GP Německa – S novým rekordem je v pátek nejrychlejší Viňales

Moto3™ - 1.trénink

Po pěti minutách spadl ve třetí zatáčce David Aalmansa (Kopron Rivacold Snipers Team), jehož motorku museli odvést zpět do boxů k opravě. O pár minut později havaroval v jedenácté zatáčce lídr průběžného hodnocení David Alonso (CFMOTO Aspar Team) a do poloviny tréninku ve stejném místě spadl Xabi Zurutuza (Red Bull KTM Ajo). Po první polovině tréninku byl s časem 1’25,671 sekundy nejrychlejší Collin Veijer (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), půl sekundy ztrácel druhý Ryusei Yamanaka (MT Helmets - MSI), třetí Adrian Fernandez (Leopard Racing) byl o 0,550 sekundy pomalejší. Tatsuki Suzuki (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) a Daniel Holgado (Red Bull GASGAS Tech3) uzavírali Top5. Poslední v jedné sekundě na prvního byl jedenáctý David Muňoz (BOE Motorsports).

Deset minut před koncem tréninku vyjel zpět na trať David Alonso, jemuž v tu chvíli patřil sedmnáctý čas 1’27,244 sekundy. Každopádně stačil objet jen kolo, aby zjistil, že něco není správně a musel zpět do boxů problém vyřešit. Z boxů dávali informaci o návratu zpět Japonci Tatsuki Suzukimu, který dřív, než tak učinil, spadl v první zatáčce. Japonec ale stačil nasednout na motorku a vrátit se zpět na trať. Časomíru stále vedl Japonec Taiyo Furusato s maximem na 1’25,589 sekundy.

Trénink vyhrál Stefano Nepa (LEVELUP-MTA) časem na kolo 1’25,283 sekundy, takže třebaže byl Ital blízko, rekord 1’25,130 sekundy z roku 2023 zatím překonán nebyl. Druhý Ivan Ortola ztratil jen jednatřicet tisícin, třetí čas má na kontě David Alonso, jemuž se v posledním kole podařilo nastavit maximum na 1’25,347 sekundy. Collin Veijer a Angel Piqueras (Leopard Racing) uzavřeli ToP5. Rozdíl mezi prvním a čtrnáctým jezdcem v pořadí je jen 0,581 sekundy. O definitivní podobě postupové čtrnáctky rozhodne, pokud nebude pršet, až sobotní druhý trénink.