Pavel Kejmar vyhrál GP Portugalska!

O tom, že v České republice vyrostl jezdec světových kvalit, už definitivně nemůže být pochyb. Pavel Kejmar vyhrál všechny tři jízdy supermotové Velké ceny Portugalska a v průběžné klasifikaci mistrovství Evropy se už vyšplhal na druhou příčku. Závod mistrovství světa vyhrál v Portimão překvapivě Brit Matthew Winstanley.

Pátý a předposlední závod letošních společných seriálů MS a ME se jel na motokárové dráze, která leží hned vedle slavného portugalského okruhu Portimão, kde se jezdí Velké ceny MotoGP i superbiků. Pořadatelé připravili okruh dlouhý 1550 metrů (1380 metrů asfaltu a 170 metrů terénu), s převahou pravých zatáček. Vydařilo se i počasí, bylo slunečno s teplotami okolo 24° Celsia. Jezdci tvrdili, že na této trati bude nejdůležitější dobré nastavení motocyklu. V kvalifikaci na závod mistrovství světa nebylo nic nového: nejlepší čas zajel Francouz Adrien Chareyre na aprilii (1:25.958 min.), před svým bratrem Thomasem (TM), Italem Ivanem Lazzarinim (Honda) a Finem Mauno Hermunenem (Husqvarna). Ale v Evropě už řádil Pavel Kejmar, který ze své suzuki vytáhl čas 1:27.350 min., jež by v pohodě stačil i na první desítku ve světě. Za ním skončil vedoucí jezdec šampionátu Ital Teo Monticelli, úspěch českých barev jistil na třetím místě Petr Vorlíček (Suzuki).
Všem favoritům MS ale v neděli vypálil rybník britský jezdec Matthew Winstanley na hondě týmu SHR Racing. Vyhrál druhou jízdu, v dalších dvou si připsal třetí místa a stal se tak překvapivým vítězem GP Portugalska. V první jízdě na 14 kol si to téměř až do konce rozdávali bratři Chareyreové, šťastnější byl v cíli Adrien z týmu Fast Wheels ASD, který v koncovce dokázal na úřadujícího mista světa Thomase Chareyreho najet pět sekund. V druhé jízdě oba bratři ze špičky odpadli, a tak vítěznému Britovi sekundoval jen Ital Lazzarini. Třetí jízda se opět vrátila do starých kolejí, z bratrů Chareyreových byl tentokrát rychlejší Thomas, který také před posledním závodem vede průběžnou klasifikaci mistrovství světa. Má 318 bodů a tím pádem desetibodový náskok na Adriena. Třetí Lazzarini už ztrácí na vedoucího 33 bodů. Thomas Chareyre tak má za měsíc doma ve francouzském Cahors velkou šanci obhájit svůj loňský titul. Závodu v Portugalsku se nezúčastnili Davide Gozzini a Thierry Van Den Bosch. Oba jsou po operaci a fit by měli být až na poslední podnik šampionátu 23. října. Už nadcházející víkend se ale jede ve španělském Teruelu Supermoto národů.
Pavel Kejmar odjel do Portugalska hned po závodu německého mistráku ve Freiburgu, kde startoval ve třídách S1 i S2. Ve třídě S1 tam dojel čtvrtý a třetí a opět se mu podařilo porazit hvězdného Fina Hermunena. Celkově to pro něj znamenalo ve Freiburgu 4. místo a stejnou pozici okupuje i průběžně. „Takže budu bojovat, co se dá, o bednu ve finálovém závodě, který se jede 8. až 9. října ve Stendalu,“ slibuje Kejmar. Kvalifikaci S2 ve Freiburgu Pavel vyhrál, ale v první rozjíždce odstartoval „trochu s předstihem“ a dostal svoje první životní stop and go. I tak to ještě dotáhl na 5. místo. Druhou jízdu pak vyhrál systémem start cíl. „Ve Freiburgu jsem si zajistil podepsání smlouvy angažmá na příští sezonu. Budu startovat za jeden z nejlepších týmu v Německu Mottorad Bauerschmidt KTM. Příští sezonu mě čekají tedy už jen motocykly KTM SM-R 505. V německém ADAC pojedu S2 a opět i evropský šampionát UEM, kde se budu snažit být pořád na stupních vítězů. Sezona je dlouhá a tréninku bude více než dříve. A na to se moc těším,“ vysvětlil český jezdec.
Do Portugalska odjel Pavel Kejmar s tím, že byl průběžně na 4. místě se stejným počtem bodů jako třetí Porfiri. „Okruh je úplně nový, tak všichni budou mít stejné podmínky ohledně tréninku a to je dobře,“ těšil se Pavel. A závod mu neskutečně sedl. Po nejlepším čase v tréninku zcela opanoval všechny tři nedělní rozjížďky. V té první zcela smázl vedoucího muže ME Itala Tea Monticelliho, když mu nadělil osm sekund. Druhá byla dramatičtější, Monticelli vydržel Kejmarovo tempo až do konce a v cíli oba jezdce dělilo pouhých 0,813 sekundy. V jízdě třetí byl největším Kejmarovým soupeřem další Ital Massimiliano Porfiri, Teo Monticelli se tentokrát spokojil se třetím místem. Skvělý portugalský výsledek vynesl Kejmara na druhé místo celkově, Teo Monticelli má ale na čele obrovský náskok 59 bodů. Pavel tak bude asi spíš hájit titul vicemista Evropy před dotírajícími Italy Tognaccinim a Porfirim. Skvěle si v Portugalsku vedl i Petr Vorlíček, který si třetím, čtvrtým a pátým místem v jízdách zajistil čtvrtou pozici v pořadí GP. Celkově je pátý.