Yamaha XV 535 Virago custom (1991)

Vlastník Samo535
Vloženo 7.9.2024
Aktualizováno 7.9.2024

Ideálna mašina pre začiatočníkov. Malý "čoprík" s rozumným pomerom váha výkon vzhľadom na svoj objem valcov. Lacná údržba.

První dojmy - Prvé dojmy boli fantastické. Lahká, ovládatelná, pohodlná motorka, véčko, vzducháč, kardan=takmer nulová údržba. Skrátka ideálny stroj vzhladom na okolnosti, tj: mal som vodičák A2, na motorke som nesedel cca 8 rokov(bolo treba riešiť auto, vlastné bývanie atď). A keďže som pred tým mal jawu 350, zdala sa mi aj brutálne silná :D

Motorku bych doporučil pro - Tento stroj je jednoznačne vhodný pre začiatočníkov, nízkych jazdcov a vďaka relatívne malej váhe určite aj pre nežnejšie pohlavie. Poprípade pre tých, krotí majú radi zakrútené okresky, ale nemajú tendencie ich rezať pri 200km/h.

Doplňky na motorce - Nové riadidlá a gripy, padacie rámy. Ako som písal vyššie, ostatné som zhodil. Tejto mašine podla mňa jednoznačne viac sekne bobber štýl, než aby bol malý chopper ovešaný xy kuframi.

Výber viraga prebiehal nasledovne. Dostal som sa do momentu, kedy som mal konečne volný čas a nejaké to euro naviac, tak som si povedal, že to chce konečne kúpiť chopper. Tento typ mašín sa mi vždy páčil a vždy som ho chcel mať. Tak som otvoril bazos a začal listovať. Našiel som túto mašinku, hoci vtedy vyzerala podstatne inak, slovo dalo slovo a bola doma. prvá jazda prebehla v januári pri asi 6 stupňoch. Nevedel som sa dočkať :). Prvú sezónu som na nej najazdil len nejakých 1000km, kvôli nečakaným zdravotným problémom. Prišla zima, čas úprav. Dole išiel obrovský veterný štít, brašne, operadlo, sedlo a stupačky spolujazdca. Plamene som prestriekal na čisto šedú, chrómované plastové krytky na matnú čiernu farbu. Pôvodné rajdy som vymenil za čierne od m-style. Skrátil som zadný blatník, vymenil zadné svetlo a všetky smerovky. Takisto prišla výmena výfukov. pôvodné majú hrozný upišťaný zvuk. Táto zmena sa prejavila aj na výkone, mašina ťahá podstatne lepšie. Prezul som na Dunlop D-404. Zima skončila, začala ďalšia sezóna rok 2023. Tam to bolo podstatne lepšie, spravil som asi 7 alebo 8 tisíc km, takže už sa dá aj niečo hodnotiť.

Virago 535 je super stroj pre niekoho, kto sa nikam neponáhla, chce si užiť nedelnú pohodičku, pokochať sa krajinou. Ideálne mimo dialnic, tam jej to úplne nesedí. Ale dokáže to zvládnuť, nie že nie. Ako už popísalo viac ludí, je to určite stroj skôr pre jedného, jednak to nie je žiadny trhač asfaltu, druhak je miesto spolujazdca dosť nepohodlné. Avšak to že je to menši stroj sa prejavuje ako super výhoda ak máte radi zákruty. Oproti väčším chopprom, je lahká a pomerne obratná. Dokáže toho dosť odpustiť, takže sa na nej človek dokáže cítiť docela isto aj keď nemá najazdených desaťtisíce kilometrov. Má nadčasový dizajn, málokto by povedal, že mašina má skoro 34 rokov.

Koncom leta 2023 som sa však stále viac musel zmierovať s pocitom, že hoci sa mi choppre zdajú stále ako najkrajšie motorky a zvuk brblania véčka je skrátka niečo, čo neomrzí, chce to proste niečo rýchlejšie, silnejšie a obratnejšie. A tak som kúpil FZS 600 Fazer. Virago stále mám, sem tam naň ešte sadnem, ale primárne ho teraz sedlá kamoš, predsa len by mi bolo lúto, keby len tak zapadá prachom.