Greg Hancock podruhé mistrem světa

Plochodrážní legenda, Američan Greg Hancock, se stal podruhé v historii individuálním mistrem světa. Jednačtyřicetiletému jezdci k dosažení titulu stačilo čtvrté místo z víkendové Grand Prix Chorvatska na dráze v Goricanu.

Chorvatskou Grand Prix sice vyhrál Švéd Andreas Jonsson, ale Hancockovi bohatě stačilo 15 bodů, které cestou do finále nasbíral. Rozhodující moment přišel ve dvacáté jízdě, kde Američan dojel třetí za Polákem Jaroslaw Hamplem. Po dojezdu do cíle už ho jeho tým sundal z motorky a jezdec, který v Čechách hájí barvy Greplu Mšeno, dostal klasického hopla. Před závěrečným závodem, který se pojede za dva týdny v polském Gorzowě, má před druhým Jonssonem nedostižný náskok 36 bodů. V Gorzowě také bude Hancock oficiálně dekorán. Mistrem světa na ploché dráze se stal po dlouhých 14 letech. Naposledy takto triumfoval 20. září 1997 v dánském Vojensu.
Hancockův výkon je o to obdivuhodnější, že do závodu šel s vleklým zraněním kolene. „Doktoři mi doporučovali, ať si vezmu tři čtyři týdny volno, ale na to já zkrátka nemám čas,“ komentoval to sympatický Kaliforňan. A po vydařeném večeru v Goricanu dodal: „Kdo to nezažil, ten to nepochopí, co to znamená stát se mistrem světa a nechat po sobě téct šampaňské. Pamatuju si, jak jsem se těžce nadřel na světový titul v roce 1997 a teď to bylo ještě těžší, protože jsem o 14 let starší. Ten pocit se snad dá přirovnat jen k narození dětí.“ Andreas Jonsson letos vyhrál už třetí Grand Prix, předtím stál na nejvyšším podiu v Terenzanu a Toruni. Druhý v chorvatském finále skončil Brit Chris Harris a třetí další Švéd Freddie Lindgren.  Obhájce titulu Polák Tomasz Gollob skončil až na jedenáctém místě a podle polského tisku má navíc kvůli daním problémy se soudy.