globalmoto_duben_nolan




Redakční Honda Africa Twin a poslední tango v blátě

V loňské sezoně se nám v garáži zabydlela Honda Africa Twin Adventure Sports a dá se říct, že nám dělala společnost od zimy do zimy. Když jsem si ji za redakci v prosinci roku 2019 přebíral, byla pěkná rákoska a ještě teď mám husinu jak pralinky. Jenže znáte to, chuť si na nové motorce trošku vrknout bývá veliká, takže i za cenu chřipčičky nějaký ten kilometr dáte. Rok se s rokem sešel a Afriku jsem jel vrátit se zhruba deseti tisíci kilometry a slzou v oku.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Během sezony jsme se na Africe svezli víceméně všichni v redakci a protáhli ji na silnici i v terénu, ale postavili také proti konkurenci. Tady je asi zbytečný dodávat, že jsme zažili spoustu skvělých okamžiků a legrace a každý jsme si ji užili po svém. Po osmi tisících kilometrech jsme hodili do placu souhrn dojmů a zkušeností, o nich se můžete dočíst více v tomto článku. Nyní je čas na poslední video ze svezení na rozloučenou, natočené jen pár hodin před definitivním vrácením. Také tenkrát byla zima, ale protože většina času patřila blbnutí v terénu, bylo někdy horko až moc.

Asi bych se opakoval, kdybych se tu znovu rozepisoval o dojmech a zkušenostech s „velkou“ Afrikou, takže jen shrnu to, co mě na ní bavilo, co mě štvalo a co by Japonci mohli vyřešit jinak. Asi nejvíc mě rozčilovalo zdlouhavé načítání displeje a nutnost potvrzení jistých informací před každou jízdou. Ano, mohl jsem vyrazit hned a na políčko "OK" ťuknout až za jízdy, ale pokud jsem potřeboval něco nastavovat, tak jsem si musel na otevření "meníčka" počkat. Právě z toho důvodu jsem si motorku při kratších zastávkách vypínal jenom kolébkou a klíček nechával zapnutý. Jedině to mi zaručilo, že mašina zůstala v posledním nastavení. Přesně tohle bylo důležité hlavně v terénu, kde jsem potřeboval fungovat s vypnutou kontrolou trakce a ABS. Mimochodem, dva režimy "user", pod které si můžete navolit vlastní nastavení mašiny, například pro terén a pro silnici, jsou hodně chytrým řešením a zaslouží palec nahoru. Jen škoda, že neskousnou vypnutou trakci a ABS po vypnutí klíčkem.

Sami asi dobře víte, že kontrola trakce i na nejnižší stupeň zásahu není na sypkém výjezdu ničím příjemným a zastavení uprostřed delšího příkrého kopce může znamenat minimálně pár horkých chvilek, v horším případě pěkných pár kotrmelců. To ale s těžkým a drahým cesťákem zrovna nechcete. Ano, už dávno jsem se smířil s tím, že existují různé „euro bezpečnostní“ předpisy, ale nějaký terénní režim by si Afrika rozhodně zasloužila a myslím, že by si ho dokázala obhájit. Vlastně by stačilo samostatné tlačítko pro TC i ABS jako tomu bylo u předchozí generace, kdy se elektronika dala vypnout i za jízdy. Sakra, tohle řešení ji vzít neměli! Pokud bych něco nepotřeboval a klidně oželel, byl by to elektronický pomocník „anti wheelie“ který mi připadá u této kategorie mašin celkem zbytečný, na rozdíl od zmíněné kontroly trakce, která za určitých okolností smysl má. Nový displej zaslouží palec nahoru, to je jasná věc a nezbývá mi než připomenout, že je dobře čitelný a umí „propsat“ zobrazení displeje telefonu. Co je ovšem na draka, to je fakt, že konektivita u dvacítkového modelu funguje pouze s iPhony a majitelé Androidů mají smolíka. To se ale naštěstí změní a ani Android nezůstane mimo hru. Ovládání skrz tlačítka na levém řídítku se může v začátcích tvářit dost složitě, ale poměrně rychle se na to dá zvyknout a funkce motorky celkem rychle ovládat samozřejmě. Co se mi osvědčilo ve tmě, je přisvěcování do zatáček, které zaslouží velkou pochvalu, protože je dobře vidět poměrně velký rozsah okolí. 

U „velké“ Afriky je plexi štítek několikanásobně větší než u standardní „eljedničky“ a navíc se dá nastavovat v několika polohách. Pokud by bylo na mně, bral bych ho o pár čísel nižší, protože by tak více vyhovoval ježdění v terénu a taky bych na silnici při své výšce 172 centimetrů nekoukal skrz jeho horní hranu. Sedlo v nižší poloze v kombinaci s vysokým štítkem je pro mé proporce úplně mimo mísu. To ale neplatí v terénu, protože tam je nižší poloha sedla přínosem pro všechny menší postavy. Díky tomu se přeci jen maličko eliminuje pád na krátkou nohu, který si v terénu odbyl snad každý a dost možná za něj sklidil velké ovace přihlížejících. Dá se říct, že dvě polohy sedla jsou u cestovních endur standardem a je moc dobře, že to tak má i Afrika. Oproti předchozímu ATASu je sedlo poslední generace užší a nižší, což mi vyhovuje, ovšem jiný pohled na věc mají vyšší motorkáři, kterým prý vyhovovala vyšší stavba předchozí generace o chlup víc.

Když už jsme u té krátké nohy a občasného zalehnutí, dost mě mrzí, že Honda ustoupila od sériových padáků, které sice nebyly nejfortelnější, ale prostě tam byly a to se počítá. Za mě by je mašiny takové kategorie měly mít v sérii, a to i za cenu nějakého kilíčka navíc, podobně jako madla za sedlem spolujezdce. Naopak velice kladně hodnotím řešení šroubované podsedlovky, kterou jsem u první generace postrádal a myslím, že leckdy jednodílný rám dokázal udělat vrásky na čele. Každému, kdo se rád v sedle Afriky vydá do terénu, doporučuji sériové stupačky vyměnit za rozměrnější offroadové, které při konfiguraci motorky nestojí nepřiměřenou raketu a o jejich přínosu nemá cenu dále polemizovat. Nevím, jak vy, ale já mám rád centrální stojan a také ten je příplatkovou výbavou. Koneckonců, naše redakční Africa Twin všechny jmenované doplňky dostala ve druhé vlně a já je musím jenom doporučit a třeba upřednostnit před investicí za otevřený výfuk, protože Afrika už v sérii vyzpěvuje naprosto famózně. Na druhou stranu chápu, že se nějaké to kilíčko dokáže nadstandardním výfukem smáznout a vyvážit tím třeba plusová kila za zmíněný padací rám nebo centrální stojan. Sériový chránič pod motorem mi přijde velice dobrý a vždycky odvedl, co měl, takže po této stránce bych nic neměnil vůbec nic, a to platí také o bezdušových kolech v plnotučných offroadových rozměrech 21“/18“.

Nemá cenu si namlouvat, že Africa Twin Adventure Sports je cestovním endurem s většími blátivými ambicemi, ale je fakt, že pokud se obuje do rozumných pneumatik, dá se s ní vyblbnout v terénu hodně kvalitně a projede toho víc, než by si člověk myslel. Už proto jsem si jist, že normální cestování po šotolinách a polních cestách zvládne Afrika na pohodu a v maximálním komfortu bez jakýchkoliv problémů. Redakční Honda byla ve verzi L4, což znamená adaptivní podvozek Showa EERA, který se umí v mžiku přizpůsobit situaci, povrchu i zatížení. Pojedete sólo, pojedete ve dvou, anebo si mašinu naložíte bagáží? Není problém, stačí pár kliknutí a motorka je připravena. Když se dívám zpátky, tak jsem drtivou většinu kilometrů najezdil v tvrdším nastavení podvozku Hard, které mi sedělo na silnici i v terénu a dokonce můžu říct, že v terénu víc než režim Offroad. Terénní režim mi při větším kvapíku a skocích přišel o něco měkčí, než jsem si přál. Každopádně při normálním volnějším tempu v lehčím terénu nabídl požadované pohodlí a věřím, že pro turistické tempo například po polních cestách a šotolinách, bude ideální. Pokud tedy někdo hodně cestuje se spolujezdcem a bagáží, ale zároveň motorku používá často také sólo při každodenním dojíždění, má smysl do elektronického podvozku investovat. Je pohodlný a nastavení pro různé zatížení a situace je hotovo vcukuletu.

Samotné jízdní vlastnosti Afriky jsou hodně slušné a není vlastně nic, co by mě štvalo a co bych si dovedl představit lépe. Naopak, Africa Twin dovolí svižné svezení a o tom jsem se přesvědčil třeba na okruhu v Písku nebo při ježdění po okreskách po celé republice. Myslím si, že jízdní vlastnosti a jednoduchá ovladatelnost patří mezi její nejlepší vlastnosti a kdo se svezl, asi se mnou bude souhlasit. Jasně, při jízdě lze vnímat větší stavbu a vyšší hmotnost, tak to prostě je, nicméně na takhle velkou motorku se výborně řídí a jeden by neřekl, že jede na mašině s tak vysokými zdvihy a předním jednadvacítkovým kolem. Větší jedenáctkový motor přišel na scénu právě s touto poslední generací a za mě je to určitě krok kupředu. Kromě toho, že jedenáctkový motor pomohl splnit předpisy Euro 5, pomohl hlavně pocitu na plynu. Zkrátka dvacítková Afrika je živější a pružnější už od nízkých otáček a to se mi líbí. S větší chutí jde za plynem, což je přínosem třeba při předjíždění s plně naloženou motorkou, ale zrovna tak při blbnutí v terénu, kde si jde plynem lépe řídit průjezdy zatáček driftem nebo výjezdy prudších kopců. Rozdíl je oproti předchozímu litru znát a kdo měl možnost vyzkoušet, asi mi dá za pravdu.

Když to vezmu kolem a kolem, tak bych Africu Twin Adventure Sports na elektronickém pérování doporučil každému, kdo chce pohodlnou universální cestovní mašinu, která si poradí jak s asfaltem, tak s terénem a je fuk, jestli bude jezdit na delší výlety sám nebo ve dvou. Takové předpoklady má „velká“ Afrika víc než dobré a nejlepším argumentem je například pohodlná vzpřímená jízdní pozice, dobrá ochrana jezdce, vyšší zdvihy elektronického pérování, bezdušová kola rozměrů 21“/18“, větší objem nádrže, tempomat, vyhřívané rukojeti nebo pružný motor a opravdu výborné jízdní vlastnosti. Benefity elektronického pérování Showa EERA ocení hlavně ten, kdo najezdí zhruba půlku času sám a půlku se spolujezdcem nebo bagáží, což znamená časté přenastavování předpětí zadního tlumiče, ale i charakteristiky odpružení.

Nastavení elektronického pérování je velice jednoduché a vlastně záležitostí okamžiku. Když už jsem zmínil bagáž, tak Honda nabízí plastové či kovové kufry a z vlastní zkušenosti musím doporučit ty kovové, které se mi dobře na motorku připevňovaly a vyhovovaly mi také horním plněním. Africa Twin vsadila na offroadové rozměry kol, také z tohoto pohledu je o něco více použitelnější v terénu. Je to hlavně o jezdci, do čeho se pustí a co si dovolí, protože ona toho dokáže dost. Už proto bych vůbec neváhal a okamžitě bych jí dopřál pořádné padací rámy a zvážil bych investici do lepších bástrů s kovovou výztuhou. Myslím, že Honda tímto modelem našla rozumnou rovnováhu mezi cestovním a sportovním cestovním endurem a s troškou nadsázky se klidně dá říct, že z pohledu využití a předpokladů leží někde mezi více offroadově zaměřenou KTM Adventure 1290 R a více cestovně střiženým BMW R 1250 GS.

V závěru se musím omluvit za kvalitu fotek a videa z posledního svezení. Afriku jsem totiž původně naložil na vlek a "jenom" ji vezl vrátit...jenže to se nakonec trošku zvrtlo. Chuť byla silnější a poslednímu vrknutí na rozloučenou holt nešlo odolat. Dvakrát jsem nemusel přemlouvat ani Míru Lisého, a tak jsme spolu ještě Afričanky prohnali a při té příležitosti něco spontánně natočili a vyfotili.

Odkazy na články s redakční Africou Twin Adventure Sports

Informace o redaktorovi

Vláďa Novotný (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 173 cm
Honza Zajíček - (Odebírat články autora)

Autoři článku obdrželi prémie 60 Kč od 6 uživatelů.
Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
adae přispěl 10 Kč
TRA přispěl 10 Kč
nikod přispěl 10 Kč
nobady přispěl 10 Kč
IvanDvoutakťák přispěl 10 Kč
boutom přispěl 10 Kč
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):



TOPlist