Yamaha TDM 900 (2002)

Vlastník AttilaSlovakia
Vloženo 20.9.2023
Aktualizováno 24.9.2023

Praktickosť a spoľahlivosť. Nič iné ma ohľadom nej nenapadá. Moc pekná nie je ;)

První dojmy - V dobe keď som túto TDMku kupoval som už bol 2 roky bez motorky. Kvôli stavne rodinného domu som sa v roku 2021 vzdal mojej GSX1100G. Po dokončení domu v roku 2023 som sa rozhodol opäť nasedlať na dve kolesá. Kúpa TDM900 bolo výrazne rozhodnutie hlavou a nie srdcom.

Motorku bych doporučil pro - Nenáročných turistov ktorí očakávajú hlavne spoľahlivosť a jednoduchosť

Doplňky na motorce - Centrálny stojan, 3 kufre GIVI, prídavné svetlá, vyššie plexi, padací rám, gélové sedadlo

Motorku som kúpil v marci 2023. Chcel som už jazdiť, bola v ponuke za celkom slušnú cenu a hlavne s plnou výbavou 3kifre GIVI, centrálny stojan, padacie rámy, nové gumy, prídavné svetlá a bola aj vizuálne a technický v slušnom stave.
S predávajúcim sa aj dalo na cene ešte dohodnúť takže nebolo o čom. Okamžite cestou domov som motorku odovzdal môjmu servisakovi ktorý sa pustil do preventívneho "veľkého servisu." Nastavenie ventilov, prečistenie a synchronizácia vstrekovania, nové sviečky, nový vzduchový filter, predošlý majiteľ mi dal pri kúpe ešte aj novu nerozbalenu OEM rozvodovu reťaz ktorú sme tam preventívne vymenili pretože pôvodna v motore už bola pomaly na konci životnosti.
Bohužiaľ po tom prišlo emotívne vytriezvenie, po prvej jazde cca.400km som dospel k záveru, že charakteristika radového dvojvalca je úplne mimo môjho očakávania. Celý život som vlastnil "veľké" štvorvalce a kvôli tomu som bol zvyknutý na hladký chod, vysoký krútiaci moment už od spodu.
Je síce pravdou, že za túto sezónu 2023 som najazdil takmer 7000 spokojných kilometrov. Dali sme 4 dňový trip po ČR (1900km) a taktiež Rumunsko Transalpinu (2000km) k uplnej spokojnosti. Ale stále som sa nevedel spriateliť s charakterom dvojvalca. Chýba mi uhladenosť a "spodok."
Do 4000ot/min to nejde a kašle to. Nad 4000ot/min sa to už začína zkultivovať a nad 5000ot už to aj pekne ťahá. Proste keď chce človek plynule jazdiť tak musí držať otáčky neustale okolo 5000ot. Proste typický radový dvojvalec.
Ale sú tu jednoznačne aj veľmi silné pozitíva.
Vynikajúca spoľahlivosť a odolnosť. 7000km absolútne žiadne technické problémy, minimálna spotreba oleja, možno len nejakých 0,5dcl na 7000km. Taktiež veľmi príjemna spotreba. V Rumunsku na rovine keď som jazdil sám tak som jazdil spotrebu 4,1-4.4l/100km. Aj keď sme jazdili s priateľkou tak som nemal spotrebu nad 5.2l/100km. Je to naozaj motorka ktorú kúpi prakticky zmýšľajúci človek. Zainvestuje do servisu a potom už len vkuse jazdí, jazdí, jazdí a jazdí... Momentálne je motorka na predaj. Koniec koncov neľutujem jej kúpu pretože mi verne a spolahlivo slúžila, len mi bohužiaľ nikdy "nerozprudila krv v žilách" a nechala mi chladné emócie. Pýtam sa "Jazda na motorke by nemala byť hlavne o emóciach?"

Vladounreal
Vladounreal napsal 23.09.23 v 08:22

pěkný spolehlivý bike , tak ať slouží jen k radosti