Jawa 90 Cross/Trail (1970)

Vlastník Ctenar
Vloženo 19.10.2012
Aktualizováno 19.10.2012

Motorka, kterou jsem kdysi měl a teď jsem se k ní vrátil.

První dojmy - Seřízená jede velmi pěkně a dokáže vyloudit úsměv na tváři řidiče (co si myslí okolí neřeším).

Motorku bych doporučil pro - Tuto motorku bych doporučil těm, kdo mají vztah k motocyklům Jawa a nerozhází je tu a tam použít hlavu a šroubovák.

Prodána byla jako nová 10.6. 1971 do RD Jeseník n.p., závod Rýmařov. Poté ještě vystřídala další tři majitele, než jsem ji v roce 2010 koupil.
Popravdě kupoval jsem ji pro syna, kterému bylo 16 let a moc chtěl motorku. V té době se mu líbily starší motorky, dokonce jsme se byli dívat na starou kulatou Jawu 125/355. To ale nevyšlo (prasklý rám), tak jsme pořídily tuhle "krásku". Jelikož ve stavu po koupi byla neprovozovatelná (viz. poslední foto), motorku jsem z větší části zrepasoval. Jenže stačilo, aby milá devadesátka dvakrát dojela "tak tak" a synek rázem ze starších motorek vystřízlivěl.
Takže motorku čekala tentokrát kompletní renovace, při které jsem se naučil nenávidět některé prodejce na Aukru. To, jak dokázali nafotit zcela nepoužitelnou věc tak, že vypadala opravdu pěkně a popisek byl "Stav dle foto" bylo svým způsobem obdivuhodné, akorát mě to stálo neuvěřitelnou spoustu peněz.
S přibývajícími zkušenostmi a ubývající finanční rezervou jsem po dvou letech konečně dostal motorku do stavu, ve kterém si troufám ji vám ukázat.
Během renovace jsem se řídil filozofií, co lze zachránit tak zachránit a nechat původní. Takže si troufám říci, že až na manžety tlumičů, ráfky kol, výplet a výfuk je vše originál. Byl by i výfuk, ale dal jsem jej pochromovat a bohužel zaplatil předem, abych těch 200 km nemusel jezdit znovu s tím, že mi bude výfuk poslán poštou (předchozí zkušenosti jsem měl vcelku dobré). Je tomu již rok a půl a stále nemám (a asi už ani mít nikdy nebudu) výfuk ani peníze.

Při renovaci mi opravdu pomohlo několik kamarádů, takže brácho, Petře a Honzo díky.

Největší poděkování patří samozřejmě manželce. Ta se se mnou totiž nerozvedla, ani když jsem trošičku přestavěl dětský pokojíček a motorku skládal tam. Bydlíme totiž v paneláku a renovace normálně probíhala ve sklepní kóji. No a při kompletaci, abych na to pořádně viděl, tohle byla jediná možnost.

Donald
Donald napsal 13.03.15 v 18:49

Klobouk dolů, obdivuji se vám! Vím, co je devadesátka z Povážských strojíren. Měl jsem nového Roadstera a rád jsem se ho zbavil po 1500 km, prostě hrůza. Nekvalita, kam se podíváš. Ale nejela špatně.

Panzermeier
Panzermeier napsal 26.01.14 v 09:21

Čumím a chválím. Pěkná

lionLH
lionLH napsal 05.01.14 v 09:17 10b.

Krásně zrenovovaná Tuhle motorku jsem kdysi koupil nepojízdnou, nikdo to neuměl v té době opravit Celou jsem ji předělal na "enduro" , v 80 letech úspěšně konkurovala i těžkým 350kám. Jak jsem šel na vojnu tak jsem ji prodal , byl to na svou dobu revoluční stroj - sání kotoučovým šoupátkem... Přeju ať spolehlivě slouží

Aciaci12
Aciaci12 napsal 21.11.13 v 12:12

Máš ji krásnou,je vidět,že jsi do renovace vložil nejen peníze,čas ale i velký kus srdce.Výsledek je "top".Ale aby jsi nezpychl dovoluji si poznamenat,že na originále byl na nádrži ten prolis vybarven barvou slonové kosti se zlatou linkou a pneumatika na předním kole je z Roadstru,nebo je jiná.Pôvodní byla stejná jako vzadu.Moc gratuluji a máš 10 bodú.

MotodědekTonda
MotodědekTonda napsal 26.08.13 v 23:15

Nádhernej kousek máš to za 10.Taky ji mám asi před 20ti lety jsem ji šoup do stodoly a nyní jsem dělal pořádek tak jsem ji tam našel.Když jsem ji ukládal k dlouhému spánku tak normálně jezdila ale teď nehodí jiskru.Musím nafotit a dát jí sem.