Téma: vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek
 
20.4.2024 v 22:54
Premysleli jste někdy nad tím, ze ještě par stovek let zpátky to vypadalo úplně jinak a ted každý zna tri cizi jazyky, ma alespoň základní znalosti z matematiky, dějepisu, zeměpisu, člověk se musi vyznat v tech internetech, musi umet strasne moc manuálních věci, musi znat zakony, jak se platí dane, porad řeši finance, aktuality ve svete a jine blbosti.

Neni to najednou strasny sok pro lidsky mozek?

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 13:34 | Nahoru | #1
Edien> Možná, že demokracie je nejvyspělejší forma společnosti, ale ve svém optimismu zapomínáš na jedno. Veškeré moderní filosofie (od Nietzscheho dál) naprosto systematicky popírají a rozvracejí jakýkoli smysl existence a relativizují všechny hodnoty. Ale takto se žít nedá - každý člověk nutně potřebuje mít ve svém myšlení, ve svém životě, ve své společnosti něco absolutního. Jakýsi "pevný bod" v existenci a východisko. Tato potřeba je nedílnou součástí lidské přirozenosti. Zároveň tento "pevný bod" funguje jako jednotící prvek společnosti. Pro věřící je to Bůh, pro ostatní třeba nějaká filosofie, pro mnoho lidí bohužel také moderní formy modloslužby (např. klima, práce, peníze/majetek).
Průšvih demokratické společnosti je v tom, že žádný společný jednotící prvek nemá. Je roztříštěná na jednotlivce, případně menší skupiny podobně smýšlejících lidí, které se s ostatními skupinami neshodnou ani v nejzákladnějších morálních a filosofických otázkách. Drtivou měrou k tomuto rozdělení přispívají sociální sítě, které vytvářejí tzv. echo chambery. V nich lidé komunikují jen s podobně smýšlejícími, utvrzují se navzájem ve svých postojích a ztrácejí schopnost dialogu s ostatními. Postoj k lidem s protichůdnými postoji je dvojí: buď fanatická nenávist, anebo žádný kontakt.
A protože v demokracii rozhoduje většina, tak v každé demokratické společnosti existuje vždy někdo, kdo je nucen žít v rozporu se svým přesvědčením. (A je-li příležitost, lehce se s takového člověka může stát nepřítel.)
Jako čistě hypotetické řešení mě napadá budoucí rozdělení světa na státy, nikoli podle národů a jazyků, ale podle zastávaných klíčových hodnot. Pokud by k tomu mělo dojít demokraticky (získáním většiny pro daný hodnotový proud v dané zemi a postupným stěhováním obyvatelstva - což se dělo a děje vždycky), byl by to běh na x století.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 18:40 | Nahoru | #2
WildOne> Jednotící prvek (pevný bod ) lidí žijících v demokracii je právě ta demokracie. V ní si pak každý může svobodně vyznávat jakoukoliv filozofii a najít vlastní smysl...

Naposledy editováno 27.04.2024 18:43:07

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 23:24 | Nahoru | #3

WildOne píše: Veškeré moderní filosofie (od Nietzscheho dál) naprosto systematicky popírají a rozvracejí jakýkoli smysl existence a relativizují všechny hodnoty.



Neboli nihilismus. O těchto tématech dokáže dobře vykládat Jordan Peterson.

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist