SYM MaxSym 400 (2013)

Vlastník rastopaz
Vloženo 12.9.2018
Aktualizováno 7.7.2021

velka, pohodlna, oproti Joyride ma ABS, čo je hlavný dôvod výmeny skutra

Motorka koupena od sukromna osoba - obhliadka, skusobna jazda aj predaj bol ustretový

SYM Joymax 300: lacnejsi v ponuke bol maxsym

První dojmy - konecne natiahnem nohy, uzke gripy, za slnka na digitalnom paneli nic nevidim a strasne trase

Motorku bych doporučil pro - pre zdatnejšieho jazdca, skuter je na manipuláciu ťažší. a nie je vhodný prednostne len na mestské používanie, kvôli svojej mohutnosti.

Doplňky na motorce - zatiaľ nič, keď doplním výbavu, dám info.
13.9.2018 deflektor vysoky cca 10 cm
24.9.2018 tucano urbano termoscud, ziskana od byvaleho majitela ineho maxsyma, objavené prostredníctvom skupiny maxsym 400/600 na fb. Dakujem.
22.11.2018 termonávleky na riadidlá. už odskúšané, veľmi prospešné k tepelnému komfortu.

Průměrná spotřeba - 3.27 l/100km

chcel som nieco silnejsie, než 125ka, pretože aj moja hmotnosť sa blíži k uvedenej hodnote. ale najdoležitejšia bola požiadavka ABS. keďže manželka súhlasila, ešte som navýšil požiadavku na podsedlový priestor na obe naše prilby. no a potom som si vyberal z inzerátov ten najvýhodnejší pomer medzi cenou a vlastnoťami skútra. Asi sa zvýšia náklady na prevádzku, ale čas ukáže o koľko.

13.9.2018.
Po dni jazdenia, cca 120 km - aj tak na mňa ponad plexi fúka, mal som odložený deflektor, už je namontovaný a pomohlo to. kedže som bol zvyknutý na chránené ruky, asi kupim nove blastre, aj so smerovkami a osadím. zvýšim pohodlie i bezpečnosť. samotná jazda? som prekvapený variátorom, akokeby tam bola automatická prevodovka. drží napr 4500otačok a zrazu otáčky prudko klesnú možno o 500 dolu. ostrejší štart, rozbeh nie je taký plynulý ako u predchádzajuceho joyride. ale to je v mojej ruke. na 125ke som musel viac pridat az sa pohnem z miesta, tu stačí jemnejšia práca s plynom. ešte den a bude všetko OK. o 2 palce vacsie kolesa je super. skutočný rozdiel vo vnimani povrchu vozovky, lahsie a jemnejsie prechádzam nerovnosti. brdzy brzdia a to je hlavne. dalsie postrehy az po dalsom tankovaní "doplna". sam som zvedavy, kolko si to vezme benzinu. neda sa s maxsymom jazdit tak isto ako s joyride, zrýchlenie je razantnejšie, cestovná rýchlost vyssia, obcas vyuzijem dobrého zrýchlenia pri predbiehaní.

25.9.2018
najazdených asi 1500 km. neduhy si viac vsimam, pozitiva akosi automaticky beriem za normalnu vec. ale k veci. osvetlenie nie je uplne ok. tlmene svetla su krátke, pri prepnuti na dialkove sa situácia zlepsi, ale nie je to nic moc. tu maju v SYMe rezervu. motor mi uplne vyhovuje. ved ked prejdes z 9kw na 24kw nemozem sa stazovat. na to mam este jednu dve-sezony cas . zvuk je paradny, pokial sa nezacne motor triast. to je to najhorsie, co mi prekaza. skutocne sa chveje vsetko, plexi drncá, v rukach cítim trasenie. na šťastie po prekonaní určitých otáčok sa všetko umravní a skuter je v pohode. a potom už iba pozitíva. pružnosť motora je taká, že v praxi ju v podstate nevyuzijem. davkovanie plynu je už natrenované a plynulé. po osadení deflektoru je aj cestovanie vyssou rychlostou pohodové. najvacsie prekvapenie bolo po vyjazdení nadrže a 20 l kanistra. prve meranie spotreby sa zastavilo na 3,11 l. bez mucenia priznám, že cesta do prace, 38 km, ide vacsinou po useku s obmedzením na 70 km/h, alebo po menej frekventovanej mestskej ceste s 50 km/h.no mal som tam aj výlet cca 400 km s cca 100 km dialnice. Takuto spotrebu som mal na 125ccm joyride, kým som nevymenil valceky.
osadil som deku termoscud. netusil som, aký bude efekt, ale funguje to k spokojnosti. nefuka na telo, a prichádzajúce teplo cez vetraci otvor od motora tiez napomaha zmierneniu pocitu chladu na nohy.
26.9.2018
dnes ráno 2 stupne, blastre su nevyhnutnost. nohy OK, bunda tiez pomohla zvysku tela, ale na ruky ani zimne rukavice nepomohli. prsty skrehle zimou mam (tak klíčuju pěstí...) no brzdenie nic moc.
2.10. 2018
ráno síce relatívne teplo, ale tma a dážď. nevidel som absolutne nič. išiel som len podľa svetiel vozidla predomnou. ale inak ochrana pred dažďom super. do práce som prišiel relatívne suchý. skúsenosti a pocity po 2 tis. km. jazda je perfektna, ale než sa so skutrom rozbehnem, musím ho dostať z garaže a to sú útrapy. nemám problém s fyzickou silou, ale toto je moc. manipulovať v stiesnených priestoroch s týmto skútrom je pohroma. toto je závažný problém pre mňa a auto, ktoré zdieľa menšiu garaž so skútrom. spotreba je stále perfektná, nečakal som tak nízku. na trasenie som si zvykol a viem ho eliminovať prácou s heftom. trochu uberiem, než sa stroj ukľudní a potom pozvolna zrýchľujem už v relatívnom pokoji. stále si myslím, že zaujemca o tento skúter bude, čo sa týka samotnej jazdy a pohodlia, nadmieru spokojný.

22.11.2018
konečne som sa rozhýbal v doplňaní výbavy. miesto blastrov som sa rozhodol pre navleky na riadidla a ruky. kupil som lacne len neoprenove bez podšívky. šiel som dnes trochu s neistotou, pretože do navlekov som dal len jesenne rukavice z koze a perforované. o to viac bolo moje prekvapenie, ked pri zime cca 3 stupne som sa citil ovela prijemnejsie a teplejsie ako v samotných zimných rukaviciach. takže pre odhodlaných jazdiť v chlade radsej odporúčam návleky a tenke rukavice, než hrube zimne rukavice. inak v tomto pocasi, ked teplota kolise okolo nuly od -2 po +3 stupne sa spotreba zvysila na 3,5 l, jazdenie + - stále rovnaké. funkcia deky a dobrého plexistítu je perfektna, jazdí sa zatial celkom dobre .

10.12.2018
po dlhšej dobe opäť v sedle a je to pohoda, skutočne na chlad sa sťažovať nemožno, navleky na ruky sú fakt OK, včera bolo asi 5 stupnov, jazdil som bez rukavíc. spotreba sa za posledných 350 km zdvihla na 3,6 litra, co je prijateľné. so všetkým som spokojný, ale ked je chlad a plexi je asi trochu krehkejšie mám obavu, ci vydrží tolké otrasy. zatiaľ zvládame

13.3.2019
cez zimu som dal 10000 km a celkom fajn. pocas zimy som jazdil aj pri -10 C, aj za snezenia, dažďa. Všetko som zvládol a stroj tiež. Na jar prisla potreba noveho oleja, brzdovýdh dosticiek a uz sa ozýva aj variátor. resp. valčeky. objednal som puliky. Dnes, zajtra by mali prísť, takže pustím sa do výmeny, aby som cez víkend mohol na dlhšej trase odskúšať. Tak ako u predchádzajúceho skútra (https://www.motorkari.cz/motorka/?mid=113796) tak aj u maxsyma som objednal tazsie valčeky ( 19 gr miesto 15 gr), než aké sú dodané z prvovýroby. uvidím, čo to spôsobí s jazdou, resp. so správaním sa skútra - doplním.

18.3.2019
Valčeky doručené a vymené. keˇže neriešim akceleráciu ani maximálnu rýchlosť, zásadné zmeny som nečakal. Ale..
rozjazd je ľahší, celkovo sa mi zdá, že ide motor na nižšie otáčky. pri 50 km h ide na cca 3000 ot/min. okolo 80 km/h ide okolo 3700 otáčok, čo je asi o 400 menej ako doteraz.hlavný cieľ zníženia otáčok je splnený a uvidím ako sa to prejaví aj na životnosti valčekov aj chodu motora.

17.6.2019
uplynulý týždeň bol o dlhých cestách v rádoch 100ky km. jeden zaťah 420 km, druhý cca 600. ten druhy bol na 2 dni
skuter je uplne v pohode, ano da sa najst aj pohodlnejsie cestovanie, ale aj s maxsymom bolo super. no najvačšie prekvapenie bola spotreba. pri vacšom naháňaní sa som išiel za 3,05 l/100 km, druhý výlet vyslovene predpisovo a na kochačku bol za 2,8 l/100 km. v kufri pod sedlom vidim u SYM rezervu. je nešťastne tvarovaný. ano 2 prilby v pohode, ale vacšie veci sa ťažko ukladajú. a podsedlový priestor bol pomerne prehriaty od motora. no všetko je riešiteľné.

24.9.2019
po roku jazdenia, priemer 3,33 l/100km. takže super. najazdených 25 000 km. za toto obdobie som neriešil žiaden technický problém. vadí mi akurát, že pri výmene olejoveho filtra musím rozobrať aj plastový kryty/podbeh. pri častom rozoberaní som ulomil už 2 uchyty, tak teraz trpnem, kedy bude potrebné riešiť nové uchytenie.

Ročná prestávka v jazdení spôsobená generálkou. najskôr výmena palivového čerpadla. Hoodne nepríjemná záležitosť - 300 eur. aj napriek výmene neboli vo valci potrebné tlaky, došlo k rozobratiu motora. podfukovali ventily a prasknutý piest. komplet výmena, pri tej príležitosti už boli povymieňané takmer všetky možné časti. perlička - variátorový remeň som menil po 60 tis km. ale je to poznať. nový, oveľa širší remeň má za následok, že otáčky motora pri 80 km h sú nižšie. resp. pri 3800 otáčkach (ťažšie slidery od Dr. Pulley, 19 gr) idem takmer 90 km h - tachometrových.

dinli73
dinli73 napsal 12.12.19 v 13:15

aj hotel sa vola Sobota...slovensko je plne peknych oblasti, nepochybne...na skuter sa uz tesi cela rodina, momentalne ho mam totiz pri Nitre, idem v sobotu pren na voziku, dufam ze bude dobre pocasie a neobijem ho s kamienkami...

rastopaz
rastopaz napsal 11.12.19 v 07:12

pisem to priebezne a hlavne preto, ze ked som ja vyberal skuter, boli mi recencie priamych uzívatelov napomocne. mozno pomozem dalsiemu nerozhodnemu ci sym, ale nie.
A ze jazdim aj v zime? jasne. nie som sviatocny skutrista, ze pri prekrasnom pocasi idem na kofolu 200 km a potom plny fb fotiek ako som si krasne zajazdil. ja kazdy den do prace dohromady 75 km. vlak dlho trva, casto meska.

inak velku noc som stravil v sobote v tom hoteli priamo pri rieke. uz neviem ako sa vola. sobota je pekna oblast.

dinli73
dinli73 napsal 10.12.19 v 14:53 10b.

celkom podrobne popisy skusenosti s danou moto, obdiv ze tomu venujes tolko casu...a obdiv ze tolko km dokazes najazdit aj pocas zimnych mesiacoch...

rastopaz
rastopaz napsal 13.09.18 v 07:51

biela je pre mňa pozitívum, aj predchádzajúci skuter bol biely a od symu, aspon nedraždim susedov

mokomido
mokomido napsal 12.09.18 v 22:49 10b.

I Bílá je krásná a obsah akorád na cestování kolem komína i dál.