MV Agusta Brutale 920 (2011)

Vlastník macimir
Vloženo 9.12.2020
Aktualizováno 10.3.2023

jedna z najlepších motoriek aké som mal kedy pod zadkom...bez debaty

Ducati Streetfighter 848/s: malinká motorka ktorá sa podomnou strácala, ale inak skvelý stroj
MV Agusta Brutale 1090 RR: jedna jediná dostupná až na druhej strane českej republiky takže 14 hodín cesty hore dole
Ducati Monster 821: nepáčila sa mi distribúcia sily cez elektronický plyn
MV Agusta Brutale 800: kombinácia dôvodov pri monsterovi a streetfighterovi...malá a nie úplne mi sadla distribúcia výkonu

První dojmy - prvé dojmy boli vynikajúce... - pevné ako železobetónová kocka a pritom pomerne pohodlné (až na sedlo, k tomu neskôr) - čakal som že brutale bude peklo, ale nie je...teda je, ale nie prvoplánovo - výborný zvuk už na sériových laufoch, teraz je to ešte lepšie O:)

Motorku bych doporučil pro - niekde som čítal že táto motorka je vhodná aj pre začiatočníkov...no...ak si nechajú mapu na Normal a nebudú príliš divokí na plyne tak aj áno, v opačnom prípade by som hľadal v japonských vodách :D

Doplňky na motorce - športové stupačky, ladená koncovka GPR, poťah sedla Topsellerie deluxe alcantara, viac jej netreba :D teda ak sa raz naskytne možnosť chcel by som kúpiť kované kolesá z 1090RR

2 roky dozadu uprostred sezóny som kúpil CB1000R, porobil som si ju, poupravoval čo sa dalo, a prestala ma baviť...nikdy som nepovedal že to bola zlá motorka, to nie, ale tá typická hondia sterilita kombinovaná z pomerne mäkkým podvozkom mi začala časom vadiť a začal som sa obzerať po niečom inom. Nepoznám človeka ktorý jazdí na motorke a keď vidí MV Agustu nerozbúcha sa mu srdiečko, tak som dostal šialený nápad - kúpim si Agustu :)

CB1000R som mal upravenú a odladenú na 137 koní a 100Nm, takže z ponuky MV mi ako prvá padla do oka výkonovo porovnateľná Brutale 1090RR. Povedať si že si zoženiem takú motorku je jedna vec, zrealizovať to je ale niečo úplne iné a dosť tvrdo som narazil na obmedzenú ponuku. Slovenská ponuka nula bodov, v čechách jedna ale na opačnej strane republiky, rakúsko, poľsko, maďarsko ani jedna. Tak som zavolal do čiech že tých 15 hodín cesty hore dole absolvujem, predajca mi oznámil že sa včera predala, hovorím mu že len predvčerom dal inzerát tak že či tak rýchlo a on že áno, že 20 minút po zverejnení inzerátu mu volal pán, na druhý deň prišiel aj s kačkami a Brutalku si odviezol...zjavne som nebol jediný kto dostal rovnaký nápad.
druhá voľba bola 990R, avšak takú som nedokázal nájsť ani jednu, takže tak nejak prirodzene som sa presunul k 920tke.

Čo čert nechcel jedna zrovna vybehla na predaj v našom hlavnom meste. rok výroby 2011, nová kupovaná na slovensku, najazdené 7500km, čierna verzia...a cena za ktorú by bol hriech ju neísť pozrieť. Po príchode na miesto sme Agustu poobzerali z každého uhla, absolútne všetko na nej bolo pôvodné a zodpovedajúce kilometrom. Predajca bol druhý majiteľ, kúpil ju len 4 mesiace predtým od pôvodného majiteľa ktorý ju mal viac vystavenú na firme ako reálne na ceste a na otázku prečo ju chce predávať si len sadol na motorku a rýchlo som pochopil...naozaj to nie je motorka pre ľudí čo majú 190cm a viac. Ja so svojimi 183cm som už niekde na hranici poskladania sa (ale stále je to násobne lepšie než na na novej 800vke). Nebolo mi treba ani skúšobnú jazdu a rovno sme podpisovali zmluvu.

K dizajnu sa vyjadrovať asi netreba...je to predsa MV Agusta :) Teda je nádherná a kam sa človek pozrie tam vidí nejaký detail nad ktorým musí uznanlivo pokývať hlavou. Tu sa naozaj rozmýšľalo nad každou prkotinou aj napriek tomu že 920tka je označovaná ako "budgetový" model (nečakal som že prvé naozaj použiteľné spätné zrkadlá na motorke budú práve tie na Aguste). Snáď jedinú výtku som mal k originálnym smerovkám, ktoré sú trochu ako päsť na oko. Z motorky ale na prvý pohľad vyžaruje niečo čo vedia do motorky dať len taliani. Tá charizma strojov z Varese je skrátka neopísateľná a kto už niekedy videl Agustu naživo vie o čom hovorím.

Prvé kilometre som absolvoval v Bratislavskej premávke cestou z jednej okrajovej štvrte mesta na dopravný inšpektorát uprostred jedného krásneho letného dňa a našiel som prvú "chybičku" krásy mojej novej krásavice. Brutálne kúri. Ale že brutálne. Mestské popojíždení proste nie je pre ňu to pravé orechové a motor sa síce stíha chladiť (ventilátory šli naplno takmer celú cestu) ale celá motorka sa rozohreje ako piecka a môj rozkrok v koženej kombinéze spoznal stredovek. Druhou chybičkou krásy s ktorou som ale počítal dopredu je šmýkajúce sa sedlo a stupačky. Bol som na to pripravený ale realita ma dosť zaskočila (nie úplne príjemne). Rozkrok sa na nádrž natlačí nie len pri brzdení, ale dokonca aj pri podraďovaní. Sedlo je pomerne pohodlné (na pomery športovej motorky), ale kĺže sa ako keď sa pári žaba so slimákom v daždi.
Po vybavení všetkých formalít sme sa s doprovodným vozidlom pripojili na diaľnicu a cestou domov už som žiadne ohrievanie rozkroku nepocítil. Skrátka a dobre je cítiť že Brutalka je motorka ktorá si pýta rýchlosť a pri ťahaní plynu ani kĺzavé sedlo nie je problém. Na diaľnici je problém inde...absencia niečoho za čo by sa človek schoval. Moja cesta domov pozostávala z takmer 200km dialničnej jazdy počas ktorej rýchlosť oscilovala v rozmedzí 160-200, takže vetra som si užil dosť. Ale keďže to bola prvá reálna možnosť vypustiť beštiu ani na chvíľu som sa nesťažoval a náramne som si užival stabilitu pri vysokých rýchlostiach a hlavne brutálnu ovládateľnosť. Ak sa o CB hovorí že kam sa človek pozrie tam ide, tak na Brutálke je táto schopnosť ešte o dva levely vyššie. Približne v 2/3 cesty sme si spravili pauzu na pumpe a mňa napadlo prvý krát pozrieť sa na pneumatiky. Na moje obrovské prekvapenie mala Brutka obuté ešte pôvodné gumy z prvovýroby!!! Nepamätám už presne čo ale nejaké turisticky ladené 8 ročné pirellky :D A aj napriek tomu celú cestu motorka perfektne držala stopu, v každej zákrute z nej vyžarovala neprekonateľná istota a tak som na to že ma na ceste držia 8 ročné gumy ani nestihol pomyslieť.

medzičasom už sme stihli do konca sezóny najazdiť cca 3000km a zodrať jednu sadu Metzeler racetek RR K3, tak myslím že Brutalku môžem celkom fundovane zhodnotiť.

1: motor - odpoveď na tri slová: "je to Brutale"
- odpoveď na viac slov: Myslel som si že mi bude chýbať výkon v porovnaní s CB ale nechýba mi absolútne nič...920tka nie je taká ostrá ako jej predchodkyne, ale v režime Sport vie naozaj slušne roztočiť všetky 4 valce a aj oba kolesá. Po výkon sa ale treba vybrať do vyšších otáčok. Maximálny výkon sa skrýva až pri 10500 otáčkach a to je trochu zradné kým sa človek z motorkou nezžije. Ak sa jazdec spolieha na sluch tak má podľa zvuku pocit že už je čas preradiť, potom sa pozrie na otáčkomer a zistí že ešte je len niekde v polovici otáčkomera. Od 5000 zrazu motorka ožije (nie že by dovtedy bola nejaká lemra ) a ťahá ako besná až po obmedzovač. Je cítiť že motor je prakticky rovnaký (vrátane elektroniky a radiálnych ventilov) aký majú jej väčšie sestry 990 a 1090. V porovnaní s podobne výkonnou CB je to ale aj tak úplne niečo iné. Ten prejav motora sa nedá opísať, to treba zažiť. Ten zvuk, ten záťah, ten pocit medzi nohami (stále hovorím o motore :D ). Je to ako zobrať na prechádzku labradora a následne ostrého pitbulla. Keď zbadajú mačku potiahnu podobnou silou ale... chápeme sa? lepšie prirovnanie ma nenapadlo :D
za zmienku ešte stojí prevodovka...radiť treba klasicky "po starom", žiadne quickshiftery ani nič podobné, tie sa objavili až o dva roky neskôr :) zaujímavosťou je radenie z 1 do 2 kde je dráha taká dlhá, že už takmer naráža na hranice možného pohybu členku v čižme...ostatné kvalty majú dráhy kratšie a sprevodovaniu nemám čo vytknúť.

2: podvozok - odpoveď na tri slová: "je to Brutale"
- odpoveď na viac slov: predná 50mm USD od Marzocchi dáva už na pohľad tušiť že to nie je typické japonské blato a naozaj nie je. Zadný Sachs nie je úplne to najlepšie čo mohli konštruktéri vytiahnuť z police, ale 99% používateľom (vrátane mňa) bohate stačí a tieto komponenty dokopy s priehradkovým rámom pevným ako železobetónový nosník robia z tejto motorky niečo neopakovateľné. Na rozbitých cestách nenaklepe riť tak ako superšport, dokonca s trochou nadsázky sa dá hovoriť aj o pohodlí, ale v zákrutách je to celé pevné a stabilné a stopu drží ako pribitú. Posed je ergonomicky vynikajúci, po zakúpení športových stupačiek som si nohy posunul ešte trochu hore a dozadu, pocit z neho je ale na začiatku trochu zvláštny. Človek sedí dosť vysoko a "na motorke" a pri naklonení má pocit že je v oveľa hlbšom náklone aj keď okolostojaci vidia motorku ešte prakticky rovno. Chce to trochu cviku a presviedčania vlastnej hlavy o tom že nie je celkom pravda čo si mozog myslí a potom je to rozkoš. Motorka sa aj v naozaj hlbokých náklonoch správa stabilne a jazdec jej môže bezvýhradne veriť. Vďaka pomerne krátkemu rázvoru je zatáčanie naozaj dielom okamihu a motorka je hravá a agilná. Dosť dlho mi trvalo kým som sa naučil že môžem začať motorku sklápať o niečo neskôr ako na CB, lebo tú bolo treba presviedčať o niečo viac (a to už CB všade chvália za obratnosť). Skvele to páni taliansky namixovali.

3: brzdy - odpoveď na tri slová: "je to Brutale"
- odpoveď na viac slov: čo povedať? radiálne Brembá...jasné, nie sú to monobloky z 1090RR, ale kto to reálne využije že áno? Ani toto nie sú žiadne orezávatká a na jednej strane sú krásne dávkovateľné, na druhej strane vedia aj poriadne zahryznúť do kotúča, takže za brzdy 100bodov.

4: elektronika - odpoveď na tri slová: "je to Brutale"
- odpoveď na viac slov: keďže 920 má rovnakú riadiacu jednotku ako 990 a 1090 má aj fíčury väčších sestier, teda dve palivové mapy a kontrolu trakcie nastaviteľnú v 8 stupňoch. Rozdiel medzi palivovými mapami je pomerne citeľný, trakcia zrejme funguje, ale na palubovke nie je žiadna kontrolka ktorá by upozornila na to že práve teraz sa niečo deje. Nastavovanie čohokoľvek je samostatná kapitola a najčiernejšia časť motorky. Už len vynulovanie tripu je úkon počas ktorého stihne človek vyfajčiť cigaretu a nastavenie stupňa trakcie...to si môže rovno k tomu uvariť aj kávu. Gombíky ktoré reagujú podľa toho ako sa len im v tej chvíli chce a postupy na ktoré by človek potreboval samostatnú vysokú školu (jeden gombík krátko, potom druhý dlho, potom prvý dlho, potom dva krát krátko a potom niečo dlho, potom otčenáš po taliansky, vypnúť a zapnúť zapaľovanie a potom nejaký gombík...ok to som si vymyslel ale niečo podobné to naozaj je). Došli sme spolu do bodu kedy trip už nenulujem a trakciu mám na dvojke a nemením to, lebo nervy mám ozaj len jedny.

5: servis a doplnky : toto je niečo čo ma aj prekvapilo aj neprekvapilo zároveň...aby som to vysvetlil...keď som motorku kúpil hneď som samozrejme menil olej a filter...požadovaný olej mali na slovensku len v jednom eshope, filter zase len v druhom. vzduchový filter nemajú skladom vôbec nikde (ale dá sa objednať) atď...proste zoservisovať sa dá všetko, ale chce to trochu snahy a trpezlivosti
čo sa týka doplnkov tak tam je to trochu horšie. Uvediem priklad...ladený výfuk...na 920tku som našiel len tri firmy ktoré ich vyrábajú...motocorse kde sa ceny hýbu od 3500 (eur nie kačiek) vyššie, Arrow kde je v ponuke toho o niečo viac ale aj so zvodmi (a bez katalizátora) za rozumnejšie ceny, avšak ten katalizátor by mohol chýbať keďže som nezachytil či Arrow tak ako motocorse posiela k výfukom rovno aj riadiacu jednotku a či sa dá originál jednotka ladiť som sa tiež nikde nedočítal. Najschodnejšia cesta je ísť talianskou cestou a síce hľadať v portfóliu G.P.R. Tam som pomerne rýchlo našiel, objednal, prišiel, nahodil a počas cesty z kamarátovej garáže domov mi výfukové plyny roztopili pravú zadnú smerovku a držiak ŠPZ. Takže naspäť hľadať ŠPZ (na 40km úseku diaľnice hľadať odpadnutú ŠPZ je naozaj zážitok) a upraviť celé uchytenie výfuku aby smeroval nižšie a trochu von.

Športové nastaviteľné stupačky mi vyrobil kamarát lebo originál stoja ranec a teraz ešte riešim prečalúnenie sedla, tam mám tiež na výber max z dvoch firiem ktoré robia poťahy. Nuž...aj takéto stránky môže mať vlastníctvo exotickej motorky.

Záver : aj napriek patáliám so servisom, doplnkami, ovládaním "infotainmentu". prehrievaním v meste a nulovou ochranou pred vetrom (čo by človek chcel na naháči že áno?) je to kus úžasnej motorky a ak toto má byť "budgetová" verzia MV Agusty tak nechcem vedieť čo ponúkajú RR verzie. Vlastne...chcem :D Už po dvoch troch týždňoch v sedle tejto motorky som sa rozhodol že pri tejto značke ostanem pokiaľ mi to zdravie a financie dovolia, Brutka má aktuálne najazdených 11tis km takže dva tri roky ešte určite spolu zostaneme a ďalší stroj skrátka tiež musí mať na vykrojenej nádrži logo MV Agusta.
Nehovorím že neexistujú lepšie motorky, určite áno, ale ak sa bavíme o triede "základných" naháčov tak 920tka konkurenciu nenájde. Bez toho aby som chcel haniť ostatné značky (sám som doteraz jazdil len japoncov), to čo človeku dá "low cost" agusta to mu nedá ani japonec v plnke. A nemyslím len komponenty...celkový feeling z motorky, dizajn na ktorý sa chodia ľudia na parkovisku pozerať, určitý pocit výnimočnosti z členstva v exkluzívnom klube majiteľov MV, a takto by som mohol pokračovať...kto raz skúsi pochopí, kto neskúsi môže sa aspoň pokochať, lebo naozaj je čím

macimir
macimir napsal 14.12.20 v 12:50

fotky doplnené, neviem prečo mi to tam nenahralo O:)

ViliamD
ViliamD napsal 13.12.20 v 19:44 10b.

Poučil jsem se i pobavil.

ferenc300
ferenc300 napsal 13.12.20 v 13:22 10b.

Pod to se podepíšu, jakož to bývalý majitel 920. Teď mám za sebou rok s novou Mt10 a dozrávám k názoru, že je potřeba se do budoucna opět vrátit k MV. Neříkám že je Yamaha špatná motorka ale to co ti dá MV ti nedá ani ducati

JollyJoker
JollyJoker napsal 13.12.20 v 10:20 10b.

Popis přesně sedí na "skoro" každou Brutale. Zatáčení, upálená SPZ, ovládání budíku naprosto sedí s 910R.
Ať dobře slouží a doplň fotky

walda1
walda1 napsal 12.12.20 v 21:23 1b.

vše je brutal a kde jsou fotky ?