BSA B44 (1969)

Vlastník zdenekgsxr
Vloženo 24.5.2021
Aktualizováno 27.12.2022

Chtěl jsem motokrosovýho čtyřtakta ze šedesátých a BSA Victor byla jasná volba i když k motokrosu měla motorka v momentě kdy jsem ji koupil daleko.

Motorka koupena od Marian Pilc

První dojmy - první dojem nadšení že vše funguje po tom co moto prošlo velkou přestavbou a trošku zklamání z výkonu motoru přece jen by trochu dravosti navíc motoru neuškodilo, zatím je to spíš hodnej silnej strejda. P.S.8.12.2021- aktualizováno bylo to o dva zuby přečáslý. popsáno v odstavci recenze a Zkušenosti a tady níže grafy kolik přibylo výkonu (modré pole) a krouťáku (žluté pole) po správném načasování. Kurňa co udělají dva zuby?!!.. :-(

Doplňky na motorce - Italské kola Grimeca- mimochodem přední kolo BSA vážilo 15kg a použité kolo Grimeca váží 8,5 MX výfuk koupený z GB a kněmu jsem na míru CNC pilníkem udělal duralový držák , ručně klepané podsedlové kryty, sedlo vlastní výroby ,rychlejší jedničková kola a o hodně kratší sekundární převod a spousta dalších drobných věcí

BSA jsem si vybral jako dostupnou náhradu za podobnou motorku která se mi hrozně líbila , a která mi utekla na bazoši (Triumph TR25) , pro mně naštěstí prodejce Triumpha mi dokázal přes Velkou Louži z Ameriky dovézt tuhle BSA.
Bézu jsem z "Flattracku" kompletně přestavěl pro závody Classic motocrossu - Použité přední vidlice a brýle jsou homemade výroba z devadesátých let.
Pajšl předních tlumičů je z motokrosových vidlic ČZ z konce šedesátých let. oproti původním vidlím úspora hmotnosti a větší zdvih (195mm)
Dozadu jsem vyrobil delší kyvku a osadil tlumiči od kamaráda Vrátě který umí udělat krásné tlumiče tzv "embéčka". Tím se zvedla světlost o cca 7 cm proti originálu
Celkem oříšek byla konverze z pravonohého řazení na levostrané všude strašně málo místa pro táhla hřídelky a kloubky do toho ještě překážející startpáka a brzdová páka. Nakonec jsem to vymyslel a vecpal to tam ale byl to porod na půl roku přemýšlení pilování atd.
Musel jsem kvůli tomu vypilovat novou atypickou startpáku, a páku zadní brzdy, však mrkněte na fotky.
přes spoustu hejblátek navíc se podařilo stlačit váhu s náplněmi (krom benzínu teda) na 119kg- no na kros nic moc ale dá sa, stejně je to 20kg míň než seriová BSA. (Co na plat Smithova titanová BSA z mistrovství světa 1966 měla pod 100kg ale titan se blbě shání ) . K tomu 30 koníků a solidní krouťák. Ještě snad trošku doladím směsi, předstih atd. a vono to třeba ještě ožije. Prostě ve srovnání s půllitrovou ČZ to jede pocitově míň. Uvidíme na dráze protože zatím sem se svezl jen po otevřené rovné polňačce a tam ten výkon vnímáš jinak než na zamotané trati.
P.S. 8.12.
tak záhada výkonu je rozlousknutá po měření na brzdě mi bylo jasné že 22-23koní je fakt málo a zesílilo ve mně podezření že je něco špatně. Začal jsem měřit úhly časování ventilů a zjistil že to vypadá o neco přečáslý, říkám O.K. su vůl a špatně jsem nasadil rozvodový kola. Takže komplet rozborka a koukám na rozvodový kola a vono to vypadá v pořádku ryska na rysku a o dva zuby vedle písmeno V , říkám si V jako Victor asi. Tak čtu manuál písmenko po písmenku a zjistím že :" jestliže je kolo označeno jen čárkou je správně čárka na čárku, jestliže je tam čárka a V , ignorujte čárku a nastavte na V " JEŽÍŠI to jste nemohli napsat tlustě??? Takže až dojdou z UK rychlá jedničková kola složím to správně a hurá na válce přeměřit výkon a naladit.
Aktualizace 27.12.2022 Tak naladěno až moc, ve výjezdu ze zatáčky jsem přidal a jak jsem byl v pantu chytla mne stupačkou pod koleno. Výsledek utrhané vazy a od 14.5.2022 jsem se nesvezl

KAWAHAB
KAWAHAB napsal 13.05.22 v 09:10 10b.

Nádherny kladivo moc pěkná práce

tom_mb
tom_mb napsal 11.06.21 v 10:10 10b.

Tak to je mooc peknej bajk !!! Dobra prace

Kazdej novej bublak do ClassicMX dobrej. Uz aby se taky neco jelo.

vilem_i_am
vilem_i_am napsal 31.05.21 v 20:08 10b.

Paráda, máš zlaté ruce!

callowsick
callowsick napsal 31.05.21 v 19:25 10b.

Óóó

tomcruise77
tomcruise77 napsal 31.05.21 v 04:59 10b.