Yamaha XV 950/R/Bolt custom (2015)

Vlastník zahri
Vloženo 15.11.2022
Aktualizováno 23.7.2023

Táto motorka je ako popoluška. Na prvý pohľad nič špeciálne, papierovo nudné "nič" ale pri jazde sa tie predsudky strácajú. Som síce Suzuki pozitív ale táto Yamaha má charizmu a tým si ma získala.

Motorka koupena od Majoojam (Martin)

První dojmy - Tento typ motorky som nikdy nejazdil a pri prvej jazde som takmer nevybral zákrutu :) po pár kilometroch ale sadla do ruky a prejav motora v kombinácii s "retro" podvozkom dávajú zážitok s jazdy aj pri predpisových rýchlostiach. V porovnaní s SV1000S ktorú sedlám ako druhú motorku to je niečo, pri čom nemám potrebu byť prvým a i tak mám radosť z jazdy.

Motorku bych doporučil pro - Ideálna je pre ľudí, ktorí chcú vnímať počas jazdy okolie a nemajú potrebu byť stále prvý v cieli

Doplňky na motorce - - padáky
- opierka spolujazdca
- otvorené sanie
- Akrapovič výfuk
- veterný štít
- bočné kožené brašne - originálne, veľmi malé
- led blinkre
- power commander
-GiPRO ukazovateľ zaradenej rýchlosti
-EDIT 4.6.2023 - ostránené -> prídavné budíky otáčok a rýchlosti - chcel som docieliť čistejší vzhľad a pri jedno výjazde som si všimol, že na týchto budíkoch sledujem len čas

Vzhľadom na to, že je v garáži už pár rokov SV1000S na ktorej ročne robím pod 1000km bol plán XVčku len skúsiť, nech viem, či by som si jedného dňa zaobstaral tento druh motorky. Pocit z jazdy však bol natoľko zaujímavý, že som sa rozhodol predĺžiť pôžičku a XVčku prikúpiť. V tejto motorke vidím potenciál jazdiť hocikedy hocikam bez pocitu že sa nemusím vrátiť domov po svojich. Vrátilo ma to do čias keď som sedlal SIMSON a nemal som potrebu "nakladať" aby mi tá jazda niečo dala. Navyše pohodlie v porovnaní s SVčkou je úplne kdesi inde takže vidím potenciál aj v podobe dlhších výletov. Pri jazdách známymi miestami som začal okolie vnímať zaostre a nie len "šmuhovito". Za mňa zaujímavá skúsenosť, i keď neviem, ako dlho ma bude držať pokojné jazdenie. Nechcem tým ale povedať, že XVčka nevie jazdiť v tempe, nie je na to však stvorená a osobne mi vyhovuje rýchlosť 80-90km/h .. dá sa jazdiť aj 110-130km/h ale nie je to tej motorke prirodzené a športová jazda je riskantná hlavne v prípadoch, keď za dlhou rovinou nasleduje ostrá zákruta do ktorej sa musí brudiť aj očami :)

Update 23.7.2023
Na prelome mesiacov jún, júl absolvovaná dovolenka Slovensko - Rakúsko - Taliansko - Slovinsko - Rakúsko - Talinansko. Spolu 2800km, 10 dní a pekné spomienky. XVčke nechutí dlhodobí dialničný presun nad povolený limit (cca 135km/h 1h30m je pre ňu v lete no go a aj na spotrebe to nie je žiadna výhra i keď stále prijateľné), 120-125km/h je už v poriadku a je to nepríjemné skôr pre jazdca. Cestou domov som prechádzal od Klagenfurtu do Bratislavy rýchlosťou cca 105-110km/h a to bolo fajn pre motorku aj pre jazdca. Ideál bol od Bratislavy do Žiliny 95-100km/h ale tam to už bolo hraničné čo sa týka kontaktu s autami lebo niektorí experti to brali že ak sa nedržím v strede tak môžu obiehať na tesno bez toho aby zmenili pruh. Najnižšia spotreba počas výletu aj s batožinou sólo niečo málo nad 3,8l/100km. Najvyššia spotreba počas výletu aj s batožinou sólo niečo nad 5,6l/100km. Celkový pocit z Yamahy je veľmi dobrý. Nie je to pohodlné ako BMW R1150R ktoré bolo najlepším turistom z motoriek, som mal. Určite je ale pohodlnejšia ako Suzuki GSR 600. Najdlhšie som šiel bez zastavenia 230km a zastal som len tomu, že si to pýtalo už tankovať. Nádrž z ktorej som mal zmiešané pocity, že je malá, je v skutočnosti tak akurát. Nie je to enduro brázdiace nespevnené cesty a na asfalte sú benzínové pumpy dosť husto rozmiestnené, dokonca aj mimo hlavných ťahov Slovinska kde to bolo už natesno, lebo jednu čerpačku som si nevšimol. Veľkou výhodou je polohovanie na pomerne veľkom sedle, možnosť dať nohy na stupačky štandardne alebo na päty a keď trocha popracujem na padákoch, tak sa budú dať nohy bezpečne uložiť aj tam. Počas výletu sa mi z padákov nohy šmýkali, takže som sa o ne trocha zapieral a bolo to nepohodlné z dlhodobého hľadiska, fajn na krátkodobú zmenu. Aby som nezabudol, XVčke nechutí ani dlhodobá jazda bez pridávania plynu. Môže to byť ale tým, ako je vyladený power commander. Pocítil som to hlavne pri jazde z Grossglockner-u. Inač motorka fungovala počas celej dovolenky výborne. Je to veľmi všestranne postavená strojovňa ktorej nevadí občas poťahať za uši ale najlepšie sa cíti pri pohodovom presune okreskami s tiahlymi nekončenými zákrutami. Po vjazde do obce stačí kopnúť do 4ky a bez nervozity môže ísť dedina za dedinou a necítim nervozitu ako tomu bolo pri SVčke kde tým trpela motorka aj jazdec. Zatiaľ teda za mňa spokojnosť a príjemné prekvapenie po radikálnej zmene jazdeckého štýlu.

zahri
zahri napsal 01.12.22 v 07:34

Pidra> to s tou sklopnou stupačkou je pravda, ja som si na to ale ešte nezvykol budúca sezóna to ale verím zmení

SliM> ďakujem

SlimM
SlimM napsal 01.12.22 v 07:23 10b.

Hezky napsané.

Pidra
Pidra napsal 18.11.22 v 19:51 9b.

Měl jsem ho Boltíka 2 roky a spokojenost.měnil jsem jen k vůli tomu, že je pro dva + bagáž malý na delší cesty.jinak přední guma cca 12tisíc,zadní 20,žádný jiný problém nebyl.neměl jsem problém v zatáčkách,když jsem ho sklopit,tak drhla stupačka - však je sklopná. Dovezl jsem si takový malý štítek k tacho,bylo to fajn neoslňovalo ho slunce, a měl jsem na zadním blatníku takový malý nosič když jsem jezdil solo

zahri
zahri napsal 17.11.22 v 18:15

DeaDDream> ako sa to vezme.. ak clovek caka ze s tym bude na Sturci nahanat nahace tak ano, nejde to klopit lebo su nizko stupacky (daju sa vsak zdvihnut).. ale ak ides po cestach "vacsinoveho typu" cize medzimesto a podobne tak tam nemyslim ze niekto pociti problem s nizkymi stupackami.. ak by som chcel jazdit dalej ostro tak tu motorku urcite nekupim ale na vetranie hlavy to je OK a hlavne dobry pocit z jazdy prichadza aj pri nizsich rychlostiach co sa mi pri doterajsich motorkach vacsinou nedarilo :)

ErkoPeťa> dakujem

DeaDDream
DeaDDream napsal 16.11.22 v 23:27 8b.

tak čítal som že to moc nejde klopiť a preto som po nej nešiel ,ale nech slúži