renocar_zari

KTM 690 Enduro (2015)

Vlastník oration
Vloženo 8.8.2024
Aktualizováno 8.8.2024

Ľahká mašina so slušnou porciou KW aj na cestovanie a podvozkom, ktorý zaručí že jazdec bude mať celú dobu v teréne úsmev na ksichte. Navyše ešte je to aj pekná motorka - pre mňa.

První dojmy - Prvé dojmy boli v podstate dobré. Hneď prvú motorku čo som bol obzrieť bola strašne v smutnom stave a s hlučným akrapovičom. Prekvapil ma žalostný rajd, ale pocit ľahkosti po rokoch na GS ma nenechal chladným. Na druhej strane vibrácie, to že to tratí všetky skrutky pri nízkych otáčkach a potreba častejšie radiť ma nieže prekvapili, to som aj čakal ale zobralo mi to trochu z komfortu, na ktorý som bol zvyknutý.

Motorku bych doporučil pro - Určite by som odporučil jazdcovi, ktorý si chce poriadne užiť terén a pri presunoch trošku toho komfortu vie obetovať. Možno jazdec, ktorý nezvláda vibrácie tak by mu to vadilo, ale vnímanie vibrácii považujem za veľmi subjektívnu vec. Mne napr. to až tak hrozné nepríde, ako popisujú recenzie.

Pôvodný plán bol prestaviť 1150GS na USD a spraviť z toho HP enduro home made. Mal som už doma aj rám na prestavbu a nejaké diely nakúpené. Napriek tomu, som mal motorku dlhšie zainzerovanú a vravel som si ak sa nepredá idem do prestavby, ak áno idem do niečoho ľahšieho. Výber bol vlastne dosť jednoduchý. Chcel som motorku ľahkú, so slušným intervalom, s podvozkom, výkonom a cush drivom.Ľahkú v zmysle hlbšie pod 200kg, čiže dvojvalce typu Tenere, alebo 890R hneď z výberu vypadli. Nebudem klamať, trošku mi prebehla myšlienka nad EXC500 a modifikovať ju trošku viac na adv. motorku, ale keď som si spočítal náklady tak ma to prešlo.

Takto motorka vyzerala keď som si ju priviezol.

Podarilo sa mi trafiť veľmi pekný kus, pôvodom z Nemecka s 11500km. Motorka bola naozaj veľmi pekná, v podstate ako nová. Jedina estetická chyba bola jemne puknuté čalúnenie sedačky, ale bývaly majiteľ mi pribalil nový poťah - origo KTM. Všetky dokumenty, dva kľúče predošlé faktúry a vyplnená servisná kniha v origo servise boli príjemný bonus. Z KTM powerparts nainštalovaný Remus, zvod a zadné led svetlo a ladená mapa. Človeku sa tomu ani nechcelo veriť, ale všetko je podložené faktúrami z KTM.

Ja som motorku vzápätí začal trošku prispôsobovať na svoj obraz. Navštívil som Brandýs a vyzdvihol si RD vežu K3, prípadvnú nádrž s malým airboxom. Doobjednal som poriadne široké stupačky. Tie boli nutnosť. Kvôli zvodu, ktorý ma väčší priemer ako originál tak ľavá noha nepadla veľmi dobre na sériovú malinkú stupačku. Blastre s kovovou výstužou, fejkový quadlock, výhrevové dečky Tusk, penové gripy od Progrips, manuálny bypass na ventilátor a O2 eliminátor. Na bazoši sa aj objavili originálne nosiče na bagáž, čo je super lebo som mohol aspoň zrecykovať moje Redmamuti a nemusel kupovať ďalšie aj keď v pláne boli rackless systém. A ešte som si nechal ušiť malý "tank" vak. Samozrejme, pre mňa odchovanca na kardanoch, scottoiler musí byť.

Na motorke som najazdl zatial nejakých 4500km. ak nejak som si v sebe tie pocity upratal, zistil som čo ešte potrebuje pošteľovať a čo nie. Problém sa nevyhol ani mne, ale ako sa dočítaš nižšie tak mojou blbosťou. Montážou prídavnej nádrže som si zadelal na problém hneď na prvom výlete do Rumunska. Podľa indikátora, sa zdalo, že varím vodu no po vypnutí a zapnutí kľúčika zase indikátor ukazoval dobrú teplotu. Vetilátor si spínal ako sa mu chcelo. Po výlete som začal investigovať kde môže byť problém. A aj som to zistil. Pri montáži nádrže som zem od baterky chytil na inú dieru, ktorá bola poriadne na hrubo nalakovaná. No a tým sa všetko vysvetlilo a opravilo. Hodil som ju na povodnú dieru, trošku ešte to prebrusil, nastriekal kontakt sprejom, pomeral odpor na štarter a až po budíky a vualaa motorka maká. Nuž, človek sa stalé učí na svojích blbostiach... Hneď nato som objednal spomínaný vypínač, termoswitch a zvašenie vrtulky na vodnú pumpu, keďže som zistil, že tam dali senzor ktorý spína niekde blízko pri 90 stupňoch a to sa mi zdá trošku veľa. Tak, že vyskúšam ten nový senzor. Bol vadný nefungoval. Tak som tam dal pôvodný a keď viem, že ma čaká tažká pasáž tak si hodím ventilátor ručne a môžem za to poriadne zaťahať s istotou, že nebudem tlačiť vodu až na hranicu a čakať, keď dva dieliky pred koncom zopne ventilátor.

Trošku ma ešte serie, že po vypnutí kľúčika sa naspäť zapne aj ABS. Keď sa mi nepodarí zautomatizovať vypínanie tak tam mrsknem vypínač a hotovo. Ešte ma čaká inštalácie RG šusplechu a krytu na veko spojky. A olejový servis. Dušoval som sa že chcem motorku s dlhšim intervalom, ale keďže toto je tak trošku race developed engine tak olej tam može na 10k km len blázon. Interval som si znížil na 3000km. Tieto motorky údajne občas trpia na poruchu senzoru stojánku. Po zistení že dongle stojí 30€ tak som kúpil protikus z Ali a dongle si vyrobil.

Možno do budúcna si nechám prerobiť sedadlo na nejake komfortnejšie(za seatconcepts sa mi také prachy dávať nechce), ale musím povedať, že oproti modelu 2019, ktorý síce vďaka ďalšiemu vyvažováku menej vibruje ale zato sedadlo má tvrdé ako doska. Možno ešte prípadne do budúcna si nechám vyrobiť nejaký polet, ale zatial je motorka ešte pekná tak nato neponáhľam. Na čo určite budem ponáhľat, je 85Nm pružina do zadu. To tam cez zimu určite urobím pri tej príležitosti nechám zrepasovať zadný tlmič a preventívne samozrejme aj predok. Aktuálne sa mi perfektne podarilo vyladiť podvozok.

Príbehy motorky v priebehu času pravidelne zverejňujem u mňa na instagrame(Odporucam sledovat ?):

cechradovan
cechradovan napsal 09.08.24 v 16:53 10b.