TMEC Betka (2008)

Vlastník Kjutl
Vloženo 11.7.2016
Aktualizováno 10.5.2019

Není to TMEC, ale Jawa betka. Rozdíl v tom zásadní není, jen přelep se liší. Motor zní zdravě, čerstvě po záběhu. Červená s dvojitým sedlem. Normální sání, takže bez restrikce.

První dojmy - Peklo na kolečkách. Po dírách to skáče, přes nerovnosti to vyhazuje ze sedla. Klepe se to jako drahý pes a spotřeba je astronomická. Astromonická je jen díky tomu, že místo nádrže umístili pipetu bez žádné rezervy. Jediným východiskem je mít kanystr vždy sebou. Byl jsem zvyklý jezdit na fichtlovi, měl jsem i malou hondu, ale tohle je opravdu síla. Při klopení do zatáčky musím dávat pozor, abych neodřel stupátka. Na druhou stranu, pokud neodřu stupátko, dobrždění do zatáčky má za následek fatální odření brzdového pedálu. Tedy, z kopce do zatáčky neklopit nebo nebrzdit. Pátá rychlost by se sem také vlezla, jelikož na rovince to má dost rezervy. Do hrubého kopce by se naopak hodila půlená jednička. Nicméně aspoň že to brzdí dobře, navzdory recenzím, že brzdy jsou velmi špatné - oprava, zadní brzda funguje, přední se tak pouze tváří, na stání na světlech to ale dostačuje, v rychlosti si opravdu netroufnu brzdit přední. Důvěru v tlumiče stejné kvality jako na favoritce opravdu nemám. I přes viditelná negativa je moped opravdu zábavný a perfektně splní můj účel, to jest dojíždění do práce a z práce. Je levná, je to čtyřtakt, moc to nežere a pokud člověk neváží metrák, je i pěkně agilní. Takže pokud o tom někdo uvažuje, směle do toho. na posouvání je to lepší a ve výsledku i levnější než městská hromadná.

Motorku bych doporučil pro - Na začátek je motorka suprová, je lehoučká, malá a pro mě naprosto ideální. Chápejme, při výšce necelý metr a půl to je dostatečné a dosáhnu i na zem.

Doplňky na motorce - kanystr !!!

O motorce (peklu):

Je to velmi malý motocykl, takový novodobý fichtl. Nedokážu vše ohodnotit, protože od pořízení jsem na tom ujel cca 200km, což i s felícií před rozpadnutím jsem ujel více. Ze startu, motor jede dobře, spolehlivě, pije jako notorik (což se dá předpokládat), ale olej nechrčí.

Max rychlost po rovině je 75km/h (tachometru nevěřte, je dost optimistický)
- Cestovní rychlost je cca 55km/h, kdy se spotřeba pohybuje okolo 2,2L/100km
- Výkon je dostatečný i pro 100kilového macíka (osobně vážím polovinu, proto to letí jako hloupé). Peklo přichází do kopce, kdy se musí hodně podřazovat, nicméně furt jede.
- Brzdy jsou překvapivě dobré, horší je vzorek pneumatik, který moc nedrží na silnici při brždění, takže dobře rozmýšlet a brzdit zavčas
- Plyn je dlouhý, ale plně stačí
- Servis je luxusní, poradí vám, hodně se dá spravit svépomoci a pokud Vám odejde baterie stejně jako mě, altík to vše utáhne. Jelikož to je těžká čína, díly jsou levné i originální (snad).
- úložný prostor je tragický, ani drátové držátka to nespasí. Batoh to vždy jistí. Není ale kam dát helmu.
- Převodovka dobrá, k tomu nemám námitky
- Světla ucházející, ale i tak jsou to bludičky. Blinky pro jistotu kombinuji s ukázáním ruky, aby mě nějaký nadšenec v autíčku nesrazil.

Negativa moc nejsou, za málo peněz nemůžu očekávat Mercedes
- Hodně se klepe
- tragicky upevněná stupátka
- bludičky místo blinkrů
- Komické nářadí na opravu ( v batohu doporučuji vozit něco vlastního)
- Pérování by mohlo být lepší, ale opět, motorka stála pár šušňů z nosa

Motorka perfektně poslouží na kratší cesty (do hodiny) aníž by člověk potřeboval transplantaci páteře po každé cestě.

Milan1963
Milan1963 napsal 11.07.16 v 12:53 10b.