Jawa 350/639 Chopper (1997)

Vlastník MatyxCZ
Vloženo 30.5.2010
Aktualizováno 30.5.2010

Moje první motorka, líná, pomalá, vzdorovitá, smrdutá, ale byla první a v 17 letech jsem si nic lepšího ani nedokázal představit. Absolvoval jsem s ní spoustu skvělých, spokojených i těch vzteklých kilometrů a to se nezapomíná.

Tenhle stroj asi netřeba představovat, prostě mírně předělaná třiapůle, bezkontaktní zapalování, bez OilMasteru, takže klasický dvoutakt s mizerným výkonem a nezapomenutelným odérem i zvukem.
Koupena nová (rodiče tehdy trvali na nové a dali limit 30k (30k jsem našetřil na brigádách za 2 roky), a do 60k to tehdy byla jediná nová motorka co tak i jakž takž vypadala.

Užil jsem si s ní i tři položení, padací rámy byly v tomto k nezaplacení. Jinak jsem od začátku měl problémy se svíčkami, když se tabulkově správně nastavila směs, tak se uchcávaly v oleji, stačilo pár stovek kilometrů a najednou začal vynechávat válec, kouřit, škytat a bylo to.
Pak se mi ji podařilo uvařit a to v létě při tachometrových 160km na dálnici ve dvou s bagáží, což ani nechápu jak se mi mohlo podařit.

Najel jsem s ní 15000km, problém se svíčkami a směsí obecně jsem vyřešil tak, že jsem sehnal speciální olej pro vysokootáčkové silniční dvoutakty, který se narozdíl od předepsaných 1:30 až 1:50 (dle typu oleje) dal míchat až 1:90. Následné nastavení směsi způsobilo i nárůst výkonu a bohužel nejspíš změnu tlaků a dalších parametrů, což vyústilo poruchy v podobě těsnění pod hlavou které tu hlavu částečně opustilo. Asi nikdy nezapomenu na tu jízdu domů, kdy jsem musel nechat pravou nohu na padačce aby mi hořící olejové cucky nezapálily kaťata .

I přes děsné jízdní vlastnosti, minimální výkon a věčně přítomný modrý oblak to byl příjemný způsob jak se dopravovat. Posez pohodlný, ovládání čitelné a nezáludné, přední kotoučovka na tu úzkou gumu dostačující, a za příjemného brblání byly středně dlouhé přesuny s brašnami směr koncert pod širákem v 70-90kmh po okreskách moc příjemné.

MatyxCZ
MatyxCZ napsal 31.05.10 v 22:31

No jo, přiznávám že jsem s ní tehdy vyváděl doslova psí kusy, takže jsem tomu asi taky extra nepomohl, holt mladická nerozvážnost se naplno projevila hned jak mi otrnulo z těch pár koníků. A pravda je, že když ji člověk používal k tomu k čemu byla určeny (tedy pohodové, pomalé projíždky) tak zvlášť za ty peníze neměla konkurenci, a v jednoduchosti byla síla.

Milan1963
Milan1963 napsal 31.05.10 v 17:01

Hezky jsi motorku popsal.Jen se divím těm problémům.Já měl taky novou 350-640 z roku 2003 ,najezdil jsem 15000 km a bez jediného problému.Pak jsem ji prodal,koupil 650,ale to už není ono.Na Jawu 350 640 se nedá zapomenout a její jízdní vlastnosti jen a jen chválit.Ale i tak-a jedině Jawě-10 bodů.