Podělí se se mnou někdo o rady a zkušenosti co se týče zajížděni nové Benelli 302s?
Prodejce mi pouze řekl,že do 1000km nemám vytáčet motor do červéného pole,často řadit,brzdit motorem,což mi párkrát už nevyšlo a musel jsem hamstnout na brzdy,tak se bojim,aby ji to nejak neublizilo.Potom nejezdit delsi trasu konstatní rychlostí.
Je pravda,ze na prvni servis až po najetí tech 1000km?Nebo je tam jestě nějaký časový interval,pokud bych ty km třeba nenajel během např.2měsíců?Je teď pořad zima a jezdit se nedá.Mám zatím najeto jen 150km

1 reakcí na tento příspěvek Zajíždění motoru
Jiz se to tu v minulosti resilo zhruba s tim “vysledkem”, ze pokud se motorka vezme PO ZAHRATI hned zkraje zajizdeni u huby, nejzasadnejsi jsou fakt prvni kilometry, moto po zbytek zivota pojede lip a ochotneji. Samozrejme se i tak nebavim o zbytecnem drzeni moto v cervenym.
Duvod, proc se zajizdi takhle opatrne, je, ze se vyrobce kryje.
OSOBNE tohle muzu potvrdit u Afriky 1000, ktera se presne takhle zajizdela a po presednuti na jinou je to subjektivne poznat.
Prej nekteri vyrobci davaj jako prvonapln o tridu ridsi olej, nez je pak uvaden v manualu. Asi lze pochopit proc to delaj - teoreticky se muzou sejit pist a valec z opacnych koncu prislusneho tolerancniho pasma a pak muze byt v motoru o neco vetsi treni, proto ten ridsi olej.
A pak (a to uz je znamy provereny fakt) kdyz das do motoru ridsi olej nez tam patri, tak predevsim u vyssiho zatizeni muze byt vyssi spotreba oleje. To b vedlo k tomu, ze je novopeceny majitel polekany a zada reklamaci, ackoliv motoru jinak nic neni. Vyrobce tak napise do manualu, ze prvnich xy km se ma jezdit treba na pul plynu a tim defacto eliminuje riziko spotreby oleje. Pist s valcem a jine komponenty si mezitim sednou a od prvni vymeny oleje za predepsany uz to lze vytacet
1 reakcí na tento příspěvek Zajíždění motoru
Tohle rika pane Srsen https://m.facebook....&id=180739014053
Zkusim zitra dohledat tu puvodni diskuzi, bylo tam vysvetleno, ze motorka je vlastne zajeta po prvnich 20km (50? 100? Proste malo) a pak uz s tim nikdo nic moc neudela
Kdo zajíždí moc opatrně, tak to akorát pokazí. A vlastně jediné, co se zabíhá, je píst ve válci. Při pomalém zabíhání se plochy na válci, kroužkách a pístu vzájemně neobrousí, ale oleští, a pak na tom nedrží mazací film a má to malou vůli.

1 reakcí na tento příspěvek Zajíždění motoru
Pokud se podivas na cerstve vybrouseny povrch valcu, tak muzes videt patern jemnych ryh (my tomu rikame "crosshatching"). Ty ryhy pracuji pri zabehu motoru naprosto stejne, jako pilnik, ktery opracovava pistni krouzky za jejich pohybu nahoru a dolu k dosazeni jejich usazeni (= k jejich zmene tvaru a kulatosti, ktera pote kopiruje kulatost valcu). Problemem je, ze spicky tech ryh crosshatching se pri tom samy opotrebovavaji a brzo zakulati a otupi (takze po kratkem case nejsou uz dostatecne ostre k odstraneni materialu z pistnich krouzku). Pistni krouzky netesni jen jejich samotnym pritlakem - jako pruziny (ten jejich pritlak je jen nekde mezi 10 a 20 lbs, coz proti tisicum PSI tlaku ve valcich nema absolutne zadnou sanci). Pistni krouzky jsou ke stenam valcu tlaceny samotnymi tlaky ve valcich, ktere se dostanou mezi pist a pistni krouzky. Pri zabehu je cilem co nejrychleji odstranit material z pistnich krouzku z "nejvyssich" mist po jejich obvodu tak, aby i ty nejnizsi mista prisly do kontaktu s povrchem valcu. Predstav si to tak, ze rukou namalujes na papir kruh, ktery pote nuzkama vystrihnes. Samozrejme, ten kruh nebude perfektne kulaty. K dosazeni jeho naproste kulatosti by jsi musel nadale trochu ostrihat mista vyssiho prumeru tak, aby se jejich prumer rovnal mistum nejnizsiho dosazeneho prumeru. Naprosto stejne to je s pistnimi krouzky k dosazeni jejich rovnomerneho tesneni.
Pokud clovek zajizdi motor "jemne" (pri male zatezi), tak se ve valcich netvori dostatecny tlak k rychlemu uberu materialu tech nejvyssich mist obvodu pistnich krouzku. Pote, co se to crosshatching otupi uz pote nikdy nedojde k uberu materialu z tech vysokych mist pistnich krouzku tak, aby i ty nizke mista pote tesnily. Je to proste, jako by jsi chtel opracovavat ty vysoke mista tupym pilnikem. Tlaky ve valcich pote unikaji do klikove skrine pres ty netesnici nizke mista pistnich krouzku, coz samozrejme vede k snizenemu vykonu.
Pokud chcete zajet motor spravne a dobre, tak ho musite po jeho prvnim spusteni a zahrati zajet velice tvrde. 80% zabehu motoru se deje v prvni hodine jeho chodu po jeho prvnim spusteni. Pote uz je na vsechno pozde. Nikdy nepouzivejte k zabehu syntheticky olej. Pred prvnim spustenim naplnte olejovy filter a zkuste dostat olej vsude, kam jen muzete - jakymkoliv zpusobem (tocenim olejoveho cerpadla elektrickou vrtackou, pouzitim externi pumpy, etc.). Nikdy nedrzte motor po jeho prvnim spustenim ve volnobehu, kdy je tlak a prutok oleje nejnizsi. Po zahrati na provozni teplotu jedte udelat zabeh okamzite. Pokud ten zabeh nebudete delat, tak ten motor ani nespoustejte. K zabehu budete potrebovat cestu bez provozu (a policie), na ktere muzete jet rychle. Nejdrive udelejte 3 "pulls" pri 50% zatezi (otevreni klapky) v 40 do 60% RPM pasmu motoru v 3 anebo 4 rychlostnim stupni. Jednoduse, pri 40% otacek otevrete klapku na 50% a pri 60% otacek ji zavrete a nechate spadnout otacky zpet na 40%. To opakujete 3x. Pote to same, ale od 40% otacek do 80% pri 75% otevreni klapky. Opet trikrat. Pote to same, ale od 30% do 100% otacek pri plne zatezi (100% otevreni klapky), opet trikrat - ve ctvrtem rychlostnim stupni. Pote je ten motor uz 80% zabehnuty a uz nikdy nebude lepsi. Po prijezdu domu (opet, jedte pomerne agresivne, stridejte plnou zatez s nizkou) okamzite vymente olej a filter. Pote vymente olej a filter opet po nejakych 200 miles a pote po 1,000. I po tom prvnim zabehu i nadale jezdete s tim motorem agresivne, nebojte se plne zateze a vysokych otacek. Cim vyssi zatez, tim lepsi. Nejhorsi, co muzete udelat je nechat bezet ten motor dlouho ve volonobehu, v nizkych otackach a pri nizke zatezi (= treba s tim jet pri 3,000 RPM 500 miles po dalnici). Rozdil ve vykonu mezi tako "tvrde" zajetym motorem a zajizdenim vetsinou doporucenym tovarnou (anebo na zaklade nejakych mytu o jemnem 10,000 km zabehu) je vetsinou mezi 2 a 10%. "Jemny" a dlouhy zabeh je doporucovany tovarnou jen v jejich vlastnim zajmu, ktera po vas chce, aby jste co nejdele namahali motor co nejmene. Cim dele budete namahat motor co nejmene, tim vetsi sance, ze ten motor prezije zaruku - stejne, jako by tovarna po vas chtela, aby jste s tim autem jezdili jen jednou tydne.
Zabeh je proste o case. Mate na to hodinu po prvnim spusteni motoru. Pokud tu prvni hodinu stravite obdivovanim, jak ten motor pekne bezi ve volnobehu, tak vas to bude stat az 10% vykonu + spaliny v klikove skrini, rychlejsi rozklad oleje, etc.
Naposledy editováno 05.05.2021 09:12:31
1 reakcí na tento příspěvek Zajíždění motoru
Přesto ty motory bez problémů najedou velké kilometry.
Technologie jsou o trochu dál než přes 15-20 lety kdy se nějaký zajíždění řešilo. A přesto ani u tak starých motorek nepoznáš jak to kdo "zajížděl". A jestli někdo tvrdí že pozná rozdíl tak jde podlě mě jen o subjektivní pocity nebo autosugesci
Prostě normálně jezdi, chovej se k tomu jako člověk a neřeš blbosti typu že by jsi motorce mohl ublížit.
I kdyby jsi tomu třeba nějak "ublížil" tak než se to projeví tak ta motorka bude u pátého majitele.

Trochu off-topic je pak zajíždění dvoutaktů, kde se taky zajíždí rychle, s postupně zvyšovanou zátěží a kde se využívají ty "teplotní cykly" zavrhované v odkazu výše. Jde o to, že se tím oteplením a zchlazením dotvaruje píst, a po ochlazení motoru se vytvoří mezi pístem a válcem větší vůle, která umožní doplnění oleje a odstranění otěru, obroušených částic.

Záběh motocyklu
Záběh motocyklu (0 – 1600 km) je velmi důležitý pro následnou spolehlivost a
životnost stroje. Proto byste si měli následující řádky přečíst velmi pečlivě!
Jelikož je motor zbrusu nový, nezatěžujte jej nadměrným nákladem během prvních
1600 km. Různé části motoru si během této periody musí sednout.
Během této doby se také vyvarujte jízdy s plně otevřeným plynem nebo jízdy
v podmínkách, kdy by mohlo dojít k přehřátí motoru.
0 – 1000 km
Vyvarujte se jízdy nad 5600 ot./min
1000 – 1600 km
Vyvarujte se jízd nad 6800 ot./min
1600 km a více
Motocykl může být používán bez omezení

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zajíždění motoru
Animals21 píše: Našel jsem tohle. Neříkám, že to tak je, ale alespoň je to podložené nějakou teoríí a logickým vysvětlením. Jinak tu všichni akorát opakují něco, co jim někdo řekl. Tím se z toho stává "pravda".
Pokud se podivas na cerstve vybrouseny povrch valcu, tak muzes videt patern jemnych ryh (my tomu rikame "crosshatching"). Ty ryhy pracuji pri zabehu motoru naprosto stejne, jako pilnik, ktery opracovava pistni krouzky za jejich pohybu nahoru a dolu k dosazeni jejich usazeni (= k jejich zmene tvaru a kulatosti, ktera pote kopiruje kulatost valcu). Problemem je, ze spicky tech ryh crosshatching se pri tom samy opotrebovavaji a brzo zakulati a otupi (takze po kratkem case nejsou uz dostatecne ostre k odstraneni materialu z pistnich krouzku). Pistni krouzky netesni jen jejich samotnym pritlakem - jako pruziny (ten jejich pritlak je jen nekde mezi 10 a 20 lbs, coz proti tisicum PSI tlaku ve valcich nema absolutne zadnou sanci). Pistni krouzky jsou ke stenam valcu tlaceny samotnymi tlaky ve valcich, ktere se dostanou mezi pist a pistni krouzky. Pri zabehu je cilem co nejrychleji odstranit material z pistnich krouzku z "nejvyssich" mist po jejich obvodu tak, aby i ty nejnizsi mista prisly do kontaktu s povrchem valcu. Predstav si to tak, ze rukou namalujes na papir kruh, ktery pote nuzkama vystrihnes. Samozrejme, ten kruh nebude perfektne kulaty. K dosazeni jeho naproste kulatosti by jsi musel nadale trochu ostrihat mista vyssiho prumeru tak, aby se jejich prumer rovnal mistum nejnizsiho dosazeneho prumeru. Naprosto stejne to je s pistnimi krouzky k dosazeni jejich rovnomerneho tesneni.
Pokud clovek zajizdi motor "jemne" (pri male zatezi), tak se ve valcich netvori dostatecny tlak k rychlemu uberu materialu tech nejvyssich mist obvodu pistnich krouzku. Pote, co se to crosshatching otupi uz pote nikdy nedojde k uberu materialu z tech vysokych mist pistnich krouzku tak, aby i ty nizke mista pote tesnily. Je to proste, jako by jsi chtel opracovavat ty vysoke mista tupym pilnikem. Tlaky ve valcich pote unikaji do klikove skrine pres ty netesnici nizke mista pistnich krouzku, coz samozrejme vede k snizenemu vykonu.
Pokud chcete zajet motor spravne a dobre, tak ho musite po jeho prvnim spusteni a zahrati zajet velice tvrde. 80% zabehu motoru se deje v prvni hodine jeho chodu po jeho prvnim spusteni. Pote uz je na vsechno pozde. Nikdy nepouzivejte k zabehu syntheticky olej. Pred prvnim spustenim naplnte olejovy filter a zkuste dostat olej vsude, kam jen muzete - jakymkoliv zpusobem (tocenim olejoveho cerpadla elektrickou vrtackou, pouzitim externi pumpy, etc.). Nikdy nedrzte motor po jeho prvnim spustenim ve volnobehu, kdy je tlak a prutok oleje nejnizsi. Po zahrati na provozni teplotu jedte udelat zabeh okamzite. Pokud ten zabeh nebudete delat, tak ten motor ani nespoustejte. K zabehu budete potrebovat cestu bez provozu (a policie), na ktere muzete jet rychle. Nejdrive udelejte 3 "pulls" pri 50% zatezi (otevreni klapky) v 40 do 60% RPM pasmu motoru v 3 anebo 4 rychlostnim stupni. Jednoduse, pri 40% otacek otevrete klapku na 50% a pri 60% otacek ji zavrete a nechate spadnout otacky zpet na 40%. To opakujete 3x. Pote to same, ale od 40% otacek do 80% pri 75% otevreni klapky. Opet trikrat. Pote to same, ale od 30% do 100% otacek pri plne zatezi (100% otevreni klapky), opet trikrat - ve ctvrtem rychlostnim stupni. Pote je ten motor uz 80% zabehnuty a uz nikdy nebude lepsi. Po prijezdu domu (opet, jedte pomerne agresivne, stridejte plnou zatez s nizkou) okamzite vymente olej a filter. Pote vymente olej a filter opet po nejakych 200 miles a pote po 1,000. I po tom prvnim zabehu i nadale jezdete s tim motorem agresivne, nebojte se plne zateze a vysokych otacek. Cim vyssi zatez, tim lepsi. Nejhorsi, co muzete udelat je nechat bezet ten motor dlouho ve volonobehu, v nizkych otackach a pri nizke zatezi (= treba s tim jet pri 3,000 RPM 500 miles po dalnici). Rozdil ve vykonu mezi tako "tvrde" zajetym motorem a zajizdenim vetsinou doporucenym tovarnou (anebo na zaklade nejakych mytu o jemnem 10,000 km zabehu) je vetsinou mezi 2 a 10%. "Jemny" a dlouhy zabeh je doporucovany tovarnou jen v jejich vlastnim zajmu, ktera po vas chce, aby jste co nejdele namahali motor co nejmene. Cim dele budete namahat motor co nejmene, tim vetsi sance, ze ten motor prezije zaruku - stejne, jako by tovarna po vas chtela, aby jste s tim autem jezdili jen jednou tydne.
Zabeh je proste o case. Mate na to hodinu po prvnim spusteni motoru. Pokud tu prvni hodinu stravite obdivovanim, jak ten motor pekne bezi ve volnobehu, tak vas to bude stat az 10% vykonu + spaliny v klikove skrini, rychlejsi rozklad oleje, etc.
twl, tak na tohle zajiždění by si člověk musel pořídit metrologickou laboratoř...
a jak to tu někdo napsal... k syrovýmu motoru se nikdo z nás stejně nedostane...

O zajizdeni se toho tady napsalo hodne, jen bych asi pridal jednu poznamku - resi se tu co je "spravne" zajizdeni - ono asi dost zalezi na tom co je to za stroj a co si majitel predstavuje, on se bude trosku jinak zajizdet zavodak kde me zajima jen vykon a jinak nakej cestovni pekac, kde me zajima zivotnost, spotreba kapalin a hlucnost.
Zavodni motorky se zajizdi na brzde, tezko nekdo bude krouzit 1000km na draze bez vytaceni a pridavani plynu.... motorka dostane pul hodiny za usi na brzde a hotovo


2 reakcí na tento příspěvek Zajíždění motoru
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zajíždění motoru
Asi taky zalezi jak kdo jezdi, pokud se nekomu podiva rucicka otackomeru k omezovaci jednou za rok, muze mu byt celkem fuk jak se ten motor zajížděl.
Naposledy editováno 07.05.2021 08:44:54
moja skúsenosť- ak sa motor poriadne pravidelne "pretiahne ", tak olej malinko ubúda.
Téma | Autor | Odp. | Posl. příspěvek |
---|---|---|---|
Benelli BN302s model olejového filtru [1, 2] Benelli BN 302 | ihnaja | 45 | 9.4.2023 v 23:12 radi5 |
oxford USB 2,1 adaptér-zkušeností s... Yamaha FZ1 Fazer, Benelli BN 302 | ihnaja | 6 | 26.3.2023 v 20:55 Kanada21 |
Zkrácení brzdové hadice - jak na to Benelli BN 600, Benelli BN 600 GT, Benelli BN 302, B... | ihnaja | 19 | 3.3.2023 v 23:23 Julip2 |
Zadní brzda nebrzdí ani po výměně p... [1, 2, 3] Honda CB 1000F, Benelli BN 302 | ihnaja | 86 | 7.9.2022 v 16:10 33.petr |
Koukám po moto Malorážce [1, 2, 3] Suzuki Inazuma 250, Benelli BN 302, BMW G 310 R, Ben... | jira123 | 72 | 27.7.2022 v 17:48 Matess727x |