KTM 1290 Super Duke R (2015)

Vlastník fallen
Vloženo 9.10.2018
Aktualizováno 9.10.2018

The Beast?! Dvouvál, 180 koní, 200 kilo, 290 kmh.

BMW S 1000 R: SuperDuke je zajímavější, unikátnější. BMW bude skvělá a přesná motorka, možná i tabulkově lepší, ale to pro mě nejsou priority. A pro spolujezdce a na delší cesty vypadá Duke líp.

První dojmy - Můj první dvouvál po dvanácti letech! Ale tohle je "dvouvál" - motorem to zas tak nebrzdí a v 8tis. to chytne takový peklo, že vůbec nevíš, co se děje. Na výjezdu přidáte plyn, vesmír vás vdechne do sebe, stromy kolem se rozsypou na čísla z Matrixu, před vámi se objeví tunel jak z Interstellaru a než stihnete mrknout pod tíhou zrychlení tak vás to opět vyflusne před další zatáčkou. Rovinky prostě přestaly existovat.

Motorku bych doporučil pro - To uvidím, ale zatím musím potvrdit, že recenze nelhaly v tom, že ačkoli je v tom motor z Felicie silnější než většina aut na cestách, není to zabijácká motorka. Pokud pravou rukou umíte hýbat plynule, je to "hodná motorka". Co se stane když v 8tis. škubnete na full gas, to je věc druhá.

Doplňky na motorce - Akrapovič výfuk pro SD1290, příjemně hlučný, umí i prásknout, spokojenost. Výhřívané hefty. Určitě jako první věc dokoupím Quickshifter, měl jsem tu možnost s tím motorku zkusit a je to silně návykový, pro tenhle motor kdy je rozpětí 5-9tis. otáček obzvlášť. Taky pořídím ty origo zadní brašny, vypadají super.

Oproti ZEDovi, byť jsem ho měl moc rád, je to technicky úplně jiná liga. Začalo to už když jsem se v létě svezl na 1000XR a zjistil, co dnešní motorky umí. SuperDuke sice není ještě tak vyspělej jako baworák, ale funguje taky skvěle. Pro mojí postavu (186cm) konečně skvělá motorka, vysoký sedlo, řídítka, přitom rovný záda a nohy u sebe, ergonomie paráda. Pocit sucha a bezpečí doplňuje ABS, kontrola trakce a palivový mapy.

Nemám ještě moc najeto, je zima a gumy jsou po smrti, takže jízdní dojmy doplním. I tak zatím famozní brzdy, který naprosto s klidem dávkujete od tady si trošku přibrzdím až po ku*va to jsem přehnal zastavte to někdo. Do čtyř tisíc se to hádá, mezi jedničkou a dvojkou trochu díra, ale to je jen zatím moje nepochopení tý motorky. Překvapila mě špatná ochrana proti větru, než jsem zjistil že tachometr začíná 2xx, takže naopak dost dobrý. Do zatáček to i přes stav pneu padá tak samozřejmě, až jsem skoro zapomněl že je venku podzim. Podvozek jen znuděně zívá a zatím moje tempo přechází naprosto s klidem a maže jakýkoli nerovnosti nebo hady. Na výjezdu přidáte plyn, vesmír vás vdechne do sebe, stromy kolem se rozsypou na čísla z Matrixu, před vámi se objeví tunel jak z Interstellaru a než stihnete mrknout pod tíhou zrychlení tak vás to opět vyflusne před další zatáčkou. Rovinky prostě přestaly existovat.

Koupil jsem to jako funkční sportovní nástroj, se kterým (dle recenzí) je narozdíl od italských krásek příležitostně dá zajet někam dál po Evropě. Tak uvidíme. Každopádně je to pro mě splněný sen - motorka ke který zase mám respekt, jako když mi bylo 15 a bál jsem se na cbr125 dát plnej, motorka která funguje adekvátně době. Něco, co jsem prostě musel zažít, než mi rodičovský povinnosti změní pohled na tyhle nebezpečný radovánky.

Ty bílý kola nic moc, mělo to být ještě dolakovaný na oranžový prvky, ale nestihlo se to. Tak nevím jestli vrátit zpět černou, nebo na to dát oranžově samolepy SUPER DUKE jako se dělá na oranžových kolech.

kain80
kain80 napsal 04.09.21 v 09:02 10b.

nejedlak
nejedlak napsal 02.06.21 v 11:21 10b.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 16.10.18 v 00:42 10b.

pernik92
pernik92 napsal 11.10.18 v 20:54 10b.

Parádní bestie
Nedovedu si ani představit jak musí letět.

Tak hlavně opatrně

Lukamot
Lukamot napsal 11.10.18 v 11:46 10b.

Kola bych dal na černo, jinak by to bylo moc oranž, jinak krásná moto