Simson S 51 Enduro (1983)

Vlastník Petysek
Vloženo 4.2.2024
Aktualizováno 4.2.2024

Po cca 2 letech ježdění po polních a občas už i asfaltových cestách to ve 14. letech chtělo nějaký posun a tak doma prošlo pořízení většího stroje. Bohužel a k velké lítosti se mi nedochovala žádná fotka, tato je pouze ilustrační, kde alespoň barva odpoví

První dojmy - Byl to tedy první stroj, o kterém už jsem se nemusel stydět říct, že je to motorka. Na štěstí jsem sehnal moc hezký a zachovalý kus, což už v té době bylo mezi těmi pelechy velké štěstí. A jsem rád, že toto štěstí při výběru motorek se mě zatím vždy drželo, neb doposud jsem měl štěstí u všech motorek které jsem vždy pořídil.

Pamatuji, jak byl jsem v té době při přesednutí z jednorychlostní Babety na Simsona uchvácený výkonem a rychlostí, které stroj předváděl. Simson jsem tehdy pořídil se zlomeným náhonem tachometru, takže první dny jsem nevěděl jakou rychlostí se pohybuji a myslel jsem si, že po rovině už jedu možná 90 kilometrů za hodinu. K velkému překvapení jsem po instalaci náhonu zjistil, že jedu maximálně 60. Oproti Babetě jsem si ale ,,sílu,, a velikost stroje opravdu užíval. I možnost motocykl užívat ve dvou lidech. Pamatuji si, jak jsem si tehdy představoval, že je to moje GS Zpětně velmi úsměvné, v té době by mě nikdy nenapadlo, že si za 20 let jedno skutečné a zcela nové půjdu opravdu koupit. Zvlášť přes moji počáteční oblibu sportovních strojů by mě dlouhá léta nenapadlo, že se do této kategorie motorek a cen jednou dostanu.
Také si celkem živě pamatuji mou poslední jízdu před prodejem a také pár hodin před prodejem, kdy jsem motorku půjčil kamarádovi, kterému jsem to slíbil, aby se na ni na polní cestě vyboural a poškrábal (prý nevěděl, že při brždění se musí pustit plyn, což se štěrkovou cestou nebyla dobrá kombinace). Byla to chvíle zoufalství, ale motorku jsem stihl dát do pořádku, i když barva po maskování oděrek byla při prodeji ještě měkká. Spolužák Jarda si ale Simsona koupil. Bohužel, stihl ho krutý osud vesnického tuningu. Mě už ale čekalo vystoupat o patro výš k MZ 150

hruso25
hruso25 napsal 06.02.24 v 07:54 10b.

Jój. Simson, to je legenda a spomienky na mladosť.
Dobre, že si ju pripominaš. Tiež to tak mám.
Vždy keď prídem do garáže, pohladkam toho môjho zeleneho Simsona

elvis78
elvis78 napsal 05.02.24 v 08:02

já jsem tohohle simsona otevřel hlavně proto, že jsem se těšil, že uvidím zase nějaký reálný stroj třebas vyhrabaný z půdy, to já prostě žeru, mám to rád, stroj který někomu dělá a bude dělat radost. Ale bylo to pro mne zklamání, žádnej sím se nekoná, žádná motivace konkrétním kusem pro ostatní majitele simsona a tak podobně, prostě jen vzpomínka, já vím že vzpomínky jsou to nejcennější co máme...

Lannius
Lannius napsal 04.02.24 v 22:35

to elvis78: To byl opravdu zbytečný komentář, mě se popis Simsona líbil a oživil vzpomínky.
Rád čtu tvé příspěvky z cest a tenhle tvůj přístup k jiným mě mrzí.

elvis78
elvis78 napsal 04.02.24 v 15:57

Hoši Hoši, taky mám v profilu skutra kterýho jsem prodal, ale jde z principu o to, že teoreticky bych sem mohl dát jiný stroje co nemám a možná už jsou dávno roztavený. Nemám, tak to sem zpětně přeci nedám. A když mám a prodal jsem tak je to i určitá historie pokud dotycny psal.denik a má i zdokumentované zkušenosti o tom daném stroji. To má pro mě smysl a i pro ostatní.Broučku.

Animals21
Animals21 napsal 04.02.24 v 15:38

Broucku, dovolis mi nechat si na profilu motorky, ktere uz nemam nebo je musim smazat? O cem dalsim mas potrebu rozhodovat? Hodne te frustruje, ze vse na svete neni podle tebe?