renocar_zari

Honda GL1800 GoldWing (2023)

Vlastník Wurst
Vloženo 15.1.2024
Aktualizováno 8.10.2024

Vloženo: 24.10.2024, Uskutečněno: 17.10.2024, Stav tachometru: 38500 km, Zhlédnuto: 115x

Ve čtvrtek 17. října se vydávám sám do jižních Čech. Mám tady v plánu navštívit pár zajímavostí a hlavním lákadlem je pro mě památník bitvy u Sudoměře.
Nežli sem dorazím, stavím krátce nejprve nedaleko Radomyšle, kde vyjedu po zdejší křížové cestě k baroknímu kostelu sv. Jana zbudovaného podle projektu Bartolomea Scottiho. Poté si v obci Osek "blejsknu" tamní veřejnosti nepřístupný zámek, ve kterém se dnes nachází Ústav sociální péče. Zajímavostí je, že ze vsi pocházeli předkové spisovatele Franze Kafky z otcovy strany. Jeho otec Hermann Kafka, který se tu v roce 1852 narodil, se zde a v okolí živil v mládí jako podomní obchodník.
Další zastávkou je už zmíněný památník bitvy u Sudoměře, kde se 25. 3. 1420 mezi zdejšími rybníky Markovec, Škaredý a Prostřední odehrála slavná bitva, ve které bojovalo vojsko Jana Žižky z Trocnova se svou asi 400 člennou skupinou tvořenou převážně z řad žen a dětí proti asi 2000 přesile královského vojska a strakonických křížovníků. Na počest vítězství Jana Žižky tu byl postaven roku 1925 jeho památník. Dílo vzniklo za spolupráce sochaře Emanuela Kodeta a stavitele Františka Kulíře. Od parkoviště sem vede krásná cesta při březích rybníků lemovaná vzrostlými duby.
Pokračuji odtud do nedalekých Kestřan, kde navštívím u zámku stojící Horní tvrz. Hned opodál stojí Barochovská (dolní) tvrz, která je z těchto zmíněných tou menší a veřejnosti je zatím nepřístupná. Původně tu stávaly dvě dolní tvrze, ale jedna z nich se do dnešní doby již nezachovala. Každopádně opravdu málokteré město v Čechách se může pyšnit dvěma plně zachovanými tvrzemi, které stojí vedle sebe, navíc v přímém sousedství zámku. Do Horní tvrze vede vstup přes most do gotické brány chráněné věží. Prohlédnu si zde původní klenuté žebrované stropy, gotickou kapli se sklípkovou klenbou a dvoupatrovou obytnou věž s gotickým portálem a prevety na krakorcích. Návštěvu všem vřele doporučuji.
Ještě fotka kostela sv. Kateřiny a na okraji obce nádherné kalvárie, což je kaple pochází z přelomu 18. a 19. století, která vyniká štukovou výzdobou i nástěnnou malbou. V minulosti se uvnitř nacházelo sousoší Krista, Máří Magdalény, Panny Marie a sv. Jana Evangelisty v životní velikosti, které je nyní umístěno v depozitáři.
Přejíždím do Mladějovice, kde stojí další krásná zachovalá tvrz procházející celkovou rekonstrukcí. Ve vsi si fotím také barokní kapli sv. Jana Nepomuckého a dřevěné sousoší Spejbla, Hurvínka, Máničky a Žeryka stojící před bývalou Obecnou školou, jejíž prostory dnes slouží divadlu a částečně jako muzeum věnované místnímu rodákovi, Josefu Skupovi.
Poslední mou čtvrteční zastávkou je nádherný anglický park zámku Štěkeň, kde se nachází překrásné vzrostlé duby, které díky své výjimečnosti patří mezi chráněné památné stromy České republiky. Jedním z nich je i téměř 300 let starý a 25 metrů vysoký dub plazivý s obvodem kmene 470cm, pod kterým sedával i František Josef I. při svém pobytu na zámku při vojenských manévrech v září 1905.
Raně barokní zámek vznikl úpravou původní tvrze po roce 1648 a v této podobě se prakticky dochoval dodnes. Prostory zámku dnes užívají sestry řádu Congregatio Jesu. V části objektu se nachází také ubytovací zařízení a muzeum spisovatele Karla Klostermanna, který zde psal své knihy a 16. 7. 1923 tady také zemřel.
Níže tedy zase pár obrázků...

Milan1963 (300) napsal 27.10.2024 v 18:31

Hezký výlet, některá místa znám, jiná mi bodou inspirací.

VenaJH (16) napsal 25.10.2024 v 12:12

Klobouček dolů za ty Tvoje reporty z výletů Máš to parádní, fotky s nápadem a dáš si i tu práci s popisky

1 reakce

Wurst
Wurst 25.10.2024 v 15:21

Dík moc!

Hyacint (53) napsal 24.10.2024 v 21:01

Pěkný.Zajímavá místa.

• Petrohrad

Páteční, až dušičkové počasí dodalo navštíveným místům roušku tajemna a zatraktivnilo tak náš společný výjezd, který jsme podnikli s Lukášem. I mlha může mít své kouzlo... ;-) Opět se vracíme k Doupovu a tentokrát proj

Vloženo: 25.10.2024
    Uskutečněno: 18.10.2024
  • Místa, kde se zastavil čas

V minulém týdnu jsem si vybral poslední dny dovolené v tomto roce a od středy jsem si příjemně prodloužil následující víkend, protože předpověď opět slibovala celkem příjemné teploty a občas i slunečné počasí, což tak ve

Vloženo: 23.10.2024
    Uskutečněno: 16.10.2024
  • Ty naše lesy...

V neděli 13. a v pondělí 14. října si s Lukášem uděláme jen kratší výlety po okolí. O víkendu navštívíme společně s Lucií náš oblíbený Český les a v pondělí po práci pak už jen sami les Slavkovský. V tom prvně zmiňova

Vloženo: 15.10.2024
    Uskutečněno: 14.10.2024