Jawa 125 Dandy (2010)

Vlastník jsmach
Vloženo 13.10.2014
Aktualizováno 13.4.2016

Super pro začátečníky a díky nízké hmotnosti a spotřebě pro běžné pojíždění. 13.4.2016 prodano.

První dojmy - První dojem? Je od pohledu nějaká malá (můj první osobní kontakt s kubaturou 125), ale i tak jsem musel nohu při nasedání hodně zvednout. Vzhledově je Dandyna pěkná, až na ten levný plastový budík bez otáčkoměru a ošizené kontrolky.

Motorku bych doporučil pro - Ženy bez zkušeností na motorce a mladé nevybouřené začátečníky, případně i pro zkušené na denní ježdění např. do práce (udávána spotřeba pod 3l)

Doplňky na motorce - Původní plastový tachometr jsem doplnil o otáčkoměr z číny (13USD), předchozí majitel doplnil osvětlení o poziční svěla (4 obrysovky).

Vadí mi kontrolky, původní jsou v budíku dvě směrovky, jedna šipka signalizuje chod směrovek, druhá neutrál, to si myslím kluci v Jawě moc nedořešili.

Do Dandyny 125 jsem šel díky náhodné nabídce, soused mi ji dohodil jako nemotorkáři od svého kolegy. Byla to 4 roky stará "uloženka" s najetými 780km, tj. skoro jako nová za 20tis.Kč.

Jelikož jsem na motorce nejel nejméně 10 let, byla to pro mne po letech taková malá premiéra, první oťukávání bylo opatrné, ale po pár dnech jsem klopil zatáčky jak na GP Brna.

Se sousedem jsme vyrazili do okolí (horské silnice, lesní cesty i roviny) on na jeho Dominátoru musel držet krok tj. pomalou jízdu, Dandy v záběhu jsem šetřil a více jak 60 později i krátkodobě 80 km/h jsem nedal a to jsem jel sólo.

Projeli jsme luční i lesní cesty, dokonce jeden těžší kluzký terén, kamenná mokrá cesta se strmým pádem, kdy jsem díky nízké hmotnosti Dandyny sousedovu Dominátoru ujel (mohl jsem si dovolit více "rizika" nebo byla lehká Dandyna lépe ovladatelná ?).

Při jízdě ve dvou to už není takové brko, kolečko s manželkou (oba cca 150kg) na 70km kruhu přes sousední okres Jeseník, bylo spíše o kochání se okolím než jízdou ve dvou, i když jsem to dostal na delší rovině z mírného kopce i na 90km/h (stále záběh cca 1300km), byla to spáše vyhlídková jízda. Zato cesta zpět na sedlo Videlský kříž, byla náročná, jeli jsme sotva 35-40km/h, domů jsme přijeli vytřepaní jako startky, přece jen jsou pověstné vibrace na Dandym při vyšších otáčkách znát.

Každopádně začátek to byl dobrý a teď se už ohlížím po něčem dospělejším. Dandy zůstane manželce a mladým až si dodělají Ačka.

jamalah
jamalah napsal 04.02.21 v 15:38 10b.

hezká

Milan1963
Milan1963 napsal 14.10.14 v 12:57 10b.

Hezká, užívej si ji.