Derbi X-Treme 50SM (2007)

Vlastník RokyNO
Vloženo 12.12.2023
Aktualizováno 9.5.2024

Derbi Senda SM 50 X-Treme v pôvodnom zachovalom stave s maximálkou okolo 90 km/h nádherný sen pre 15 ročných :D Ja už mám síce 18 ale ako prvá motorka splnila všetko čo som očakával :)

První dojmy - Extrém ! Motorka bola ľahká (cca 90kg) dobre sa ovládala mala dobré dávkovanie plynu a hneď sme sa vžili do seba jediná vec čo ma trochu sklamala bola, že na 6 prevodovom stupni má motorka chabú silu ale na to že je to 50ccm tak to ide perfektne žiadne ďalšie chybičky som nenašiel.

Motorku bych doporučil pro - Začínajúci, Enduro a Cross fanúšikovia, a asi každého kto má okolo 15/16 rokov

Takúto motorku by som dal svojmu synovi alebo dcére. Je dobre vyvážená takže aj keď váži 90kg dokáže s ňou pohnúť úplne každý. Vec ktorá je trochu problém motorka nemá origo cestné gumy ale také lacnejšie enduro čo spôsobuje trochu horšie jazdenie zatáčkami ale nieje to nič na čo sa nedá zvyknúť samozrejme je to enduro takže na ceste to dokonalé nebude. Na druhú stranu v teréne drží celá motorka znateľne lepšie aj keď jej malé drapáky vás dostavajú do častých nečakaných šmykov, ktorým sa ale dá predísť ale je to súčasť tohto športu aj keby som mal tie najlepšie pneu :) Čo sa týka brzdového systému je dostatočný nato aby ste včas dokázali zastaviť a prežiť to záleží od rýchlosti a vzdialenosti, páčky sú krásne plynulé takže nieje problém. Keď už ale idete na motorke dvaja je to poznať pokiaľ je to len po meste v pohode ale mimo mesta odporúčam jazdu len v jednom je to tak bezpečnejšie hlavne kvôli nervóznym vodičom, ktorým vadí že na ceste kde je 90 idete vy 75. Uložný priestor je slabota a preto na nejaké náradie a veci budete musieť nosiť ruksak alebo si dokúpiť navyše batožinové boxy. Čo sa týka spotreby : Lesy, polia, lúky (okolo 9l), Cesta (okolo 7l). Motorku vlastním pár mesiacov a zatiaľ neboli žiadne problémy vždy naštartuje na drnc a dostane ma tam kde potrebujem aj keď jej občas poriadne nakladám XD. Posledná vec ktorú by som chcel spomenúť cestovanie na dlhšie trasy, dá sa to ale cca po 2-3 hodinách vás už bude pravdepodobne bolieť zadok. Takže sa to dá ale výhodnejšie je robiť kratšie výlety ako niekoľko dňové expedície.

Updata k spotrebe neviem čo sa zmenilo ale momentálne sa drží spotreba okolo 5l a je jedno či sa jazdia lesy / polia alebo asfalt

RokyNO
RokyNO napsal 13.12.23 v 19:20

K tej spotrebe nieje to úplne presné keď som si ju kúpil tak som jazdil na nej každý deň dosť veľa a hlavne dlhé strme kopce môže to byť aj tým alebo je v nej niečo zle. Keby sa mi podarilo niečo zistiť nové tak dám vedieť

elvis78
elvis78 napsal 13.12.23 v 14:26 10b.

Super stroj

hruso25
hruso25 napsal 13.12.23 v 11:10 10b.

Ono ten agregát Minerelli am6 je poriadný čertík. A dvojnásobne to platí pri porovnaní so Simsonom. Dúfam, že to to nebude čítať môj simson.
Mám trošku upraveného Simsona. Jeho priemerná spotreba je baj očko cca das 4,5 litra, Hravo sa vyrovná JAWE 350.

Keby bol motor am6 upravený a bol by v ňom KIT 70 aj tak tých 9 litrov je moc. Ale to nie je podstatné. Hlavne, že je s ním plno zábavy.

pali3x
pali3x napsal 13.12.23 v 07:43 10b.

Pekná motorka, len ma zaráža spotreba: "Lesy, polia, lúky (okolo 9l), Cesta (okolo 7l).
Za to by sa "nehanbila" ani motorka s 20x väčším objemom (pri značne vyššej "dynamike"), alebo "pomerne" výkonné auto (=dnes také normálne 100+ kW). Na druhej strane, 50 ccm ide často na plný výkon.

Z pohľadu spotreby je to dosť nevhodná motorka pre mladého "jedinca", ktorý ešte nezarába. Tak cca 2 l/100km, ako má Honda PCX by bola primeraná spotreba

Nebolo na tej motorke niečo zlé? (Minule tu niekto písal o Simsone a tej vraj jazdil za cca 1,8 litra??) Máte spotrebu spočítanú správne ???