Téma: tepelné čerpadlo vzduch - voda zkušenosti
 
11.2.2024 v 19:56
ahoj

měli jsme tady docela dobrou diskusi o fotovoltaice od mmks kde se sešlo hodně zajímavých příspěvků na toto téma.
Já teď dělám celkovou rekonstrukci domu, kde se počítá s nízkoteplotním podlahovým topením plynem, ale i tak koukám na možnou alternativu v podobě tepelného čerpadla vzduch - voda, jelikož možná není tak daleko doba, kdy bude topení plynem prakticky hrdelní zločin proti klimatu.
Máte s tímto topením reálnou zkušenost? Typy, značky, COP faktor, hlučnost, spolehlivost, úspora peněz, celková (ne)spokojenost.

děkuji

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) tepelné čerpadlo vzduch - voda zkušenosti

12.2.2024 v 15:29 | Nahoru | #1
Fic6> takže u splitu je venkovní a vnitřní jednotka propojena izolovanými trubkami s nemrznoucím médiem a na okruh topení je připojena vnitřní jednotka a v případě monobloku, který je celý venku z toho TC jdou trubky rovnou do topného okruhu?

Jinak klimatici neřeším. Už před lety jsem problém vyřešil předokenní, elektrický ovládanými žaluziemi a to byste nevěřili jak skvěle to funguje. Máme ložnici na západ, dřív se tam v létě nedalo spát jaké bylo na večer horko. Po instalaci těchto žaluzií šla teplota běžně pod 25 °C (teplota vzduchu) a pocitově ohromný rozdíl. Vedlejším efektem pak bylo že jsme mohli zrušit záclony i závěsy, kteréžto fungovali jako lapač prachu

Naposledy editováno 12.02.2024 15:32:40

(reakce na) tepelné čerpadlo vzduch - voda zkušenosti

12.2.2024 v 16:16 | Nahoru | #2
Johny_Servis> Ano, topný okruh jde rovnou do vnější jednotky.
Jen si nemyslím, že se tomu říká monoblok - ale jsem líný googlit
Mimo splitu jsou varianty
- vnější jednotka + vnitřní zařízení
- Vnitřní TČ, které má OBROVSKÉ průchody na vzduch. Ale to se skoro nepoužívá
První možnost, to vnitřní zařízení -
to může být jednotka (a tomu se podle mě možná říká monoblok), které obsahuje vše - řídicí jednotku, expanzku, oběhové čerpadlo, někdy i boiler na TUV, doplňkový elektrokotel, trojcesťák, atd..
Já jsem to chtěl vše zvlášť kvůli opravitelnosti.
Kdyby mrzlo a vypadla elektřina, musel bych vnější jednotku oddělit zavřením ventilů a odpustit (to bude tak 20 litrů ??)

Naposledy editováno 12.02.2024 16:21:33

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) tepelné čerpadlo vzduch - voda zkušenosti

12.2.2024 v 21:57 | Nahoru | #3
Johny_Servis> Hlavně bych doporučil plnohodnotné záložní vytápění na cokoliv jiného, než elektřina a plyn.
TČ vidím jako riziko do budoucna, dokud nepoběží ty 4 nové reaktory.
Díky blížícímu se konci uhlí z důvodu stálého zdražování emisních povolenek ztratíme polovinu současných zdrojů elektrické energie v ČR v následujících několika letech. Podobné to bude v okolních zemích. Elektřina bude nedostatková a drahá. Jedinou životaschopnou náhradou co lze během pár let postavit, jsou plynové elektrárny. V Německu a Rakousku se usilovně staví. To potlačí vzhůru cenu plynu. Těžba plynu v severním moři bude nadále omezená, budeme závislí na dovozu LNG odkudkoliv. Horkostudená válka s Ruskem může trvat klidně ještě 20 let, obnovení přísunu levného plynu nečekejme. Atomovky budeme my i Poláci stavět také 20 let.
Díky vyšinuté sázce na FVE se může stát že elektřina bude stát v létě 1Kč/kWh a zimě 30Kč/kWh.
Za mě to jistí pevná paliva. Zakazovat si mohou co chtějí, vymoct si to půjde těžko. Když půjde do tuhého, pevnými palivy budou topit všichni.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) tepelné čerpadlo vzduch - voda zkušenosti

13.2.2024 v 08:20 | Nahoru | #4
Johny_Servis> ano přesně tak jak píšeš. Tu klimatizaci jsem zmínil jen proto, že se na ní dost zapomíná, a potom kolikrát problém ji dodělat dodatečně.

Topení klimatizací vychází cenově dobře, ale není to moc komfortní. Hluk a proud vzduchu není moc příjemný, ale asi se dá zvyknout.
Za mě nejlepší vytápění místnosti je velkoplošná teplosměnná plocha (podlaha, strop, stěny), nevýří se prach, dobrá tepelná pohoda.
A taky bych upřednostnil teplovodní před el. rohožemi, které jsou omezeny pouze na el., když to voda se dá ohřívat všelijak.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.

TOPlist