BMW F 850 GS (2019)

Vloženo 18.1.2023
Aktualizováno 17.3.2023

Asphalt - no problem
Off road - no problem

KTM 890 Adventure: s predchadzajucim GS som bol nadmieru spokojny, ale na advikovi ma lakala mensia vaha a o 10 koni viac, no aj tak u mna vyhralo GS

První dojmy - Po presadnutí z 800 na 850: - ihneď mi prišlo, že s 850 sa na mieste manipuluje oveľa ťažšie ako s 800, je to spôsobené tým, že 800 má nádrž pod sedlom a 850 už tam kde ostatné motky a naviac je 850 asi o 20 kg ťažšia

Doplňky na motorce - Dovybavená už pôvodným majiteľom – všetko kvalitné veci, ktoré by som ja na motku tak či tak dával. Keď už teda píšem o kvalite, tak vrchný padák by mal byť od Wunderlichu, hmmm takáto úzka trubka má udržať cez 220 kg pri páde? Hmmm, no uvidíme :).

Ja som doplnil hrazdu na gps od BMW nad budíky, nestála zrovna málo a keď mi prišla v bublinkovej obálke, tak som myslel, že obálka je prázdna, ale tak snáď bude držať, nemám ju ešte vyskúšanú. Najv??šiu obavu mám z vibrácii, pretože držiak čo bol na riadidlách mal aj gumy, ale hore by mali byť gumy na svetle, tak snáď to odfiltrujú.

Prišiel mi šusplech SW Motech, fakt paráda, môžem odporučiť, dlhý, hrúbka 4 mm, kvalitné spracovanie, váha plechu a úchytov spolu asi 5 kg, takže dosť použitého materiálu a predpokladám, že len tak by sa nezohol. Len teda škoda, že mi na motke nesedel, jeden úchyt mal byť uchytený do závitu kde už je spodný padák, tak som ho musel vrátiť, fakt škoda. Ak by ste niekto mali spodné padáky Wunderlich, tak každá rada vítaná, čo by mi tam sedelo, teda okrem šusplechu Wunderlich, ten sa mi zdá už predražený.

Zvažujem ešte kúpu deflektoru, uvidím na jaro, ako na mňa bude fúkať.

Objednal som plexi kryt na predné svetlo, aj keď borec predo mnou svetlo prefólioval, tak pri nejakom v??šom šutráku pri off by to nestačilo.

17.03.2023:
- tak kryt svetla uz dorazil a vyzera fajn

- po zisteni, ze susplech od wunderlichu stoji uz cez 3 kila, som susplech riesil takto - vid foto, aj ked teda nie moc chcene, ale co uz sa da robit

- nerad vozim valec, tak som zhanal stan, ktory sa mi zmesti do variotopcasu a vychadza max do 100 € a podarilo sa

Na úvod objasním s čím 850 porovnávam a prečo som vlastne menil. Mal som predtým moju vernú F800GS, ktorá ma nikdy nikde nenechala a bola absolútne bez poruchy, ktorej keď už som nemal čo, tak som jej aspoň zazlieval defekt v Dánsku, ktorý bol namieste neopraviteľný kvôli duši a po čom nasledovala straaašná skúsenosť s asistenčnou službou (nie od BMW), ale to je na iné a dlhé rozprávanie. Ostatne 800 mám ešte v garáži a čaká, čo sa bude diať, či mi vôbec 850 sadne a či pri tom množstve elektroniky ju vôbec budem chcieť, keďže jazdím dlhšie motodovolenky ako 8000 km a podobne. Pri prvej poruche elektroniky ide z domu a vraciam sa späť k vernej 800 :).

Dôvod výmeny:
- na 800 už mám cez 55000 km a nehovorím, že je to na túto moto veľa, to vôbec nie, tá ma prežije, ale už vo mne na cestách hlodalo také niečo ako čo keď sa mi niečo vyserie zrovna napr. v Nórsku, alebo nižšie na juhu a na 850 gs ma lákala ešte dva roky predĺžená záruka a hlavne asistenčná služba priamo od BMW, ktorú všetci chvália, lebo inú by som si už po mojej katastrofickej skúsenosti s asistenčnou službou aj tak nedával,
- presuny po diaľnici – 800 s orig. bočákmi BMW sa od 140 km/h a vyššie už dosť trásla a mal som pocit, že jej ubližujem, naviac má 800 dosť veľké vibrácie aj pri nižších otáčkach,
- 850 má o 10 koní viac,
- quickshifter hore a hlavne aj dole,
- predpokladal som lepšie hlavné svetlo, ktoré na 800 začalo svietiť až po tom čo som ho vymenil za ledkove,
- naskytla sa dobrá ponuka na dovybavenú jazdenku s vario kuframi na SK, ktorá bola dokonca v bielej a borec ju mal preventívne prefóliovanú, aby ju nedoškriabal, ou jeee, no nekup to :), inak by som si pre ňu išiel do Nemecka, ale to by som si ešte počkal.

Po presadnutí z 800 na 850:
- ihneď mi prišlo, že s 850 sa na mieste manipuluje oveľa ťažšie ako s 800, je to spôsobené tým, že 800 má nádrž pod sedlom a 850 už tam kde ostatné motky a naviac je 850 asi o 20 kg ťažšia,
- 850 je o niečo nižšia (na oboch mám sedlo deluxe), u 850 sa upravuje výška cez elektroniku podľa toho ako si naložený, tak vo finále budem mať možno sedlo vyššie ako na 800, štve ma, keď neviem došliapnuť celým chodidlom na zem, hlavne v teréne keď sa ideš oprieť nohou a luftneš v jame a hneď máš o posilovanie postarané :),
- 10 koní naviac je naozaj na asfalte (mimo terén) poznať,
- 850 má menšie vibrácie,
- ESA - konečne na 850 poznám rozdiel medzi nastaveniami podvozku, na 800 som poznal až rozdiel medzi sport a comfort a to moje pozadie muselo byť fakt pozorné, alebo mám teda mramorovú riť :), na 850 mi príde ROAD fakt dosť uhúpaný a Dynamic by som len o malinko zjemnil, chcelo by to asi ešte jedno nastavenie medzi,
- quickshifter pre mňa veľké sklamanie a zase je treba uviesť s čím porovnávam – s mojou MV Agusta Dragster RR a kamošovým superadvíkom, na 850 musíte dosť točiť, aby preradil hladko a najviac ma sklamalo radenie dole, kedy musíte prešlápnuť ako keby nejakú gumu, aby ste podradili a tým sa aj predĺži doba podraďovania. Na MV a KTM mi podraďovanie príde krásne mechanické a rýchlosť je tam hneď. Inak spojka lanková ako na 800 a má ľahký chod a prevodovka presná s trocha elaborovaním pri hľadaní N – hlavne pri hrubších motobotách, ale to už by som chcel asi veľa :),
- studený štart po viacdňovom státí – celkom slušný rachot než si natiahne olej, v BMW mi bolo povedané, že to je ,,normálne“ - toto slovo fakt milujem, hmmm, no neviem, neviem, či je to normálne :),
- tempomat – dobrá vec, v obci ho používam stále,
- ovládanie displeja otočným ovládačom a ďalšími ovládačmi, aaach jo, prečo sa všetci v tomto neujednotia a nemajú 4 smerové ovládače, 1 enter a 1 back a hotovo, tak ako ktm, podľa mňa nie je nič jednoduchšie a intuitívnejšie, len či to zase nie je náhodou o patentoch a na druhú stranu, či to nie je dané aj tým, že na BMW otočným ovládačom ide ovládať aj navigácia, alebo v mojom prípade mobil v BMW Cradle, čo je super, ale to už je ale skorej otázka na IT,
- vario topcase orig. od BMW na 850 fakt dosť malý, ale zase oproti tej čínskej blbosti čo som mal na 800 je to kvalita a nemusím sa stále pozerať za seba, či ho tam vôbec ešte mám :) a príde mi, že bočáky váhovo schudli oproti orig. vario bočákom na 800,
- vyhodenie motky na hlavný stojan, oproti 800 každopádne náročnejšia disciplína :),
- jazda s baťúžkem - na 850 je náročnejšie zastavovanie, ale to je presne u mňa dané nedokonalým došliapnutím – špičkovaním, keďže s baťúžkem je podvozok na najvyššej úrovni. Na križovatke pri dobrzdení sa mi asi 2krát stalo, že ako sa baťúžek na mňa nečakane navalil a nemohol som došliapnuť celými chodidlami na zem, tak bol problém udržať pri zastavení rovnováhu, toho už si všimol aj baťúžek a preventívne vyskakoval :), ale určo je to aj kvôli väčšej váhe motky oproti 800. Zase je tu druhá strana mince, viezol som sa na 890 advíkovi a ten je síce nižší a s došliapnutím nebol problém, ale zase si neviem predstaviť dať na nej s takto zalomenými nohami za deň 1000 km, čo na 800 nebol problém a na 850 ešte vlastne uvidím aké to bude,
- 850 má bezkľúčové zapaľovanie, po prevzatí motky som menil v kľúči batériu, a to za značkovú - Energizer, nie nejaký šmejd a vydržala mi tak max. 2 mesiace, čo je teda dosť málo, teraz som vymenil za Ikeu, som zvedavý koľko vydrží, to je ďalšia vec, ktorú by som na motorke oželel a ktorá znamená ďalšie zbytočné káble a konektory, ktoré môžu zatiecť.

Po čiastočnom odplastovaní 850 som zistil, že na 850 je asi o 1/3 viac káblov ako na 800, ale s tým sa počíta, keď už vlastne jazdíš na motorke, kde je namiesto budíkov Tamagoči :), len teda uvidím, či bude elektronika spolupracovať aj keď ju niekde utopím pri brodení.

Každopádne motka super, všade na teba vykukuje nemecká precíznosť a premyslenosť a keď mi sem niekto napíše, že je napr. oproti 890 advíkovi nudná, tak nevadí, ja rád, aj keď trocha nudne, cestujem s pocitom spoľahlivosti, ktorý pre mňa BMW predstavuje a na bláznenie mám doma MV Draka.

Ešte mi teraz hlodá v hlave nový Transalp, ktorý ale vyšiel až potom čo som kúpil 850, za tie isté prachy by som mal prvýkrát novú motorku s podobným výkonom a hlavne menšou váhou, ktorá sa mi hodí hlavne v teréne, tak uvidíme po prejazdenej sezóne na 850 ako to s ňou vlastne bude :).

Na 850 mám odkrútených asi len 1000 km, tak si sami zvážte, či moje postrehy sú objektívne, keď tak doplním po absolvovaní cesty do Turecka a Gruzínska.

David40
David40 napsal 31.03.23 v 18:14 10b.

PolarBearOne
PolarBearOne napsal 20.01.23 v 21:58 10b.

dragsterrr
dragsterrr napsal 18.01.23 v 19:47

Vsetkym dik, snad niekomu recenzia pomoze aj pri tom, ci prejst z 800 na 850, uvidime, sam som este v rozpakoch, ci som mal menit :)

Jj, hansdorf mas recht, tieto masiny maju normalne cez 100tisic km a ficia bez problemov dalej

hansdorf
hansdorf napsal 18.01.23 v 18:33 10b.

Starý Transalpy 600- 750 mám za hodně povedený stroje , jak nový to si budeme muset počkat na zkušenosti z praxe.
Ta recenze není marná , líbí se mi a asi chápu , co chtěl básník říct.
50 tkm na BMW nejsou žádný kilometry , kdybys napsal 150 tkm asi by výměnu chápal.

Asistenční služby - to je jak tahat z tomboly , to by stálo za soutěž o největším lháři
V každém případě ať historka dopadne dobře !

Guga
Guga napsal 18.01.23 v 15:36 10b.

Pěkná recenze