TMEC Betka (2010)

Vlastník Ossi5
Vloženo 10.9.2023
Aktualizováno 10.9.2023

Motorku jsem zdědil po tátovi, ten na ní stihl najet pouhých 200 km. Od podzimu 2013 stála zarovnaná v garáži. Zprovoznil jsem ji před měsícem (i když jsem o tom uvažoval již dlouho před tím) , 28.srpna technická bez jediné závady, 6.září přepis.

První dojmy - Na "malorážkách" jsem jezdil již před více než 40 lety - pařez, 05-ka, mustang. Na Betce se mi líbí čtyřdobý motor, není potřeba se starat o olej do benzínu a zvuk taky nemá chybu.

Motorku bych doporučil pro - Doporučil bych Betku začínajícím jezdcům, kteří chtějí řadit. Navíc lze motor upravit na vyšší obsah tuning sadou. Dále pro starší lidi, kteří nechtějí skútr.

Doplňky na motorce - Namontoval jse na nosič kufr na helmu. Místo "krabicoidního" tachometru přijde tacho s otáčkoměrem ze Shineraye včetně indikace zařazené rychlosti. Dále mám objednánu USB zásuvku s voltmetrem palubní sítě a LED světla pro denní svícení (andělské oči) s dálkovými čočkovými reflektory.

Zatím jsem najezdil 400 km, po prvním projetí výměna oleje. Motor se záběhem pěkně uvolňuje, nyní jede Betka okolo sedmdesátky (podle radarů, tachometr je velký optimista, ukazuje pomalu 90). A to i při mé váze 120 kg. Zajíždět hodlám zhruba ještě 500 km, mezitím druhá výměna oleje. Na rozdíl od některých uživatelů si na brzdy nestěžuji, Betka brzdí docela dobře a navíc se dá, na rozdíl od dvoutaktů, brzdit i motorem při ubrání plynu. Rám Betky by mohl být tužší, při vyšší rychlosti se trochu vlní. Mínusem je malá nádrž včetně "pidi" rezervy paliva. Plusem je startér a elektrika 12 V. Zatím jsem musel zakoupit nový akumulátor a díky biopřímesím v benzínu i nový karburátor s palivovým kohoutem. Stará karburace byla totálně zanesená svinstvem ze starého benzínu, nepomohla ani ultrazvuková čistička. Ulomila se páčka sytiče, při startu přidržím klapku přímo na karburátoru. Zrcátka se uvolňovala v závitu, pomohlo protažení závitu o půl centimetru a kontramatka zespodu. Jinak se zatím další závady neprojevily.
Na Betce jezdím do práce (cesta tam a zpět 46 km) a po okolí po různých "couračkách", kdy se nevyplatí tahat auto. Uvažuji i o delších výjezdech nrjen po okolí.

SLAY
SLAY napsal 17.09.23 v 13:03 10b.

dost dobrý
Mám jeden dotaz ,táta Betku dával do kupy od letošního jara ,no aby se v důchodu nenudil Nemáš náhodou elektrické schéma ? Nějak zlobí startér a nemůžeme to absolutně sehnat.
DÍK

callowsick
callowsick napsal 14.09.23 v 19:17 10b.

Malý motorky jsou největší svoboda

chipman
chipman napsal 13.09.23 v 19:11 10b.

Pěkná a ať dobře slouží ?

elvis78
elvis78 napsal 10.09.23 v 14:33 10b.

pěkná Betka, ty kulatý budíky budou super