WSBK Misano – Razgatlioglu získal maximum bodů a vede šampionát

Dnem závodu čtvrtého podniku sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2024 v Misanu byla neděle. Program zahájila série zahřívacích tréninků všech čtyř světových šampionátů a od 11.00 hodin už jezdci bojovali o mistrovské body. Sprintový závod stejně jako druhý hlavní závod WorldSBK vyhrál Toprak Razgatlioglu (BMW), který nyní vede šampionát náskokem 21 bodů. Závod třídy WorldSSP300 vyhrál Aldi Mahendra (Yamaha), lídrem průběžného hodnocení je Inigo Iglesias (Kawasaki). Petr Svoboda (Kawasaki) je po nehodě ze sobotního prvního klání v nemocnici se zlomenou nohou. Druhý závod MS žen vyhrála Maria Herrera (Yamaha), jíž s plným počtem bodů patří vedení v šampionátu WorldWCR. Češka Adéla Ouředníčková (Yamaha) je s pěti body průběžně čtrnáctá. Druhý závod WorldSSP vyhrál Adrian Huertas (Ducati), lídr průběžného hodnocení. Pátým podnikem sezony je za měsíc Donington Park ve Velké Británii.

MS Superbike – ZÁVOD (2)

Do závodu na 21 kol odstartoval z první řady Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) a Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Z druhé řady vyrazil Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), Andrea Iannone (Team GoEleven) a Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Třetí řada a Iker Lecuona (Team HRC), Jonathan Rea (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) a Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team). Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) startoval jedenáctý ze čtvrté řady a po své levici měl Remy Gardnera (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a po pravici Sama Lowese (Elf Marc VDS Racing Team).

Velmi dobře odstartoval Nicolo Bulega, který se dostal do vedení závodu. Toprak Razgatlioglu naopak v první zatáčce ztratil a jel čtvrtý. Skvělý start měl Álvaro Bautista, jemuž se podařilo jet po prvních zatáčkách šestý. Za Bulegou byl Alex Lowes a Andrea Locatelli. Ve druhém kole si první Nicolo Bulega vytvořil náskok 1,4 sekundy. Na druhé místo se dostal Toprak Razgatlioglu, třetí jel Alex Lowes, čtvrtý byl Álvaro Bautista, pátý Andrea Locatelli. Pád absolvoval Michael Ruben Rinaldi (Team Motocorsa Racing) a v závodu nepokračoval Adam Norrodin (PETRONAS MIE MS Racing HONDA Team). Ve čtvrtém kole zajel Razgatlioglu nejrychlejší kolo 1’33,392 sekundy a ztrátu na vedení snížil na hodnotu 1,3 sekundy.

V pátém kole nastavil Toprak Razgatlioglu nejrychlejší kolo na hodnotu 1’33,307 sekundy a ztrátu na prvního Itala Bulegu snížil na hodnotu šesti desetin. Mimo trať musel Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), jemuž zřejmě explodoval motor. Do boxů také zamířil Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) a závod pro něho skončil. Třetí jel Alex Lowes, který na druhého Turka ztrácel 5,7 sekundy. Čtvrtý Álvaro Bautista jel 1,2 sekundy za Britem. Po chybě Itala Locatelliho se na páté místo dostal Axel Bassani, šestý jel Andrea Locatelli a sedmý Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team). V úvodu devátého kola závod vedl Toprak Razgatlioglu.

V desátém kole měl první Toprak Razgatlioglu náskok osmi desetin na druhého Itala Bulegu. Třetí Alex Lowes ztrácel na druhého přes šest sekund, ale jen šest desetin náskoku měl na čtvrtého Álvara Bautistu, který potřeboval získat poslední pozici na stupních vítězů. V osmé zatáčce byl v kontaktu znovu Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW), tentokrát s továrním jezdcem HRC Xavim Viergem, který skončil na zemi. Američan jel na posledním dvacátém místě. Do druhé poloviny závodu najel první Razgatlioglu s náskokem 2,2 sekundy. Druhý byl Nicolo Bulega, třetí už Álvaro Bautista, který na svého týmového kolegu ztrácel 6,8 sekundy. Čtvrtý jel Alex Lowes, pátý Andrea Locatelli, šestý byl Axel Bassani, sedmý Danilo Petrucci, osmý Iker Lecuona (Team HRC), devátý Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a první desítku uzavíral Jonathan Rea (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK).

V patnáctém kole závodu superbiků vedl Toprak Razgatlioglu náskokem 3,3 sekundy. Na druhé pozici jel osamocený závod Nicolo Bulega, sedm sekund za Italem pokračoval třetí Álvaro Bautista, který měl půl sekundy za sebou čtvrtého Alexe Lowese. Brit nechtěl souboj o stupně vítězů vzdát a rozdíl mezi ním a Bautistou zůstával poměrně dlouhou dobu stále stejný. Pátý Andrea Locatelli jel 1,3 sekundy za Lowesem, šestý byl Axel Bassani, sedmý Danilo Petrucci, který se za továrního jezdce Kawasaki přiblížil na rozdíl jen tří desetin. Od sedmnáctého kola začal Ital Petrucci na krajana Bassaniho drsně útočit, a nakonec byl úspěšný. Osmý Iker Lecuona ztrácel na bojující dvojici 2,5 sekundy a posléze podlehl ataku Australana Remy Gardnera.

Tři kola před cílem byl náskok prvního Razgatliogla na hodnotě téměř pěti sekund. Na druhé pozici pokračoval Nicolo Bulega, třetí byl Álvaro Bautista, jemuž se už podařilo setřást Brita Lowese a ujet mu rozdílem 1,8 sekundy. Pátý byl Andrea Locatelli, šestý Danilo Petrucci a sedmý jel Axel Bassani. V posledním kole havaroval Michele Pirro (Ducati) jezdec na divokou kartu.

Skvělý výkon předvedl Toprak Razgatlioglu, který vítězstvím ve druhém klání superbiků uzavřel závodní víkend v Misanu hattrickem. Průjezd cílem Turek absolvoval pouze po předním kole, takže sebevědomí mu rozhodně nechybí. Druhý projel cílem Nicolo Bulega, třetí byl Álvaro Bautista, který tím zachránil alespoň něco potom, co v závodu Tissot Superpole nebodoval. Lídrem průběžného hodnocení je po závodech v Misanu Toprak Razgatlioglu (179bodů). Na druhou pozici se posunul Nicolo Bulega (158b.), třetí je Álvaro Bautista (155b.).

Superbike World Championship – ZÁVOD (2)