Suzuki DL 650 V-Strom (2015)

Vlastník HonzaLK
Vloženo 26.12.2021
Aktualizováno 30.12.2023

Vloženo: 19.07.2023, Uskutečněno: 19.07.2023, Zhlédnuto: 43x

Na začátku druhé motosezóny jsem měl velké plány na cestování, společně s kamarádem. A tak jsem přemýšlel, jaký systém zavazadel zvolit. Jestli kufry a případně jaké, nebo měkká zavazadla.. I přes nesporné výhody kufrů (hlavně uzamykatelnost a snadnost montáže) jsem se nakonec rozhodl pro měkkou variantu zavazadel a to především proto, že jsem už tehdy tak trochu pomýšlel i na off trasy, kam přecijen měkká zavazadla mají výhodu ve váze a mé vlastní bezpečnosti při případném odložení. Samozřejmě svoji úlohu hrály i finance a skladovatelnost v době kdy se nepoužívají. Jenže výběr je obrovský a je v podstatě pouze otázkou, kolik financí člověk chce investovat. Nakonec jsem na YT kanálu Motorcycle adventures viděl tip na polského výrobce 21Brothers, což je taková levnější alternativa k dalším skvělým polským produktům od RedMammut.
Zkouknul jsem nabídku a vybral jsem si boční tašky Sakwy, kde se mi líbil systém upínání do jakýchsi kapes, které se upevní do nosičů kufrů (čili nosiče nebo podobné podpěry jsou u tohoto systému nutnou podmínkou). Zavazadla lze velice široce individualizovat a konfigurovat, ať už co do barevnosti, tak i provedení a dodatečných opcí. Zvolil jsem v podstatě "plnou palbu", velikost 30L (každá taška), s dalšími bočními kapsami po 5L. Celkově tak je kapacita obou tašek až 80L.
Systému upínání je celkem fajn, nicméně nějakou chvíli to zabere, než se tašky nasadí a zajistí. Určitě to není klik-klik jako u některých kufrů nebo dražších systémů. Ale vždycky je něco za něco. Jinak komunikace s 21Brothers byla super, platbu jsem provedl v pohodě přes Revolut. Na doručení jsem trochu čekal, pokud si dobře pamatuju, cca 3 týdny protože zrovna variantu, kterou jsem si vybral ještě neměli ušitou. O tom mě ale ihned informovali a zároveň nabídnuli trochu jinou variantu se slevou, která byla ihned k mání, pokud by byl zájem. Já neměl spěch a tak jsem si počkal na tu svou konfiguraci.. Prodejce informoval o odeslání a doručení proběhlo do dvou dnů. Celkové provedení je velmi pěkné, tak uvidíme jaké budou další zkušenosti.

Brašny jsem nakonec vzal na první cestu až po roce. A tak vlastně píšu první dojmy až nyní. Jak jsem psal, systém upínání tašek je potřeba si trochu natrénovat, zprvu nandání a fixace trvá pár minutek, ale postupně se doba zkracuje. Vzhledem k tomu, že zřejmě moje cestovatelské ambice půjdou stranou (nemám tolik volného času v kuse, abych jezdil na větší výlety, kde bych tyto zavazadla využil, a když už, zřejmě by se jednalo o cesty s pevným ubytováním, nikoliv kempování, na což nemám ani vhodné vybavení), tak musím říct že dneska bych si zvolil asi jinou konfiguraci. 30L je fakt celkem velkej objem, kterej při mým sólo cestování celkem obtížně využiju (jak jsem psal, asi kempovat nikdy nebudu - holt jsem měl velký plány který se ale postupně mění). Čili aktuálně by mi stačily pouze 20L tašky a dál bych asi dlouho váhal zda vzít přídavné boční kapsy (které jsou sice super třeba na umístění pantoflí, flašek s pitím, věcí na koupačku apod.), ale zároveň celou tu jednoduchost upínání tašky do kapsy maličko komplikují (na druhou stranu, při každé zastávce na napití/občerstvení se, bych musel lézt do velké tašky..). Z toho samého důvodu bych příště asi váhal zda zvolit kovové přezky (kterými se pásek protahuje) místo původních plastových "rychlocvaků". Kov určitě při pádu vydrží víc než plast, navíc tím že se pokaždé pásek musí protáhnout, tak se lépe přizpůsobuje aktuální velikosti tašky, ale je to opět na úkor rychlosti uchycení/povolení tašky z kapsy. Jsou to ale veskrze drobnosti které jsou silně individuální... Pro mě - na výletě se stresovat kvůli minutě/dvou, které mi to zabere navíc, nemá smysl a co do velikosti - dá se samozřejmě jet i s pouze částečně naplněnými taškami...
Jinak při manipulaci s motorkou samozřejmě jde ta váha naplněných tašek cítit (kdyby to byly ale alu kufry, bylo by to ještě o další nemalá kila navíc). Při jízdě ale úplně v klidu. Přes prvotní nedůvěru, kdy jsem si pro jistotu na první jízdu ještě zavazadla pojistil dalším stahovákem, tak musím říct, že tašky pevně drží v kapsách, nijak výrazně nevlajou, a tak pro další jízdy jsem již žádné dodatečné jištění nepoužíval.
Co říci závěrem - vzhledem k tomu, že potřebu jet s většími zavazadly mám skutečně jen velmi zřídka kdy, tak své volby nelituji. Kdybych býval pořídil pevné kufry (lepší plast či hliník), za jedno, dvou, či dokonce vícenásobek ceny (i když dnešní ceny jsou už jinde, než za co jsem pořizoval já), tak by mi stejně povětšinu sezony ležely někde uskladněné a jen zabíraly drahocené místo. Tašky od 21Brothers svůj účel splní, i když jak jsem psal, vzhledem k dnešním potřebám bych asi dneska volil trochu jinou konfiguraci. Tak snad bude těch příležitostí - opět brašny provětrat - do budoucna trochu víc, abych je užil.

• Jarní sraz V-Strom klubu

První letošní víkendovej motovýlet - na sraz V-Strom klubu do kempu Pecka v Podkrkonoší. Na začátku týdne čekuju předpověď počasí a vypadá to na déšť.. A kupodivu tentokráte se předpověď nemýlila… A tak jsem ve čtv

Typ: Sraz
    Vloženo: 21.05.2024
    Uskutečněno: 19.05.2024
  • Vidlice - výměna trubek? Zatím ne.

Při loňském repasu vidlice jsem si všimnul že u jedné trubky se neprotáčí to vnitřní uložení co je dole v trubce. Přestože by to nemělo mít na funkci vliv, napadlo mme že to mohl být důvod, proč vlastně ta vidlice vloni

Typ: Oprava
    Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 11.04.2024
  • Přední kolečko 14z na zkoušku

Na FB skupině byl příspěvek o použití jiné velikosti ozubeného kolečka (větší), aby se při dlouhých cestách snížily otáčky motoru. No a mě to dalo podnět k tomu, naopak vyzkoušet použití o zub menšího pastorku (14zubů),

Vloženo: 12.04.2024
    Uskutečněno: 15.03.2024