Jawa 350/639 (1991)

Vlastník Roman74Pce
Vloženo 27.8.2023
Aktualizováno 27.8.2023

Byla to první motorka, kterou jsem si koupil sám.
Můj dárek ke třicátým narozeninám, tenkrát schváleno manželkou i dcerou. Pořízením Jawy jsem (tehdy) drahé polovičce uvolnil auto k jejímu použití, takže ani moc neprotestovala. Navíc, za investici 12k zí

První dojmy - Po předchozích zkušenostech na malých motocyklech a slabších "ČíZách", byla třistapadesátka na tehdejší dobu vítanou změnou. Velkou výhodou byla jednoduchá konstrukce a dostupnost náhradních dílů (tehdy) prakticky na každém kroku. Naproti mému bydlišti byla podniková prodejna JAWY, kde jsem mimo jiné koupil i přilbu Nau do dvou tisíc korun.

Motorku bych doporučil pro - Dnes už zřejmě jen pro sběratele motoveteránů. Vzhledem ke spolehlivosti a technologiím těchto motocyklů už určitě nebude v hledáčku "moderního jezdce", není důvod.

Doplňky na motorce - Zadní kufr.

JAWA byla celkem specifická. Takový výrobek pro domácí kutily aneb tady máš motorku, něco si budeš muset dodělat sám, na servis raději zapomeň.
Jo a "dvoutakt"... co dodat. Stačí špatně odhadnout poměr oleje a celé město vidí, kudy jedete.
Já měl JAWU na takové to běžné ježdění, práce, škola při zaměstnání, za rodiči, něco málo nakoupit. Jízda nebyla nijak extrémní, ale ani komfortní. Dvoutakt docela klepal a po rekordních asi 400km jsem myslel, že od pasu dolů už nemám tělo.
Ale musím zase říci, že podvozek na mé Jawě byl hezky měkký a v rychlostech do 70km/h jste se ladně pohupovali po nerovnostech vozovky. Nad 90 km/h byla jízda až trochu nepříjemná.
Spolujezdec? No, když si za mne sedl osmdesátikilový batůžek, tak to bylo jednak jako na vodě a za druhé, jízda se spolujezdcem sežrala tak 70% disponibilního výkonu. Jawa byla možná na "přesun" ve dvou, nikoliv na jízdu ve dvou. Alespoň tedy z mého subjektivního pohledu.
Ale nebudu hanit, Jawa bylo pro mne relativně levné řešení jak se dostat do jedné stopy a odjeli jsme spolu několik sezón, než naše přátelství ukončila vážná nemoc.
Byla to dobrá zkušenost a jsem za roky s Jawou rád.

Targus
Targus napsal 28.08.23 v 09:48 10b.

No, dnes bych řekl, že vážnou nemocí už bylo to pořízení Jawy!

Samozřejmě, že to tak nemyslím, tehdy byla jiná doba, než je dnes.
Nicméně, kdykoli narazím na vlastníka 639, cloumá mnou lítost nad dalším zmařeným životem!

A popřeji pevné zdraví a jiný stroj, který bude úspěšně suplovat poěšení z jízdy na Jawě.