomas Mysliveček | Foto: Tomas Myslivecek jr. | Zveřejněno: 11.7.2012 | Zobrazeno: 35 062x
Na dlouhý seznam novinek pro rok 2012 Honda připsala drobným písmem také svojí vlajkovou loď mezi sportovními cesťáky. Od pohledu se sice letošní VFR1200 nijak nezměnila, ale uvnitř proběhly celkem podstatné změny. Do výbavy přibyla kontrola trakce, motor byl naladěn na lepší zátah odspodu, a verze s automatickou převodovkou dostala nový software, který řídí dvouspojkovou skříň.
Kapitoly článku
Při detailnějším ohledání se novinka liší od předchozího modelu ještě směrovkami z LED diod, které jsou lépe viditelné hlavně za denního světla a přímého slunce. Jinak vše zůstává při starém - charakteristický přední světlomet, velké plochy bočních kapot, které jsou kvůli lepší aerodynamice vícevrstvé, štíhlý pas a odlehčená sedlová část. Jednodílné sedlo dostalo nový protiskluzový potah, který dobře koresponduje s účinnými brzdami, ale zároveň nijak nebrání jezdci v přesouvání váhy z jedné strany na druhou.
Zatímco doposud si na déčko čtyřválec jen tak lehce ševelil, esko ho nechá předvést co umí. Stačí vzít za heft elektronického plynu o něco razantněji, a mozek převodovky hned pochopí, co se po něm chce. Ručička na středovém budíku vyletí až k červeným číslům, na ukazateli zůstává symbol zařazené dvojky, a co nevidět je načase ubrat do první zatáčky. Když je rovinka o trochu delší, displej v pravou chvíli přeskočí na trojku (pocitově se řazení fakt skoro nedá postřehnout), a další vývoj opět záleží na rychlosti pravého zápěstí. Čím prudší přidání plynu, tím vyšších otáček motor dosáhne před dalším přeřazením.
Když si na to člověk za chvíli zvykne, mohl by skoro řídit motorku jen pravou rukou. Ale před vinglem je občas třeba podřadit, a s tím někdy automat příliš dlouho otálí. Pomůže buď brnknout jedním prstem o přední brzdu - převodovka jde okamžitě o kvalt dolů, nebo situaci zachrání nová funkce. I při zvoleném automatickém režimu (D nebo S) může jezdec kdykoli vstoupit do hry a levým palcem podřadit.
Rozdíl mezi starou a novou převodovkou DCT je zkrátka srovnatelný jako mezi příslovečnou oblohou a hudebním nástrojem Švandy za Strakonic. Charakter motoru V4 tak může konečně vyniknout naplno i když sáhnete po verzi s automatem. Hodně se zklidnil i hlukový projev při řazení, který u předchozího modelu s DCT vzbuzoval chvílemi až obavy.
Další nový prvek, vypínatelná kontrola trakce funguje tak, že o ní vlastně ani nevíte, a to je - stejně jako u ABS - v pořádku.
Motorka jako celek se prakticky nezměnila. Není to žádný lehký atlet, ale když si na její větší hmotnost a delší rozvor po pár stovkách kilometrů zvyknete, dají se s ní radostně vykružovat i ostřejší vracáky. Když se k tomu připočítá relativně vysoký cestovní komfort, podpořený snadnou montáží doplňkových kufrů, bezúdržbovým kardanem a slušnou ochranou proti větru, zůstane jediným protiargumentem trochu vyšší spotřeba. Ta se může při sportovnějším stylu jízdy vyšplhat až na osm litrů, což při velikosti nádrže 18,5 litru zkrátí vzdálenost mezi zastávkami na nějakých 200 km.
Pochvalu si naopak zaslouží stabilní a dobře vyvážený podvozek, a hlavně fantastický účinek brzd, které umí zkrotit setrvačnost 277 kilogramů pohotovostní hmotnosti stejně rychle a spolehlivě, jako by to byl o metrák lehčí supersport.
Informace o redaktorovi
Tomas Mysliveček (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 189 cm
Petr Poduška (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 186 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)