Yamaha MT-09 (2022)

Vlastník puod
Vloženo 13.2.2024
Aktualizováno 2.4.2024

První motorka koupená jako nová, skvělá v mnoha v ohledech, ale ne bez chyb. Nakonec jsem se rozhodl s ní rozloučit. Aspoň pro teď.

Motorka koupena od FIRMA:PEMM Brno, spol. s r.o. (Brno-Bohu - Bohužel daleko kolem Brna není jiný prodejce, při prodeji si berou +2000 Kč za "přípravu moto", ždímou servis jak to jen jde, při problému nemají zájem pomoct.

Triumph Street Triple R: 765 byla největší konkurence, nakonec dostala přednost MT09, měl jsem STR 675 a chtěl jsem vyzkoušet něco nového, teď už vím, že to byla chyba
KTM 890 Duke: Testovačka fakt dobrá, ale předražená, nespolehlivá a vzhled hmyzáka
Suzuki GSX-S1000: Nedokážu se přenést přes ten vzhled dvojitého světla (a ještě to dají na všechny motorky)

První dojmy - Kdysi jsem testoval model 2018 a před koupí model 2021 a udělala na mě velkej dojem, obrovský krok vpřed ve všech ohledech, motor letí dopředu okamžitě, krásně od spodu, tohle není motorka na kochačku, ta chce prostě jet.

Doplňky na motorce - ochrana alternátoru GB racing + ochranné rolny
padák evotech performance
zrcátka Barracuda
originál držák SPZ

Když jsem poprvé viděl Gen 3, tak jsem si myslel, že se zbláznili. Hrozně se mi nelíbila, ale postupem času jsem si hodně zvykl, pak jsem ji viděl na živo a postupně jsem úplně změnil názor a doteď se mi libí nejvíc ze všech MT a ze všech Japonců. Teď vydali Gen 4 a zase si řikám, že se zbláznili, zlatá Gen 3 :)

Jinak je krásně bytelná a udělaná poctivě a naživo vypadá dobře, krásněj naháč, žadný serepetičky, taková raw motorka.

Když jsem viděl, co chtějí lidi za ojetiny, tak jsem se poprvé v životě rozhodl pro novou motorku, chtěl jsem si ji nechat dlouho.

Plusy
- pohodlná, akorát sportovní posez i podvozek
- charismatický motor, super výkon i zvuk
- perfektně fungující quickshifter up and down (podle mě nejlepší z konkurence)
- 6-axis kontrola trakce
- bezkonkurenční cena a to jsem ji kupoval za 262t. Kč (dá se koupit za 245t. Kč, bohužel jsem dostatečně nehledal a přeplatil ji, ale i tak konkurence je dražší).

Mínusy
- A teď proč jsem ji prodal, v roce 2022 vydala Yamaha update SW, kde řešili jakýsi problém quickshifteru, ale vytvořili nový problém, který motorka co jsem testoval v roce 2021 neměla. Takže jsem se po koupi hned od začátku pěkně divil, přesně na hranici 3000 rpm, motorka přestane brzdit motorem, jak kdyby jste vymáčkli spojku, je to strašně nepřijemné například do utažených pomalejších zatáček, když se jde z trojky na dvojku. Nikdy jsem se přesto nepřenesl, nejsem jediný, kdo má tento problém, stačí zadat do googlu "mt09 engine cut at 3000 rpm". V PEMMu mi řekli, že je to normální a více nehodlali řešit. V US je borec ( @vcyclenut ), který dokáže vyčistit ECU včetně tohoto problému, ale v EU jsem nikoho nenašel. Přemýšlel jsem, že počkám až dojde záruka a pošlu to i do US, ale nakonec jsem se toho zalekl.
- I když je to podle recenzí mnohem lepší, pořád nemá ráda pomalou jízdu (např. po městě) a i na nejjemnější mapu je velmi ucukaná. Časem to začne být docela otrava.
- Sem tam si taky zajedu na okruh a tam se bohužel MT09 moc nehodí, jedna věc je docela vzpřímený posez, ale ve vyšších otáčkách ji rychle dojde dech, ale přesto bych se dokázal přenést, jedu se jen tak svést.

tomasL6
tomasL6 napsal 29.03.24 v 12:26 8b.

Naprosto souhlasim, mam 21; koupil jsem to bez ty chyby, dalsi rok pri servisu udelali ten update a dlouho jsem to nemohl rozdychat.. ted mam 40tis km a uz to moc nevnimam. Ucukanost po meste resim 2. mapou a snazim se nejet konstantne. Spis uz nejaky patek vnimam ten rachot ze spojkoveho kose a az me to popadne tak si vymenim ty gumy, nez kupovat cely kos.

Pedl
Pedl napsal 13.02.24 v 15:47

Zajímavé. Třeba zkus nějakého Triumpha, u těch všichni chválí vyladěné vstřikování.