Romet ADV 400 (2018)

Vlastník Karlíkos
Vloženo 26.1.2023
Aktualizováno 19.10.2023

Chtěl bych vás upozornit, že se jedná o motorku romet ADV 125 je to slabší verze, která plní požadavky na řidičák A1
Vhodná motorka pro začátečníky, která neurazí vzhledem ani cenou

První dojmy - Jako první mě potěšil poměrně vysoký posez, který se od endura dá čekat, ale jen málo stopětadvacítek je v enduru. Projev motoru z prvního pohledu je velmi klidný a tichý. Ovládáni motorky je také příjemné až na blinkr, ale po pár kilometrech jsem si bez problémů zvyknul.

Motorku bych doporučil pro - Určitě bych moto doporučil začátečníkům( s papíry na A1), kteří jsou vyšší postavy. Případně velmi klidným jezdcům, kteří si přijeli užít projížďku krajinou a nemají potřebu se ani vzdáleně pokoušet o závodní jízdu

Doplňky na motorce - Na motorce jsou padáky, ale dají se bez problémů sundat.

Výběr na motorku padl, jelikož měla velmi málo najeto a byla za solidní cenu. Jelikož jsem to při výběru bral jako motorku na dva roky a pak s rozšířením na A2 jí zas vyměním, tak jsem si řekl proč nezkusit něco netradičního.

Výkonnost motoru není nijak převratná, skoro bych řekl by mohla být i vyšší, ale když se to vezme z ohledu, že je čtyřtakt o objemu 124ccm a ještě oproti ostatním motorkám této kategorie poměrně nízko otáčkový, tak to není tak špatné. Jak se říká, za dobrého větru a žádného kopce se dostane na pohodových cestovních 80km/h a když máte potřebu jet co to dá, tak 100km/h na budík také dostanete, ale pocit z jízdy je že jedete alespoň 300. Při vyšších otáčkách se začíná celá motorka klepat v zrcátkách není vidět vůbec nic a nohy se skoro nedají udržet na stupačkách, ale 100km/h dáte. Toto samozřejmě platilo na rovině nebo při sjezdech, co když ale přijde kopec? To už je horší, protože papírových 7,5kw prostě zázrak neudělá. Musíte rychle reagovat na otáčky podřazováním a držet je co nejvýše. Táhlá stoupání jsou velkým nepřítelem, ještě když jedete ve dvou. Zvládnout se dají, ale je lepší počítat, že né všichni jedoucí za vámi budou s vaší rychlostí spokojeni

Ovladatelnost motorky je příjemná, není to žádný těžký obr a dobře se sní jede i když jste začátečník. Problém začíná když už jedete trochu rychleji a přijde zatáčka a nechce se vám moc brzdit. Motorka se nechá krásně položit do zatáčky, ale pak se od podvozku začne podivně kroutit a máte pocit, že vám ujíždí zadní kolo, a že za chvilku budete ležet. Pokud je suchá silnice, tak ležet nebudete, pocit je to tak nepříjemný, že příště zatáčku raději projedete pomaleji.

Podvozek však kupodivu dobře zvládá rozbité silnice a na nich se tváří, že mu to vůbec nevadí. Takže jsem spíše skončil u silnic nízkých tříd na které mám i dostatečný výkon. Zároveň se ze mne stal spíše obdivovatel krajiny než silnice. Takto dokážu jezdit dlouhé hodiny po venkově a neřešit nic jiného, než jestli jsem si neměl vzít spacák abych mohl jet ještě dál. A za tímto účelem byla motorka nejspíše zkonstruována a působí při něm jako solidní stoj. Ještě jsem nikde nezůstal stát, ale zatím má motorko najeto jen 12 000km, tak doufám, že to ještě chvilku nebude.
Závěrem bych chtěl říct, že je to motorka klidného a venkovského stylu, takže pokud hledáte nějakou motorku, kterou poflexíte na kamarády jak vám to jede rychle zkuste raději jiný stroj.

Update po roce aktivního používání :

Jízdní vlastnosti motorky vnímám i po roce téměř stejně. Jedinou změnou je ,že jsem si úspěšně zvyknul na vibrace motorky, takže už nevyhledávám brutální serpentýny, na kterých i borec s litrem jede 30 km/h, ale občas zvládám i rovinky silnic vyšších tříd, kde mi nevadí si držet 80-100km/h(podle počasí )ale zase se někam dostanu a to za pohodlného posezu, jen teda trochu s vibracemi...

Po technické stránce motorka nevyžadovala žádné velké opravy, pouze se ukrotilo lanko náhonu tachometru (nové originální jde sehnat za 130Kč) a praskl svár na padáku, který jsem bez problému svařil. Bohužel na motorce je vidět, že se šetřilo na materiálech, takže jsem docela brzo musel vyměnit celou řetězovku. I oplastování jsem na různých místech musel přidělat natvrdo, protože se původní cvočky uklepaly. Jinak na “důležitých“ součástkách je vidět, že jsou Japonské koncepce a také fungují. Motorka v tomto ohledu předčila moje očekávání, není to úplná čína, ale ani japonec. Prostě vše co má fungovat zatím bezproblémově funguje, jen vše, co jen trošku může být, je plastové, nebo udělané co nejlevněji (narážím především na kvalitu předního světlometu, nebo přidělání sedala napevno, které vlastně není ani tak napevno).

Obecně pro 17-ti letého kluka, který motorku používá hlavně na účelné cesty po okolí do 30km je to naprosto dostačující. Bez problému dokážu přehlížet veškeré nedostatky, protože s ohledem na cenu jsou za mě omluvitelné. Když i přičtu univerzálnost motorky, že není problém občas si cestu zkrátit přes polní cesty, ale i s kamarádem vyrazit na trip po Česku, tak je to za mě i vlastně dobrá a hlavně příjemná motorka, která toho moc nechce a své bezproblémově zvládne.

Pokud máte na motorku nějaké dotazy, tak mi napište, velmi rád vám odpovím.

Odkaz na moto : http://www.skutry-r...ky/334-romet-adv-125

flexit=udělat dojem

elvis78
elvis78 napsal 21.10.23 v 17:02 10b.

Krásně a příkladně napsaná recenze
Jen těch 7,5 kW je docela málo. Samozřejmě lepší než 3,5
Ať slouží bez závad

Kawalumpik
Kawalumpik napsal 20.10.23 v 11:32 10b.

Připomínka mých sedmnácti let. Kývačky se vrtěly, ale seděly, věčně vytahané řetězy se zkracovaly a nýtovaly, co v sezóně upadlo se znovu heftlo zpátky a kilometry jsme ani nepočítali. Nádherný čas je mít 17 let. Závidím ti. PS: je mi 70 pryč a jezdím pořád stejně. Tak ať ti to taky tak vydrží.

callowsick
callowsick napsal 20.10.23 v 10:44

hezký shrnutí

Hooorus
Hooorus napsal 19.10.23 v 13:19 10b.

Zdarec, tak sezona za tebou, napis jak jsi spokojen, kolik jsi najel, jesli byly nejake problemy...Na foru slysim sama negativa na Romet (ze to je cina). No, ale sam mam auto Dacia a slysel sem od spousty lidi ze to je smejd, ale nikdo s nich ji nemel...Takze budu rad za zkusenosti majitele.
Dik

callowsick
callowsick napsal 30.01.23 v 17:06 10b.

Pěkná motorka
Připomíná mi farmářský bajky v Austrálii a na Zélandu.