KTM 1290 Super Duke GT (2017)

Vlastník Vlada-XX
Vloženo 17.9.2023
Aktualizováno 17.9.2023

1290 coby nové number of the beast? Ne až tak úplně, ale každopádně nejlepší 2V, který jsem měl.

První dojmy - Proti předchozí Multistradě 2014 malá motorka. Při zkušební jízdě vše správně padlo do rukou, jen mě překvapila mizerná ochrana před větrem. Koupě turistického plexi byla tedy první naplánovaná investice.

Po předchozí MTS 1200 S jsem chtěl zkusit ještě silnější dvouválec. Volba tedy padla na značku KTM a některý z motorů řady 1290. Hodně cestuji, odpadlo erko a jelikož nemusím terén, tak i Adventure. Když se tedy objevilo v inzerci nedaleko GT s takřka kompletní cestovní výbavou nebylo co řešit. Motorka měla doloženou servisní historii, set tří kufrů, Akrapovič, zvýšené nádstavce řidítek, vyhřívané sedlo a další. Po krátké zkušební jízdě (únor 10 C) jsem věděl, že další stroj už hledat nemusím.
Během první sezony mám najeto asi 15 kkm a motorka mě zdárně povozila od chladnějšího Norska až po rozhicovaný Balkán. Při nižších teplotách oceňuji vyhřívané hefty i sedlo. V horku naopak necítím často zmiňované teplo od motoru, neb mám izolovaný svod.
Mezi výhody můžu napsat výborné brzdy i motor. Na delších cestách velmi oceňuji velkou nádrž a slušnou spotřebu, kdy dojezd dle přístrojovky bývá okolo 450 km. Posed i při celodenní jízdě není únavný, i když bych uvítal stupačky o něco víc vpředu. Nebyl tedy problém dát například trasu Göteborg-Vyškov 1650 km naráz za 16,5 hodiny (miluji dlouhé přesuny). Další výhodou je zvuk Akrapoviče, díky kterému si připadáte jako bůh na motorce. Což samozřejmě jste. Poprvé mám na motorce tempomat, což hodnotím kladně a rád ho využívám na dlouhých dálnicích.
Do kolonky mínusy napíšu ochranu proti větru, která se sice zlepšila cestovním plexi, ale i tak do ideálu něco chybí. Specifický je samozřejmě design předního světla, který naštěstí za jízdy nemusíte řešit.

spidi.cz
spidi.cz napsal 26.11.23 v 17:16

Za mne nejlepší motorka co jsem kdy měl. Ochranu proti větru neřeším neboť to si mohu koupit auto. Skvělý a výbušný motor. Dobrý výběr.

BezprstyBill
BezprstyBill napsal 20.09.23 v 21:29 10b.

Mne sa GT pacila naramne, nech sluzi!

Tych 1600 je zahul...

petko2014
petko2014 napsal 20.09.23 v 18:20 10b.

1650 km naráz? , šialene